شرایط اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج

اقامت در کانادا از طریق ازدواج و بررسی شرایط آن از اهمیت بالایی برخوردار است. کانادا از جمله کشورهای مهاجرپذیر و محبوب در میان سایر کشورها محسوب می‌شود. این کشور دومین کشور پهناور جهان بوده و واقع در شمال قاره آمریکای شمالی است.

کانادا از لحاظ اقتصادی، نظام آموزشی و غیره در وضعیت مناسبی قرار دارد. این کشور به منظور پیشرفت بیشتر در امور مختلف، اقدام به جذب مهاجر از سراسر دنیا کرده است. از همین جهت روش های متنوعی جهت مهاجرت برای مهاجران قرار می گیرد. اقامت در کشور کانادا از طریق ازدواج یکی از آن ها بوده و در این مقاله به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

آشنایی بیشتر با: زندگی در کانادا!

شرایط عمومی ازدواج در کانادا

همانطور که اشاره شد، ازدواج یکی از راه های مهاجرت و کسب اقامت این کشور محسوب می شود. ازدواج ابتدا موجب اقامت موقت، سپس اقامت دائم و پس از آن ها منجر به اخذ تابعیت این کشور می گردد. ازدواج با افراد تبعه کانادا یا افراد دارای اقامت دائم این کشور، موجب اخذ اقامت در این کشور برای افراد بیگانه می شود. کسب اقامت کانادا از طریق ازدواج از دو روش عمده به شرح زیر برخوردار است.

 • در صورت اخذ ویزای کاری یا تحصیلی در کانادا و ازدواج در این کشور با شهروند کانادایی، قادر به درخواست ویزا از خاک این کشور خواهید بود.
 • در شرایطی که در بیرون از کانادا اقامت داشته باشید، همسر (شهروند کانادایی) باید اسپانسر شما شود. پس از آن پروسه مربوط به این کار را بیرون از کشور کانادا باید انجام دهید. در صورت ورود به کانادا با این نوع اقامت، قادر به اخذ اقامت دائم این کشور خواهید بود.

بنابراین با توجه به هریک از این روش ها، اقامت این کشور به راحتی اخذ خواهد شد. اما کشور کانادا برای افراد متقاضی اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج قوانینی را وضع کرده است. در ادامه به بررسی این قوانین خواهیم پرداخت.

توجه: اگر شرایط شما به نحوی است که فکر می کنید شانس پناهندگی هم دارید، صفحه پناهندگی به کانادا را بخوانید.

قوانین اقامت در کانادا از طریق ازدواج

به منظور کسب اقامت از طریق ازدواج در این کشور، باید از spousal sponsorship استفاده کرد. از همین جهت به منظور کسب این اقامت باید از داخل یا خارج از کشور کانادا اقدام نمود. با ویزای ازدواج و اقامت الحاق اقامت دائم این کشور را کسب خواهید کرد.

اقامت در کشور کانادا با ازدواج

شروط مهم در اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج

نخستین شرط برای اخذ اقامت این است که همسر باید حتما تبعه یا شهروند کانادا باشد تا منجر به اخذ اقامت دائم فرد شود. بنابراین بدون این شرط، امکان درخواست اسپانسرشیپ وجود نخواهد داشت. پس از گذشت سه سال اقامت دائم کانادا را کسب کرده و شهروند این کشور محسوب می شوید.

امروزه اثبات همسری تنها از طریق گواهی ثبت ازدواج میسر نمی شود. مدارک و اسناد معتبری مبنی بر ازدواج طرفین باید وجود داشته باشد. این مدارک نشان دهنده صوری نبودن ازدواج بوده و منجر به اخذ اقامت این کشور خواهد شد.

شرط یکسال زندگی قانونی شامل حال افراد دارای همسر عقدی یا قانونی نمی شود. این افراد از شرایط معاف بوده و ازدواج بدون دلیل مهاجرت را باید به اثبات برسانند. افرادی که نامزد داشته و قصد مهاجرت را دارند قادر به اقدام از این طریق نخواهند بود.

