اقامت کانادا را چگونه در مدت زمان کوتاه به دست بیاوریم؟

کانادا از جمله کشورهای مهاجرپذیر نسبت به سایر مکان ها است. هر سال 200هزار نفر اجازه ورود به این کشور جهت اقامت دائم را دارند. افراد موفق به کسب اقامت دائم کانادا، از اغلب حقوق شهروندی این کشور بهره مند خواهند شد. به علاوه، پس از گذشت چندسال امکان دریافت تابعیت کانادا برای این اشخاص وجود دارد.

تمام این عوامل تنها بخشی از مزایای مهاجرت و اخذ اقامت کانادا محسوب می شوند. اما جهت دریافت اقامت دائم یا موقت این کشور روش هایی وجود دارد. در این مقاله تمام روش های اخذ اقامت کشور کانادا به صورت دائم در مدت زمان کوتاه را بررسی خواهیم کرد.

روش های اخذ اقامت دائمی کانادا

به منظور اخذ اقامت این کشور در مدت زمان کوتاه، شیوه های متفاوتی درنظر گرفته شده است. با استفاده از هریک از این روش ها قادر به اخذ اقامت کشور کانادا به صورت دائم خواهید بود. در ادامه هریک از آن ها را به صورت دقیق بررسی می کنیم.

هریک از این روش ها، برنامه های مخصوص به خود را دارند. دولت کانادا با ارائه این برنامه، راه های اخذ اقامت این کشور را آسان نموده است. از همین جهت در صورت تمایل به اخذ دائم اقامت کانادا در مدت زمان کم از طریق یکی از برنامه های زیر اقدام کنید.

اخذ اقامت کشور کانادا با اکسپرس انتری

یکی از روش های اخذ اقامت دائم این کشور در مدت زمان کوتاه از طریق اکسپرس انتری است. اکسپرس انتری سیستمی الکترونیکی بوده و دولت کانادا آن را در قالب برنامه اسکیل ورکر طراحی کرده است. تمام اقدامات در این برنامه به صورت آنلاین انجام می شود.

به علاوه، تمام مشخصات فرد متقاضی بر اساس امتیاز، رتبه بندی خواهد شد. پس انجام مراحل، برای افراد موفق به دریافت امتیاز بالا دعوت نامه هایی با عنوان ITA ارسال می شود. اخذ اقامت از طریق اکسپرس انتری دارای سه کلاس مختلف است.

1-برنامه اسکیل ورکر فدرال

برنامه اسکیل ورکر کانادا به عنوان مسیر اصلی جهت مهاجرت کاری و اقامت دائم این کشور شناخته می شود. جهت شرکت در برنامه نیروی کار ماهر فدرال باید از الزاماتی برخوردار باشید. یکسال سابقه کار تمام وقت و مداوم در مشاغل طبقه بندی شده دولت کانادا، از جمله آن ها است.

برخورداری از مدارک تحصیلی، مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی نیز از دیگر الزامات این برنامه است. در صورت بهره مندی از تمام این موارد، ابتدا باید پروفایلی در اکسپرس انتری ایجاد کرده و مشخصات خود را وارد کنید. سپس مشخصات شما مورد بررسی قرار گرفته و به شما امتیاز داده می شود.

حداقل امتیاز موردنیاز به منظور قبولی در این برنامه 67 از 100 است. پس از تعیین رتبه ها، دولت کانادا برای افراد موفق به کسب امتیاز بالا دعوتنامه ارسال خواهد کرد. تمام این فرآیندها در مدت زمان کمتر از شش ماه طول می کشد. شخص متقاضی پس از دریافت دعوتنامه، تا دوماه فرصت جهت ارائه درخواست اقامت دائم کانادا را خواهد داشت.

 

2-برنامه تاجران ماهر فدرال

در صورت برخورداری از مهارت تجاری در یک حوزه و وجود آن در حوزه طبقه بندی مشاغل کانادا، قادر به امتحان شانس خود خواهید بود. جهت شرکت در برنامه تاجران ماهر، باید حداقل دو سال سابقه کار در رشته موردنظر خود را داشته باشید.

مهارت لازم در زبان انگلیسی یا فرانسوی از دیگر الزامات این برنامه است. دریافت پیشنهاد کاری از کانادا تا حدود زیادی بر موفقیت شما تاثیرگذار خواهد بود. اما از طرفی وجود آن الزامی نیست. پس از اطمینان از شرایط خود، قادر به تشکیل پروفایل در برنامه اکسپرس اینتری خواهید بود.

همچنین، در طول زمان با افزایش مهارت های خود می توانید پروفایل خود را به روز کرده و اطلاعات جدید را ثبت کنید. پس از بررسی پروفایل، امتیاز به شخص تعلق خواهد گرفت. در صورت جایگیری در لیست منتخب، دعوتنامه برای فرد ارسال شده و پس از آن قادر به اخذ اقامت دائم خواهند بود.

3-برنامه تجربه کانادایی

برنامه تجربه کانادایی یا CEC آخرین روش جهت اخذ اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری است. این برنامه به افراد مشغول به کار با حداقل یکسال تجربه کاری طی سه سال اخیر، شانس اخذ اقامت را می دهد. دولت کانادا با این روش افراد ماهر را شناسایی کرده و به آن ها شانس اقامت دائمی در این کشور را اعطا می کند.

پس از اخذ مجوز کار کانادا، حداقل یکسال سابقه کاری و اطمینان از شرایط قادر به تشکیل پروفایل در اکسپرس انتری خواهید بود. در نتیجه، برنامه اکسپرس انتری 3 راه متفاوت را برای متقاضیان اخذ اقامت این کشور قرار داده است.

پیشنهادی: ویزای کاری کانادا و تمام نکاتی که باید بدانید.

اخذ اقامت دائمی کشور کانادا با برنامه نامزدی استانی

این روش نیز مانند روش قبلی از جمله روش های مهاجرت به کانادا است. این برنامه به صورت مستقیم توسط استان و قلمروهای کانادا ارائه شده و هریک معیارهای مربوط به خود را دارند. افرادی متقاضی مهاجرت به یک استان خاص، قادر به اقدام از طریق این برنامه هستند.

تمام استان های کانادا از برنامه های مهاجرتی خاصی برخوردارند. اما به طور کلی تمام برنامه های نامزدی استانی به 4 دسته تقسیم می شوند. “نیروی کار ماهر، سرمایه گذاران، خانواده و دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه ها” از جمله آن ها هستند.

افراد مشمول این شرایط امکان شرکت در برنامه نامزدی استانی و اخذ اقامت دائم کشور کانادا را خواهند داشت. در حال حاضر، از جمله دسته های رایج در این برنامه دسته نیروی کار ماهر است. تمام استان های کانادا جهت جذب نیروی کار موردنیاز اقدام به راه اندازی این برنامه کرده اند.

از همین جهت افراد با سابقه کار حرفه ای، تحصیلات مناسب و مهارت کافی در زبان از طریق استان موردنظر قادر به اقدام برای مهاجرت کاری خواهند بود. به منظور شرکت در برنامه نامزدی استانی ابتدا باید دسته موردنظر را تعیین کنید.

برای مثال، استان آلبرتا دارای سه دسته “اکسپرس انتری، فرصت آلبرتا و خود اشتغالی در بخش کشاورزی” است. تمام استان های کانادا تقریبا یکی از برنامه های استانی خود را به اسکپرس انتری اختصاص داده اند. برنامه نامزدی استانی کانادا از جمله روش های محبوب و سریع جهت اخذ اقامت دائم این کشور محسوب می شود. 

 

اخذ اقامت در کشور کانادا از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی

دولت کانادا برای شهروندان کشورهای دیگر، امکان سرمایه گذاری در این کشور و اخذ اقامت را فراهم کرده است. افراد باتجربه در زمینه بیزینس و دارای سرمایه کافی، امکان مهاجرت و اخذ اقامت دائم را دارند. این برنامه نیز مانند سایر برنامه ها دسته های مختلفی را شامل می شود.

 • سرمایه گذاران
 • کارآفرینان
 • افراد خود اشتغال

1-برنامه مهاجران سرمایه گذار

کشور کانادا سرمایه گذاران سایر کشورها را به عنوان بخش مهمی از اقتصاد این کشور در نظر گرفته است. از طرفی از طریق این برنامه امکان اخذ اقامت دائم را به سرمایه گذاران و خانواده های آن ها می‌دهد. سرمایه گذاران بر اساس این اقدام باید از الزامات زیر برخوردار باشند.

 • برخورداری از تجربه در زمینه کنترل و مدیریت بیزنس
 • برخورداری از حداقل سرمایه 1.600.000 دلار
 • سرمایه گذاری 800هزار دلاری به مدت 5 سال

2-برنامه کارآفرینی

افراد شرکت کننده در این برنامه در صورت کسب اقامت و ویزای کانادا قادر به راه اندازی کسب و کار خود در کانادا خواهند بود. از طرفی پس از انجام کار خود اقامت دائم کانادا را اخذ خواهند کرد. برای این افراد نیز الزاماتی در نظر گرفته شده است.

 • سرمایه گذاری قابل توجه در بدو ورود به کشور کانادا
 • مشارکت مداوم و فعال در مدیریت بیزنس
 • استخدام حداقل یک شهروند یا مقیم دائم کانادا. این فرد نباید جز بستگان شخص کارآفرین باشد.

3-برنامه خود اشتغالی

ارزیابی افراد در این زمینه بر اساس موارد مختلفی انجام می شود. توانایی و تجربه در بیزنس، صلاحیت در امور هنری و سرمایه کافی از جمله آن ها است. برنامه خود اشتغالی به منظور اخذ اقامت کانادا در مدت زمان کوتاه شامل موارد زیر می شود.

 • افرادی که قصد ایجاد یک کسب و کار را داشته و از سهم قابل توجهی در اقتصاد، فرهنگ یا هنر کانادا برخوردار هستند.
 • افرادی که در زمینه کشاورزی تجربه داشته و قادر به خرید و مدیریت امور یک مزرعه در کانادا هستند.

اخذ اقامت کانادا از طریق خانواده

مهاجرت به کانادا از طریق خانواده با عنوان اسپانسرشیب خانوادگی شناخته می شود. این نوع مهاجرت از جمله روش های متداول جهت اخذ اقامت دائم است. در صورت اقامت یکی از اعضای خانواده در کانادا، به کمک وی به راحتی اقامت این کشور اخذ می گردد. بنابراین چگونه اقامت کانادا را در مدت زمان کوتاه به دست بیاوریم؟ از طریق خانواده نیز امکان پذیر است.

شخص مقیم کانادا با عنوان حامی مالی همسر، فرزند، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ قادر به دعوت آن ها جهت اقامت در این کشور خواهند بود. در حال حاضر 30درصد مهاجران به کانادا توسط یکی از اعضای خانواده خود حمایت می شوند. اما شخص حمایت کننده باید واجد شرایط زیر باشد.

 • اثبات برخورداری از توانایی مالی به منظور حمایت از اعضای خانواده
 • تعهد برای حمایت از اعضای خانواده در مدت زمان مشخص و تلاش اعضای خانواده جهت کسب استقلال مالی
 • برخورداری از حداقل 18 سال سن
 • عدم حضور در زندان و اتهام جدی در مورد شخص
 • عدم ورشکستگی

مهاجرت به استان کبک از طریق کار و سرمایه گذاری

استان کبک در اغلب موارد دارای قوانین خاص بوده و برنامه مهاجرت به این کشور روال جداگانه ای دارد. از جمله برنامه های مهاجرت به کبک و منجر به اخذ اقامت دائم، می توان به کار و سرمایه گذاری اشاره کرد. در صورت تمایل به اسکان در کبک و کار و زندگی در یکی از شهرهای آنجا، قادر به اقدام از طریق اسکیل ورکر خواهید بود.

مهاجرت کاری به استان کبک

مهاجرت کاری به استان کبک از طریق برنامه اسکیل ورکر امکان پذیر است. این برنامه به طور کامل از برنامه اکسپرس انتری خارج است. به همین دلیل جهت شرکت در آن باید پرتال مخصوص به استان را ایجاد کنید. این پورتال تحت عنوان Arrima بوده و درخواست باید به آن ارسال شود.

پس از بررسی، در صورت موفقیت به اخذ گواهی مذکور درخواست شما جهت اخذ اقامت دائم به دولت فدرال کانادا ارائه می شود. به منظور موفقیت در برنامه نیروی کار استان کبک باید حداقل 50 امتیاز کسب کنید.  

مهاجرت سرمایه گذاری به استان کبک

این برنامه به افراد متمایل به سرمایه گذاری در استان کبک، امکان اخذ اقامت دائم را می دهد. جهت شرکت در این برنامه باید حداقل از 2 میلیون دلار سرمایه برخوردار باشید. به علاوه، در یکی از مشاغل زیر باید 5 سال سابقه کار داشته باشید.

 • مشاغل مربوط به کشاورزی، صنعت یا تجارت
 • مشاغل حرفه ای
 • آژانش های بین المللی
 • مشاغل دولتی

در صورت پذیرش، باید 2.1 میلیون دلار کانادا در یکی از حوزه های فوق سرمایه گذاری کنید. در صورت برخورداری از این شرایط بر اساس فاکتورهای زیر مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت.

 • سن
 • تحصیلات
 • سابقه کاری
 • مهارت زبان

علاوه بر مهاجرت کاری و سرمایه گذاری در کانادا، در طرح کارآفرینی و خود اشتغالی نیز قادر به شرکت خواهید بود. حداقل سرمایه لازم برای طرح کارآفریمی 300 هزار دلار کانادا است. طرح خود اشتغالی نیز به سرمایه حداقل 100 هزار دلار نیاز دارد.

 

نحوه درخواست اقامت دائم کشور کانادا

تمام روش های فوق، منجر به اخذ اقامت دائم این کشور خواهند شد. درخواست اقامت دائم با توجه به روش خود، برنامه های خاصی را در پی خواهد داشت. برای مثال درخواست اقامت از طریق اکسپرس انتری از طریق روال زیر انجام می شود.

نحوه درخواست از طریق اکسپرس انتری

دعوت نامه دریافت شده از اکسپرس انتری تنها 60 روز اعتبار دارد. بنابراین، پیش از اتمام این زمان باید تمام اقدامات لازم جهت اخذ اقامت را انجام دهید. درخواست اقدامت از این طریق بسیار ساده بوده و جهت انجام آن باید وارد حساب خود شوید. سپس باید فرم درخواست را پر کرده و روی گزینه ارسال کلیک کنید.

نحوه درخواست از طریق برنامه نامزدی استانی

این برنامه طبق روال اکسپرس انتری و به صورت آنلاین است. در صورت اقدام از طریق سایر برنامه های نامزدی استانی باید مراحل زیر را طی کنید.

 • فرم تکمیل شده درخواست
 • پاسپورت
 • تاییدیه نامزدی
 • مدارک اثبات مهارت زبان
 • مدارک شناسایی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • دو قطعه عکس
 • پرداخت هزینه ها
 • ارسال درخواست

بنابراین در پاسخ به سوال چگونه اقامت کانادا را در مدت زمان کوتاه به دست بیاوریم؟ تاکنون جواب خود را کسب کرده اید. در هر مرحله با تکمیل مدارک قادر به ارسال درخواست خود خواهید بود.

جمع بندی نهایی

چگونه اقامت کانادا را در مدت زمان کوتاه به دست بیاوریم؟ از جمله سوال های متداول متقاضیان مهاجرت است. جهت اخذ اقامت دائم این کشور روش های متفاوتی برای متقاضیان درنظر گرفته شده است. در صورت انتخاب هر روش، اقدامات لازم و مدارک موردنیاز برای آن را باید آماده کنید. متخصصان در تیم مهاجرتی Your special immigration در هر مرحله توضیحات لازم را به متقاضیان خواهند داد. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی در این زمینه کسب کرده باشید.

برای مطالعه بیشتر: مهاجرت به کانادا، بررسی قوانین و راه های مهاجرت کانادا

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست