کشور کانادا همواره یکی از گزینه های ایده آل جهت مهاجرت محسوب می شود. شرایط زندگی در این کشور تقریبا مطلوب بوده و از امکانات ویژه ای بهره مند است. آب و هوای این کشور سرد بوده و دمای هوا در برخی روزها به منفی 30 درجه سانتی گراد نیز می رسد. به همین دلیل پیش از هرگونه اقدام جهت مهاجرت، ابتدا باید تمام شرایط را بسنجید. از طرفی اخذ اقامت و ویزای کانادا نیازمند طی مراحلی می باشد. با گذراندن این مراحل امور مربوط به اقامت و دریافت ویزا با موفقیت انجام می شود. در ادامه این مقاله به بررسی و شرح شرایط اخذ اقامت و ویزا برای کشور کانادا می پردازیم. 

 

شرایط عمومی اقامت کانادا برای ایرانیان 

کشور کانادا واقع در شمال قاره آمریکا بوده و یکی از کشورهای پهناور جهان است. این کشور از جمله مکان های مهاجر پذیر بوده و در واقع توسط مهاجران تاسیس شده است. کانادا شرایط ایده آلی را برای شهروندان خود به وجود آورده و سطح رفاه اجتماعی بالایی دارد. 

به همین دلیل اغلب افراد این کشور را مقصد مهاجرت خود انتخاب می کنند. کانادا اغلب آب و هوای سرد و کوهستانی داشته و تراکم جمعیت در برخی نقاط آن بسیار کم است. موقعیت شغلی فراوان، تنوع فرهنگی در کشور و غیره از جمله شرایط عمومی کشور کانادا و اقامت در این کشور است. 

کانادا ویزا اقامت

 

شرایط اقامت در کانادا 

شرایط اقامت در کانادا با توجه به روش انتخابی شما جهت مهاجرت متغیر است. اما به طور کلی سن، مدرک تحصیلی، نمره مدرک زبان، سابقه کار و تمکن مالی از مهم ترین آن ها محسوب می شود. سن در برخی روش ها مانند تحصیل تاثیر گذار بوده و در موارد دیگر مانند سرمایه گذاری اهمیت آن کاهش می یابد. 

معمولا برای تحصیل در کانادا افراد با سن کم شانس بالاتری جهت اخذ ویزای تحصیلی خواهند داشت. جهت اقامت کاری نیز با افزایش سن باید مدارک بیشتری را ارائه دهید. مدرک تحصیلی، تسلط به زبان انگلیسی و سابقه کار از مهم ترین آن ها در اخذ ویزای کاری است. 

در روش های کارآفرینی و سرمایه گذاری نیز ایالت های کانادا به صورت جداگانه قوانینی را وضع کرده اند. حداقل سرمایه مورد نیاز در این روش ها 100 تا 300 هزار یورو است. بنابراین هر کدام از روش های اخذ اقامت در این کشور روش های مربوط به خود را دارند.

مطالب مرتبط: همه چیز درباره ی زندگی در کانادا 

 

اقامت در کانادا از طریق کار 

این روش از مورد توجه بسیاری از هموطنان قرار گرفته و یکی از دلایل آن صرف هزینه کم در این زمینه است. اقامت در کانادا از طریق کار برای افرادی که به زبان انگلیسی مسلط بوده و دارای تخصص و تجربه کاری هستند مناسب است. سیستم مهاجرت به کانادا به صورت امتیاز بندی بوده و افراد باید امتیاز مورد نظر را کسب کنند. 

کشور کانادا مهاجران کاری را بر اساس مهارت را به عنوان مقیم این کشور انتخاب می کند. سیستم مخصوص برای انتخاب این افراد اکسپرس انتری نام داشته و به افراد امتیاز می دهد. این سیستم دو مرحله داشته و کاندیداهای مورد قبول به صورت آنلاین باید فرم مربوط به خود را تکمیل کنند. 

 

لیست جاب آفر کشور کانادا 

برنامه اسکیل ورکر تنها روش جهت کار در کشور کانادا نیست. در صورت دریافت پیشنهاد کار یا جاب آفر، ویزای موقت به شما داده می شود. در بعضی از شهر و ایالت های کانادا به شما ویزای موقت کار داده شده و پس از گذشت 3 سال امکان تبدیل آن به اقامت دائم وجود دارد. 

اما در طرف دیگر برخی از شهرهای کانادا کمبود نیروی کار داشته و در صورت دریافت پیشنهاد کار از سوی آن ها، از ابتدا اقامت دائم خواهید گرفت. در نتیجه، در صورت دریافت جاب آفر شرایط خوبی برای شما فراهم خواهد شد. 

 

اخذ اقامت در کانادا از طریق سرمایه گذاری 

افراد برخوردار از تمکن مالی مناسب قادر به دریافت اقامت و ویزای کانادا هستند. البته تمام روش های سرمایه گذاری از طریق کسب و کار انجام نشده و روش های دیگری نیز وجود دارد. برای مثال در ایالت کبک کانادا باید مبلغی را به دولت قرض داده تا به جای شما اقدام به سرمایه گذاری کنند. 

محبوب ترین روش های سرمایه گذاری در کشور کانادا به موارد متفاوتی تقسیم می شود. اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایالت کبک، استان بریتیش کلمبیا و کار در شرکت از جمله آن ها است. با استفاده از هریک از این روش ها قادر به اخذ اقامت در کشور کانادا خواهید بود. 

 

اقامت در کانادا از طریق ازدواج 

در این روش فرد در کانادا اسپانسر شده و فرد متقاضی مهاجرت به کانادا هر دو باید از شرایط ویژه ای برخوردار باشند. هر دو طرف باید حداقل 18 سال سن داشته و اسپانسر نیز مقیم کانادا یا شهروند این کشور باشد. به علاوه، اسپانسر باید قادر به تامین هزینه های زندگی همسر خود باشد. 

ازدواج باید حقیقی بوده و ازدواج های صوری در کشور کانادا به عنوان جرم شناخته می شود. در ابتدا به فرد خارجی ویزای موقت داده شده و پس از گذشت 3 سال در صورت عدم جدایی از همسر، اقامت دائمی به وی داده می شود. طرفین در این 3 سال باید در منزل یکدیگر سکونت داشته و حقیقی بودن ازدواج آن ها ثابت شود. 

 

اخذ اقامت از طریق پناهندگی 

پناهندگی از دیگر روش های اخذ اقامت شناخته می شود. پناهنده شخصی بوده که به دلیل آزار و اذیت جسمی در کشور خود مجبور به فرار و پناه به کشور دیگری می شود. روش های مهاجرت به کانادا به انواع مختلفی تقسیم شده و اقدام از طریق آن ها مطمئن و راحت خواهد بود. 

در نتیجه، جهت اخذ اقامت و ویزای کانادا روش های متفاوتی در نظر گرفته شده است. تا حد امکان از طریق یکی از آنها اقدام کرده و پناهندگی را چاره آخر خود قرار دهید. در ادامه به شرح انواع ویزای کانادا و مباحث مربوط به آن خواهیم پرداخت. 

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و قوانین صفحه پناهندگی به کانادا را مطالعه کنید.

 

اقامت کانادا

ویزای کانادا و انواع آن 

ویزای کشور کانادا انواع مختلفی داشته و فرد به تناسب نیاز خود باید نسبت به دریافت آن اقدام کند. انواع ویزای کانادا شامل مواردی مانند ویزای تحصیلی، توریستی، فرصت مطالعاتی و غیره می شود. در ادامه هر یک از آن ها را شرح می دهیم. اما به طور کلی ویزای این کشور به دو دسته ویزای موقت و اقامت دائم تقسیم می شود. 

جهت ثبت و دریافت هر یک از این ویزاها از دو روش امکان اقدام وجود دارد. ثبت نام آنلاین ویزای کشور کانادا و مراجعه حضوری به سفارت از جمله آن ها است. در حال حاضر به دلیل بسته بودن سفارت کانادا، این کار از روش های دیگر انجام می شود. 

جهت انگشت نگاری یا بیومتریک ویزای کانادا، باید به وکلای دفتر VFS در کشورهای اطراف ایران مراجعه شود. اما طبق اعلام سایت رسمی کشور کانادا، بهترین روش برای درخواست ویزا اقدام به صورت آنلاین است. 

 

ویزای موقت کشور کانادا 

در این ویزا، فرد در بازه زمانی مشخص و محدود اجازه ورود به خاک کشور کانادا را دارد. این ویزا 3 زیر مجموعه اصلی داشته و هر کدام از آنها راه و روش مربوط به خود را دارند. 

 • ویزای توریستی کشور کانادا 
 • ویزای تحصیلی کانادا 
 • ویزای همراه در کشور کانادا 

ویزاهای دیگری جهت اخذ و اقامت نیز وجود دارد. هر کدام از آنها نیازمند طی مراحلی بوده و با ارائه مدارک مورد نظر اقدامات لازم انجام می شود. 

ویزای توریستی کشور کانادا 

این ویزا با توجه به نام خود با اهداف توریستی برای فرد صادر می شود. اقامت و ویزای کانادا به‌صورت توریستی در حال حاضر با نام‌های ویزای مولتی کانادا و در ایران با نام ویزای 5ساله این کشور صادر خواهد شد. افسران مهاجران کشور کانادا ویزای توریستی را با عنوان ویزای مولتی صادر می کنند. 

دارندگان ویزای مولتی تا زمان اعتبار پاسپورت خود قادر به ورود به کشور کانادا بدون محدودیت خواهند بود. مدت زمان اقامت نیز 6 ماه بوده و پس از گذشت این زمان، باید به مدت 6 ساعت از کشور خارج شد. سپس مجددا به کانادا بازگشته و اقامت برای 6 ماه دیگر تمدید خواهد شد. 

ویزای نرمال کانادا 

در این ویزا ارائه دعوتنامه بر عهده متقاضی بوده و روند درخواست آن طبق شرایط همیشگی انجام می شود. پس از تکمیل مدارک مورد نیاز و پر کردن فرم های مربوط به آن روند اداری طی می شود. پس از انجام این مراحل ویزا به شخص مورد نظر تعلق خواهد گرفت. 

سوپر ویزای کشور کانادا 

این ویزا مخصوص والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شخص دارای اقامت دائم کانادا است. در واقع، دعوت کننده باید فرزند یا نوه شخص متقاضی باشد. حداقل پایه حقوق دعوت کننده در کانادا از 24000 دلار نباید کمتر باشد. مدارک مربوط به اقامت و برگه های ارزشیابی اوضاع مالی فرد، ضمیمه پرونده درخواست سوپر ویزای فرد خواهد شد.  

به علاوه، شخص دعوت کننده باید قادر به پرداخت خدمات بیمه درمانی تا یکسال باشد. فرد دعوت شده نیز زیر نظر پزشکان مورد اعتماد سفارت کانادا معاینه می شود. تایید پزشک سفارت به دلیل اعلام سلامت متقاضی پیش از ورود به این کشور است. این کار به دلیل جلوگیری از عدم درمان و هزینه های آن به کانادا انجام می شود. 

اعتبار سوپر ویزای کانادا برابر با ده سال بوده و برای ایرانیان این مدت 5 سال است. این ویزا از نوع چند بار ورود بوده و در هر بار ورود تا 2 سال امکان اقامت وجود دارد. پس از پایان اعتبار پاسپورت متقاضی نیازی به تمدید آن نبوده و فقط برچسب سوپر ویزا بر روی پاسپورت جدید چسبانده می شود. 

ویزای تحصیلی کشور کانادا 

نظام آموزشی این کشور یکی از بهترین مقاصد جهت ادامه تحصیل است. سیستم آموزشی کانادا مجهز و نظام مند بوده و اغلب به صورت ایالتی یا استانی مدیریت می شود. البته نظام کلی آموزش در کشور کانادا تحت نظر دولت فدرال است. 

از همین جهت با وجود برخی تفاوت ها، کشور کانادا از لحاظ سیستم آموزش یکپارچه و به روز است. 6 درصد از تولید ناخالص کانادا به سیستم آموزشی آن اختصاص داده می شود. به همین دلیل کانادا بیشترین هزینه در بخش آموزش را نسبت به سایر کشور های توسعه یافته می کند. 

سیستم آموزشی کشور کانادا به دو بخش آموزش همگانی یا عمومی و خصوصی یا غیر انتفاعی تقسیم می شود. این تقسیم بندی برای تمام دوره های تحصیلی شامل ابتدایی، متوسطه، تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی شامل می شود. 

ویزای دانش آموزی در کانادا 

آموزش به محصلان از سن 5 سالگی آغاز و تا سن هفده یا هجده سالگی ادامه دارد. تقسیم بندی سطح های آموزش در مدارس آمریکا از یک آغاز شده و تا 12 ادامه می یابد. در بسیاری از استان های کانادا پیش دبستانی سطح نامیده شده و دوره ابتدایی تا سطح 6 ادامه خواهد داشت. 

دوره راهنمایی نیز از سطح 7 آغاز و تا سطح 9 به پایان می رسد. مقاطع متوسطه یا دبیرستان نیز از سطح 10 تا 12 در کشور کانادا است. هزینه آموزش خصوصی و عمومی در این کشور با یکدیگر متفاوت خواهد بود. بنابراین اقامت و ویزای کانادا در قالب تحصیل دانش آموزی از دیگر انواع آن محسوب می شود. 

ویزای دانشجویی در کشور کانادا 

تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا مانند کشورهای دیگر پس از اتمام مقطع دبیرستان شروع می شود. دانشگاه های بسیاری در شهرهای کشور کانادا در قالب بین المللی فعالیت می کنند. مدارک تحصیلی اخذ شده در این کشور در سراسر جهان معادل سازی و به رسمیت شناخته می شود. 

از طرفی نیاز کانادا به بازار کانادا بیشتر بوده و اغلب دانشجویان در موسسات فنی دوره آموزشی خود را میگذرانند. بنابراین، افراد محصل در این موسسات سریع تر جذب بازار کار در کشور کانادا می شوند. دفتر Your special immigration پس از بررسی فرم ارزیابی تحصیلی، پذیرش تحصیلی در دانشگاه های معتبر را فراهم می کند. همچنین روند دریافت ویزای تحصیلی به کشور کانادا را کوتاه تر خواهد کرد. 

ویزای فرصت مطالعاتی 

از دیگر ویزاهای مربوط به ویزای تحصیلی، فرصت مطالعاتی است. این کشور با هدف ارتقای تبادلات علمی و فرهنگی با سایر دانش پژوهان کشورها، ویزای فرصت مطالعاتی اعطا می کند. متقاضیان پس از پذیرش در دانشگاه، موسسات علمی یا مراکز هنری در این کشور قادر به دریافت ویزای فرصت مطالعاتی نیز خواهند بود. 

این ویزا در رده بندی خاصی میان انواع ویزای تحصیلی و کاری جای می گیرد. به همین دلیل انتخاب درست این ویزا از اهمیت بالایی برخوردار است. اغلب متقاضیان باید جهت دریافت ویزای کاری اقدام کرده و در صورت دریافت حقوق فرم های مربوط به آن را تکمیل کنند. پس از تکمیل فرم هزینه های آن به اداره مهاجرت کانادا باید پرداخت شود. 

در برخی مواقع، با توجه به طول مدت دوره یا ماهیت علمی و پژوهشی، امکان اقدام برای سایر ویزاها مانند تحصیلی یا ویزیتور عادی وجود دارد. متقاضیان ویزای فرصت مطالعاتی در کانادا اغلب از شرایط خاصی از لحاظ علمی، پژوهشی و فرهنگی برخوردار هستند. 

ویزای همراه تحصیلی برای (والدین، همسر و فرزندان) 

سفر به کشورهای دیگر جهت ادامه تحصیل، همواره یکی از دغدغه های والدین است. نگرانی درباره شرایط فرزندان به خصوص در مقاطع مدرسه، امکان اخذ ویزای همراه را برای والدین فراهم می کند. این نگرانی در مقاطع بالاتر تحصیلی نیز وجود داشته و همسر یا فرزندان قادر به اخذ این ویزا خواهند بود. 

جهت اخذ ویزای همراه تحصیلی، از دو طریق امکان اقدام وجود دارد. ویزای توریستی یا ویزای اجازه کار از جمله آن ها است. در ویزای توریستی، محصل درخواست را ثبت کرده و والدین یا غیره ویزای کانادا را همراه با اعتبار 6 ماهه آن دریافت می کنند. 

ویزای اجازه کار نیز در صورت قبولی دانشجو به صورت تمام وقت در دانشگاه، همسر وی قادر به اخذ ویزای اجازه کار خواهد بود. ویزای اجازه کار به همسر متقاضی بدون دریافت ویزای کار در کانادا اجازه تحصیل یا کار می دهد. 

برای اخذ این نوع ویزا، همزمان درخواست ویزای تحصیلی نیز امکان پذیر است. همچنین پس از استقرار یکی از زوجین در کشور کانادا، برای همسر وی اقدام به ویزای کار داده می شود. در نتیجه، همراه تحصیلی نیز قادر به اخذ اقامت و ویزای کانادا خواهد بود. 

بهترین راه برای دریافت اقامت و ویزای کانادا 

کانادا به‌منظور رفاه حال مهاجرین، روش‌های متفاوتی را طراحی کرده است. انتخاب هریک از این راه‌ها با توجه به شرایط فرد انجام می‌شود. 

اخذ ویزای کاری 

اخذ ویزای کاری کانادا مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. کانادا در همین راستا، برنا‌مه‌های متفاوتی برای اخذ ویزای کاری درنظر می‌گیرد. اکسپرس انتری و اسکیل ورکر از جمله آن‌ها است. این برنامه به افراد براساس شرایط آن‌ها امتیاز می‌دهد. پس از کسب امتیاز موردنظر، امکان اخذ اقامت کاری کانادا وجود خواهد داشت. نرخ بیکاری در کانادا سالانه روبه کاهش بوده و افراد شانس بالایی در کار دارند. 

در ارتباط با ویزای کاری کانادا بیشتر بدانید.

اقامت در کانادا از طریق تحصیل 

بهترین راه برای دریافت اقامت و ویزای کانادا از طریق تحصیل نیز میسر خواهد بود. افراد بسیاری سالانه از طریق این ویزا به کانادا مهاجرت می‌کنند. ویزای تحصیلی در انواع مقاطع تحصیلی به افراد تعلق می‌گیرد. کانادا از لحاظ آموزشی در سطح بالایی قرار داشته و افراد از سراسر دنیا برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. 

سرمایه‌گذاری 

سرمایه‌گذاری در کانادا برای افراد دارای تمکن مالی مناسب است. این افراد علاوه بر اخذ اقامت کانادا، قادر به راه‌اندازی کسب‌وکار نیز خواهند بود. سرمایه‌گذاری در ایالت کبک و استان بریتیش کلمبیا، بهترین استان‌ها جهت سرمایه‌گذاری شناخته می‌شوند. 

ازدواج 

اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج نیز از دیگر روش‌ها است. در این مهاجرت، همسر مقیم کانادا بوده و اسپانسر شریک زندگی خود می‌شود. طرفین باید از حداقل سن 18سال برخوردار بوده و حقیقی بودن ازدواج خود را باید به اثبات برسانند. در مهاجرت از این طریق، افراد پس از گذشت 3 سال قادر به اخذ ویزای کانادا خواهند بود. اما در این مدت نباید از یکدیگر جدا شده و ازدواج آن‌ها باید پابرجا بماند. تولد فرزند نیز اقامت و تابعیت کانادا را رقم می‌زند. بنابراین، بهترین راه برای دریافت اقامت و ویزای کانادا به شرایط افراد بستگی دارد.

 

مراحل درخواست ویزای کشور کانادا چیست؟ 

همانطور که اشاره شد از دو روش برای درخواست ویزا اقدام می شود. ثبت نام آنلاین برای ویزای کانادا و مراجعه حضوری به سفارت کانادا در کشورهای مختلف از جمله آن ها است. نخستین گام در ثبت ویزا به صورت آنلاین، ایجاد یک حساب کاربری است. 

مراجعان از طریق اینترنت، هزینه ثبت نام را پرداخت کرده و شماره پیگیری آن را تحویل می گیرند. تمام مراحل و روند پرونده، از طریق همین شماره پیگیری انجام می شود. تکمیل دقیق فرم عامل مهمی در میزان موفقیت شما خواهد بود. بنابراین، حتما از طریق موسسات معتبر برای این کار اقدام کنید. 

سفارت کانادا برای متقاضیان اخذ ویزا، روش آنلاین را توصیه می کنند. این روش هزینه کمتری نسبت به مراجعه به سفارت داشته و پیگیری پرونده نیز راحت تر خواهد بود. به دلیل تعطیلی سفارت کانادا در ایران، بهترین راه برای ایرانیان اقدام به صورت آنلاین است. مراحل کلی ثبت نام به صورت آنلاین به شرح زیر است. 

 • تشکیل حساب کاربری شخصی و تکمیل فرم 
 • تکمیل فرم های مربوط به درخواست اقامت و ویزای کانادا 
 • پرداخت هزینه های مربوط به انگشت نگاری و ویزا به صورت آنلاین 
 • اخذ برگه تاییدیه درخواست همراه با شماره پیگیری 
 • دریافت نامه مربوط به انگشت نگاری 
 • حضور در سفارت خانه های کشور کانادا جهت انگشت نگاری 
 • بررسی نهایی و اعلام قبول درخواست ویزای کانادا 
 • مراجعه مجدد به سفارت کانادا جهت تحویل پاسپورت و اخذ ویزا 

ثبت نام حضوری روش جایگزین برای ثبت نام آنلاین است. در این روش متقاضی بدون تعیین وقت قبلی به یکی از وکهای VFS مراجعه کرده و مدارک، فرم و اقدامات مربوط به انگشت نگاری را انجام می دهد. آدرس ایمیل متقاضی هنگام تکمیل فرم، پل ارتباطی سفارت کانادا با وی خواهد بود. 

اقامت و ویزای کانادا

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کانادا 

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت و ویزای کانادا، متناسب با نوع ویزای درخواستی متفاوت است. به برخی نکات هنگام ارائه مدارک باید توجه داشته باشید. برای مثال، ویزای کانادا طی دو یا سه ماه صادر شده و متقاضیان ویزای توریستی باید پاسپورتی با 9 ماه اعتبار ارائه دهند. 

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی  

 • اصل پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار به علاوه تمام پاسپورت های قدیمی که ویزا در آن ها درج شده است. 
 • عکس جدید یک قطعه همراه با زمینه سفید 
 • ترجمه شناسنامه 
 • ترجمه سند ازدواج در صورت سفر با همسر 
 • تکمیل فرم اطلاعات متقاضی و فرم هر یک از اعضای خانواده به صورت جداگانه 

مدارک مالی 

 • ارائه نامه ترجمه شده تمکن بانک به زبان انگلیسی به همراه مهر امور بین الملل؛ گردش 4 ماهه حساب که نشان دهنده میزان درآمد ماهیانه فرد متقاضی باشد. در صورت برخورداری از گواهی سپرده بلند مدت، سند اتومبیل و غیره آن ها را نیز ارائه دهید. 

 

مدارک مربوط به اسناد ملکی 

 • در صورت عدم وجود دعوت نامه، رزرو هتل و شرح برنامه های سفر به کانادا همراه با بلیط رفت و برگشت الزامی است. 
 • ترجمه رضایت افرادی که به همراه یکی از والدین خود به کانادا می روند. رضایت نامه باید مربوط به فردی که همراهی نمی کند باشد. 

 

مدارک شغلی 

 • کارمندان: ترجمه گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی بر روی سربرگ شرکت، فیش حقوقی دو ماه آخر ترجمه شده، بیمه ترجمه شده دو ماه آخر و حکم کارگزینی ترجمه شده. 
 • کارفرمایان: ترجمه مربوط به “آگهی تاسیس”، ” آگهی تغییرات” و ” آگهی تصمیمات شرکت در روزنامه رسمی. لیست بیمه و فیش حقوقی دو ماه آخر به صورت ترجمه شده، لیست مالیات پرداخت شده به صورت ترجمه و نامه مربوط به تمکن بانک شرکت و ریز پرینت 4 ماه آخر به زبان انگلیسی.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در کانادا 

جهت اخذ ویزای تحصیلی نیز مدارک مربوط به آن باید ارائه شود. این ویزا مدارک مربوط به خود را داشته و در ادامه آن را شرح خواهیم داد. 

 

مدارک پذیرش 

 • مدرسه یا دانشگاه مورد نظر باید نامه پذیرش را تکمیل کرده و برای متقاضی ارسال کنند. متقاضی نیز باید نامه اصلی همراه با فرم مجوز تحصیلی را پر کرده و ارسال کند. 

مدارک شناسایی 

 • پاسپورت فرد متقاضی و همراهان وی 
 • عکس جدید دو قطعه و هر یک از همراهان. عکس باید پشت نویسی شده باشد. 

مدارک مالی 

 • نامه بانکی کانادا اگر پول خود را به این کشور ارسال کرده اید. 
 • نامه درخواست وام دانشجویی از موسسه مالی 
 • نامه مربوط به تمکن مالی 4 ماه اخیر 
 • نامه تمکن مالی همراه با مبلغ مبدل به دلار کانادا 
 • فیش واریزی مربوط به تحصیل 
 • نامه مالی حمایت کننده: شخصی یا موسسه 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای فرصت مطالعاتی 

مدارک مربوط به ویزای توریستی به علاوه مدارک زیر جهت اخذ این ویزا الزامی است. 

 • گواهی اشتغال به تحصیل در صورت دانشجو بودن 
 • رزومه کامل به همراه عکس و ذکر تمام سوابق شغلی در صورت موجود بودن 
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های کانادا 
 • آخرین مدرک تحصیلی ترجمه شده همراه با ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی 
 • نامه از دانشگاه محل تحصیل یا وزارت علوم مبنی بر حمایت مالی آن ها 
 • در صورت لزوم ارائه مدرک زبان 
 • فرم LMIA 

در نتیجه، تمام مدارک مربوط به ویزای درخواستی شما باید تکمیل بوده و ارائه شود. 

 

پیگیری نتیجه درخواست ویزای کانادا 

در ثبت نام آنلاین اخذ اقامت و ویزای کانادا، هر فرد به حساب کاربری خود در سایت سفارت مراجعه می کند. سپس شماره پیگیری را درج کرده و تاریخ تولد به میلادی را نیز باید قید شود. پس از آن در جریان آخرین تغییرات پرونده خود قرار خواهد گرفت. 

پیگیری درخواست ویزا از طریق مراجعه به حساب کاربری بسیار آسان بوده و احتمال عدم خبر از آن کاهش می یابد. روش مراجعه حضوری جهت پیگیری نتیجه نیز دشوار بوده و اغلب مشکلاتی برای کاربر ایجاد می کند. در روش آنلاین، ایمیل پل ارتباطی سفارت کانادا با فرد خواهد بود.

 

رد درخواست ویزا کانادا 

رد یا ریجکت ویزا، کابوس هر مسافر، دانشجو یا هر تاجری خواهد بود. زیرا برای آینده برنامه ریزی کرده و رویاهای خود را شکل داده اند. مشکل اصلی در زمان صرف شده برای این کار، هزینه و انرژی از دست رفته است. اما به طور کلی چند عامل بر روی رد شدن درخواست تاثیر گذار خواهد بود. 

 • تردید ماموران سفارت در خصوص بازگشت فرد به کشور مبدا پس از پایان ویزا 
 • تردید در مورد انگیزه و دلیل سفر به کانادا 
 • ضعیف بودن سابقه سفرهای خارجی فرد متقاضی به ویژه به کشورهای حوزه شنگن 
 • عدم کفایت مدارک مالی و دارایی های فرد متقاضی در کشور مبدا خود 
 • پیوندهای ضعیف خانوادگی متقاضی در کشور مبدا 

تردید در هر یک از موارد، طول مدت اقامت در کانادا، وضعیت شغلی فرد متقاضی همگی موجب رد درخواست ویزا می شوند. بنابراین پیش از هرگونه اقدام ابتدا تمام جوانب را بسنجید. پس از آن اقدام به اخذ ویزا کنید. 

 

اعتراض به رد ویزای کشور کانادا 

بر اساس قانون جدید کانادا برای ایرانیان، امکان اعتراض وجود نداشته و متقاضی باید مجددا به ثبت درخواست اقدام کند. در حالی که در گذشته امکان اعتراض به رد درخواست ویزا وجود داشت. بنابراین تقریبا راهی برای اعتراض به رد ویزا وجود نخواهد داشت. 

خدمات مهاجرت به کانادا را بیشتر بشناسید.

 

جمع بندی نهایی اقامت و ویزای کانادا

اخذ اقامت و ویزای کانادا نیازمند جمع آوری اطلاعات است. بررسی شرایط عمومی کانادا و سطح زندگی مهاجران در این کشور کمک بزرگی در این زمینه به شما خواهد کرد. اقامت در کانادا از روش های مختلفی انجام شده و اخذ ویزای این کشور نیز به همان ترتیب است. مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت و ویزای کانادا نیز هریک به روش های خود مربوط هستند. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در این زمینه کسب کرده باشید. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با تیم مهاجرت ویژه شما تماس بگیرید.