ازدواج تبعه ایرانی با افراد تبعه کانادا

مطابق با قانون مدنی ایران، زن ایرانی مسلمان قادر به ازدواج با مرد کانادایی غیر مسلمان نیست. درصورت مسلمان شدن فرد این امکان وجود خواهد داشت. اما ازدواج مرد ایرانی مسلمان با زن کانادا غیر مسلمان طبق قوانین ایران مانعی ندارد.

افرادی که در خارج از کانادا با تبعه کانادایی ازدواج کرده باشند، جهت دریافت اسپانسرشیپ همسری باید اسنادی مبنی بر وضعیت زندگی خود ارائه دهند. اتباع ایرانی با اقامت دائم پس از چندسال تابعیت این کشور را کسب کرده و قادر به حفظ تابعیت دوگانه خود خواهد بود.

قوانین حین ازدواج و پس از آن

همسر اسپانسر، در مدت زمان سه سال، تعهد به پرداخت هزینه های همسر خود را خواهد داشت. در طول این مدت زمان در صورت جدایی افراد از یکدیگر، تعهد باطل نشده و فرد موظف به پرداخت هزینه ها است. در صورت عدم حمایت مالی فرد پس از جدایی، دولت به همسر وی کمک خواهد کرد. اما پس از آن تمام هزینه ها از شخص بازپس گرفته می شود.

به تحصیل در کانادا هم فکر می کنید؟ می خواهید هزینه های خود را دقیقتر تخمین بزنید؟ هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در کانادا!

آثار حقوقی ازدواج بر اقامت و مهاجرت چیست؟

مهم ترین اثر آن، اخذ اقامت دائم توسط همسری که در کانادا حضور نداشته، خواهد بود. اخذ اقامت در کانادا از طریق ازدواج به اثبات تمکن مالی نیازی نخواهد داشت. اما افراد شهروند کانادا باید شرایط مالی مناسب برای حمایت از شریک زندگی خود را به اثبات برسانند.

در این نوع اقامت، اثبات توانایی مالی، شغلی و تحصیلی برای دولت کانادا اهمیت چندانی ندارد. مهم ترین ویژگی برای دولت کانادا در اخذ اقامت از طریق ازدواج، حفظ استحکام خانواده است. از دیگر آثار حقوقی ازدواج، اخذ اقامت دائم پس از 3 سال زندگی است. ازدواج این چنینی منجر به تغییر اوضاع تابعیتی و رابطه فرد با دولت جدید می شود.

آثار حقوقی ازدواج بر اقامت در کانادا

ازدواج صوری برای گرفتن اقامت کانادا

ازدواج صوری از دیگر راه های اخذ اقامت این کشور محسوب می شود. این روش غیر قانونی بوده و برخی افراد آن را به اشتباه انجام می دهند. این رفتار در کشور کانادا جرم محسوب می شود. “حبس، جزای نقدی، جریمه، بازگشت به کشور مبدا و غیره” از جمله اقدامات دولت کانادا در این راه است.

این اقدام جرم کلاهبرداری مهاجرتی محسوب شده و موجب ابطال ویزای شخص متخلف می شود. همچنین فرد تا 5 سال اجازه سفر به کانادا را نداشته و این اقدام در سابقه مهاجرتی فرد به صورت همیشگی ثبت خواهد شد. در نتیجه، هرگز از راه ازدواج صوری به منظور اخذ اقامت اقدام نکنید.

چه فردی توسط همسر کانادایی خود حمایت می شود؟

در کانادا به همسر اسپانسر یا حمایت کننده اصطلاحا Applicant گفته می شود. برای این افراد مطابق با قوانین کانادا شرایطی در نظر گرفته شده است. این قوانین طبق آیین نامه مهاجرتی کانادا طراحی شده و آن ها را در ادامه بررسی می کنیم.

 • هنگام ازدواج با فرد کانادایی شریک زندگی دیگری نداشته باشد.
 • افراد زیر سن 18 سال قادر به اقدام نخواهند بود.
 • عدم ممنوع الورودی به کانادا.
 • تکمیل فرم های مربوطه.
 • ازدواج فرد واقعی بوده و صوری نباشد.

بررسی مراحل اخذ اقامت

روال و فرایند این نوع اقامت نیازمند طی شدن مراحلی خواهد بود. جهت بردن همسر خود به کانادا از طریق الحاق خانواده ابتدا باید از شرایط لازم برخوردار باشید. در صورت عدم برخورداری از این شرایط درخواست اقامت از طریق ازدواج با مشکل مواجه می شود.

 • برخورداری از حداقل 18 سال سن.
 • برخورداری از تابعیت یا اقامت دائم کانادا.
 • عدم دریافت هیچ گونه کمک اجتماعی از دولت کانادا. ( به غیر از شرایط معلولیت)
 • اثبات حمایت مالی از همسر؛ در موارد عادی نیازی به اثبات مالی جهت نشان دادن حداقل درآمد نخواهد بود.

با برخورداری از چنین شرایطی امکان اثبات مالی و درخواست الحاق همسر وجود خواهد داشت. جهت درخواست این اقامت باید مبلغ معینی را پرداخت کنید. مدت زمان رسیدگی به پرونده و پاسخ دهی به پرونده حداقل دوازده ماه خواهد بود.

مواردی که اداره مهاجرت را دچار شک می کند:

 • فاصله سنی زیاد میان طرفین
 • تفاوت در زبان و عدم توانایی در برقراری ارتباط با یکدیگر
 • تفاوت در دین طرفین

از جمله موارد کمک کننده به روند انجام پرونده، ارسال عکس همراه با پرونده است. این عکس نباید به صورت دونفری و باید تک نفره باشد. عکس های خانوادگی، مهمانی های، مسافرت های گروهی و غیره نیز از جمله مدارک برای اثبات حقیقی بودن ازدواج طرفین است.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

هریک از روش های مهاجرتی به کانادا نیازمند تکمیل مدارک موردنیاز است. مهاجرت از طریق ازدواج نیز یکی از آن ها بوده و مدارک مورد نیاز برای آن باید به صورت کامل تکمیل شود. این مدارک شامل موارد زیر می شود.

 • گذرنامه معتبر از کشور مبدا
 • شناسنامه معتبر
 • سابقه اقامت در کشور کانادا ( در صورت که فرد حامی یا همسر وی سابقه اقامت در این کشور را داشته باشد.)
 • برخورداری از کارت تابعیت از کشور مبدا
 • گواهینامه رانندگی معتبر از کشور مبدا
 • جواز ازدواج کانادا که اعتبار آن به مدت 90 روز خواهد بود.

در صورت رد درخواست اسپانسرشیپی، فرد از طریق دادگاه های کانادا قادر به درخواست تجدید نظر خواهد بود. برای این درخواست معمولا 30 روز به فرد مهلت داده می شود. در صورت برخورد با این شرایط با وکلای مهاجرت مشورت کنید. متخصصان در موسسه Your special immigration به صورت کامل شما را راهنمایی خواهند کرد.

مدارک مورد نیاز اقامت در کانادا از طریق ازدواج

هزینه های مربوط به اخذ اقامت در کانادا از طریق ازدواج

انجام تمام این مراحل هزینه هایی را در پی خواهد داشت. پس از تکمیل فرم های مربوطه، سایت اداره مهاجرت مبلغ مورد نیاز را اعلام می کند. پس از پرداخت هزینه های اعلام شده، ادامه روند مهاجرت انجام خواهد شد.

هزینه اسپانسرشیپ همسر

 • هزینه ی تکمیل فرم مربوط به اسپانسرشیپی: 75 دلار
 • هزینه انجام تمام پروسه های کاری برای فرد اصلی: 475 دلار
 • هزینه های مربوط به انجام تمام مراحل همراه با دریافت حق اقامت دائم: 490 دلار
 • هزینه اسپانسرشیپی همسر بدون دریافت اقامت دائم برای اسپانسر: 75 دلار
 • برای شخص اصلی: 475 دلار
 • هزینه اسپانسری فرزندان وابسته: 75 دلار
 • هزینه مراحل انجام این کار: 75 دلار
 • هزینه انجام این مراحل برای فرزندان وابسته به همسر نیز برابر با 15 دلار است.

بیشتر بخوانید: هزینه زندگی در کانادا چقدر است؟

مدت زمان صدور ویزای اقامت در کانادا از طریق ازدواج

جهت انجام تمام این مراحل و دریافت نتیجه، مدت زمان مشخصی نیاز می باشد. طبق اعلام اداره مهاجرت کانادا، امکان نیاز به انگشت نگاری نیز وجود دارد. اما مدت زمان انجام تمام مراحل 12 ماه بوده و شامل موارد زیر می شود.

 • مدت زمان انجام مراحل بیومتریک. ( انگشت نگاری و غیره)
 • ارزیابی و بررسی مدارک فرد اسپانسر کننده و اسپانسر شونده
 • مدت زمان بررسی پرونده پرونده طرفین واجد شرایط

همانطور که اشاره شد طی تمام این مراحل به 12 ماه زمان نیز خواهد داشت. پس از گذشت این زمان اخذ ویزای کانادا از طریق ازدواج صادر خواهد شد. در ادامه به بررسی مزایای مهاجرت و اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج خواهیم پرداخت.

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

ازدواج با فرد مقیم کانادا، موجب کسب اقامت دائمی برای همسر وی خواهد شد. مهم ترین مزیت مهاجرت به کانادا از این طریق، عدم نیاز به منابع مالی زیاد است. زیرا تمام هزینه های مالی فرد بر عهده همسر بوده و او موظف به پرداخت تمام هزینه ها خواهد بود.

دولت کانادا اهمیت بالایی برای کانون خانواده قائل است. از همین جهت احتمال رد درخواست مهاجرت از طریق ازدواج پایین خواهد بود. در صورت تشخیص دولت کانادا به ازدواج صوری فرد، احتمال رد درخواست از سوی دولت کانادا بالا است.

به طور کلی فرد اسپانسر باید از لحاظ مالی از همسر خود دفاع کند. این فرد باید به دولت کانادا توانایی مالی خود را اثبات کند. از طرفی موقعیت زندگی فرد نیز باید توسط دولت تایید شده و سپس درخواست اقامت دهد. در برخی موارد امکان درخواست فرد از طریق ویزای توریستی نیز وجود دارد.

فرد متقاضی به همراه اسپانسر با یکدیگر ازدواج کرده و روند اخذ اقامت را در همین کشور انجام می دهند. افرادی که در کانادا ازدواج کرده و قصد دریافت اقامت را دارند باید “اصل گواهی ازدواج” را به دولت ارائه دهند. همچنین یک نسخه از کپی سند ازدواج به همراه فرم درخواست اسپانسری باید به دولت ارائه شود.

برخی از ایالت های کانادا با دریافت مبلغ بیشتر، به جریان پرونده سریع تر رسیدگی می کنند. به این ترتیب انجام پروسه رسیدگی به پرونده سریع تر انجام می شود. بنابراین، اخذ اقامت از طریق ازدواج مزایای بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

اقامت کانادا و ازدواج همجنسگرایان

جمع بندی نهایی

اقامت در کانادا از طریق ازدواج و شرایط آن شامل موارد مختلفی می شود. کانادا به کانون گرم خانواده اهمیت فراوانی داده و از همین جهت اقامت از این طریق به آسانی کسب خواهد شد؛ اما اخذ اقامت از این طریق نیازمند طی مراحلی بوده و هزینه و مدارک مربوط به خود را خواهد داشت. پس از انجام تمام پروسه های مربوطه، اقامت این کشور به صورت دائم اخذ می شود. با مطالعه این مقاله آشنایی کلی با اقامت در کانادا از طریق ازدواج یافته اید. برای کسب اطلاعات بیشتر یا دریافت هر کدام از خدمات مهاجرت به کانادا با ما در تماس باشید.

, , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست