آیا پناهندگی کانادا با ویزای توریستی امکان پذیر است؟

کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیر در زمینه‌های مختلف است. سالانه هزاران نفر با اخذ ویزای توریستی وارد این کشور می‌شوند. برخی افراد پس از رسیدن به کانادا درخواست پناهندگی خود را اعلام می‌کنند. اغلب مواقع این افراد پناهنده نبوده و با مدرک‌سازی سعی در پناهنده جلوه‌دادن خود هستند. پناهندگی کانادا با ویزای توریستی از جمله روش‌های مهاجرت به این کشور است. 

پناهندگی با مهاجرت تفاوت‌های بسیاری دارد. مهاجر به دنبال اخذ اقامت دائم بوده و پناهنده مجبور به فرار از کشور خود شده است. کانادا برای این افراد شرایط مناسبی را ایجاد کرده و اسکان مجدد به آن‌ها می‌دهد. در ادامه به بررسی شرایط و آشنایی با این موضوع می‌پردازیم.

راهی ساده و کم دردسر برای مهاجرت می خواهید؟ دریافت اقامت و ویزای کانادا

 

ویزای توریستی و درخواست پناهندگی 

برخی افراد با ویزای توریستی پناهندگی کانادا را امتحان می‌کنند. این افراد با توجه به سوابق درخشان خود در ویزای توریستی این ویزا را اخذ کرده و وارد خاک کانادا می‌شود. آن‌ها به محض ورود به خاک کانادا درخواست پناهندگی خود را اعلام می‌کنند. 

اداره مهاجرت نیز وکیل پناهندگی در اختیار این افراد قرار می‌دهد. وکلای پناهندگی همراه فرد بوده و وی را راهنمایی می‌کنند. با توجه به اعلام سازمان پناهندگان در کانادا، این کشور سالانه میزبان حدود 5.1% از پناهندگان جهان است. 

پناهندگی در مقایسه با سایر روش‌های مهاجرتی از شروط سخت‌تری برخوردار است. اما در پناهندگی فاکتورهایی مانند سن، تحصیلات، سابقه کار، مدرک زبان و غیره مورد توجه نیست. درمقابل، فاکتورهایی در این زمینه وجود داشته که باید به اثبات رسانده شود. 

 

راه‌های پناهندگی کانادا با ویزای توریستی 

پناهندگان از طریق دو روش امکان مهاجرت به کانادا را خواهند داشت. با استفاده از هریک از این روش‌ها امکان مهاجرت و پناهندگی به کانادا وجود دارد. در ادامه هریک از این روش‌ها همراه با توضیحات آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. 

 

اسکان مجدد به کانادا 

در این روش افراد خارج از کانادا بوده و به دلایلی در کشور خود مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند. این افراد امیدی برای نجات نداشته و کانادا را به عنوان کشور مقصد انتخاب می‌کنند. کانادا برای این افراد تعهد اخلاقی داشته و به آن‌ها پناه می‌دهد. 

سالانه هزاران پناهنده از کشورهای دیگر در کانادا اسکان داده می‌شوند. زندگی آن‌ها در اردوهای پناهجویان در مناطق شهری یا غیره بوده که در برخی مواقع خطراتی آن‌‌ها را تهدید می‌کند. برخی از این افراد در بازداشت بوده و بازگشت به کشور خود خطر جانی را برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت. 

از همین جهت به آن‌ها اسکان مجدد به کشور ثالث مانند کانادا داده می‌شود. اسکان مجدد برای این افراد محافظت و یک راه حل بادوام را به دنبال خواهد داشت. برنامه اسکان مجدد برای پناهندگان کانادایی از دو دسته تشکیل شده است. 

 • پناهندگان با کمک دولت، در بدو ورود خود دولت آن‌ها را حمایت می‌کند. 
 • پناهندگان تحت حمایت خصوصی، که توسط گروه‌های خصوصی پشتیبانی می‌شوند. 

ادعای پناهندگی و کنوانسیون ژنو 

برخی پناهندگان در داخل یا مرزهای کانادا ادعای خود را درمورد وضعیت پناهندگی تعیین می‌کنند. جهت درک بهتر از شرایط پناهندگی ابتدا باید با تعاریف پناهندگی و کنوانسیون آشنایی داشته باشید. با درک بهتر این معانی با شرایط پناهندگی کانادا با ویزای توریستی آشنا خواهید شد. 

کنوانسیون ژنو: به شخصی که از ترس آزار و اذیت و مرگ به کشور دیگری فرار می‌کند پناهنده گفته می‌شود. فرار فرد از کشور خود به دلایل متفاوتی صورت می‌گیرد. نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در گروه‌های اجتماعی خاص و غیره از جمله دلایل است. 

کنوانسیون در سال 1951 تصویب شده و کانادا از جمله اولین کشورهای عضو آن است. مطابق با قوانین موجود، کانادا اطلاعات پناهجویان را برای سازمان ملل ارسال می‌کند. سازمان نیز با بررسی شرایط افراد، به آن‌ها پناهندگی اعطا می‌کند. 

اسکان مجدد در کانادا و شرایط پذیرش آن 

همه افراد واجد شرایط پناهندگی در کانادا نخواهند بود. به‌منظور دریافت پناهندگی در کانادا و برخورداری از شرایط افراد نباید موارد زیر را داشته باشند. 

 • قبلا در کشورهای دیگر به عنوان پناهنده حفاظت داده شده و با درخواست وی موافقت شده باشد. 
 • ادعای پناهندگی ناموفق در کانادا یا کشورهای دیگر داشته باشد. 
 • نباید از طریق کشور ثالث ایمن به کانادا آمده و درخواست پناهندگی دهد. 
 • درصورت برخورداری از خطر امنیتی، احتمال رد درخواست پناهندگی وجود دارد. 
 • نقض حقوق انسانی و بین‌المللی جرم محسوب شده و کانادا با این شرایط مخالفت می‌کند. 
 • درصورت شرکت در جرایم سازمان یافته، واجد شرایط پناهندگی نخواهید بود.

شما می توانید ابتدا شغل مورد نظر خود را یافته و سپس مهاجرت کنید: اخذ ویزای کاری کانادا

 

شرایط پناهندگی از طریق ویزای توریستی در کانادا 

دفتر امور شهروندی و پناهندگی در کانادا معمولا سه راه قانونی در این راه پیشنهاد می‌دهد. هریک از این سه راه جهت بررسی پرونده‌های مهاجرتی و پناهندگی به کانادا است. در ادامه به بررسی هریک از این موارد خواهیم پرداخت. 

پناهندگان معمولی 

پناهندگان معمولی از کشورهای دیگر بوده که تمایلی به بازگشت به کشور خود را ندارند. این افراد درصورت بازگشت به کشور مورد اذیت و آزار قرار خواهند گرفت. دلایل مورد اذیت و آزار قرار گرفتن این افراد در کشور خود شامل موارد زیر می‌شود. 

 • نژاد پرستی 
 • دلایل مذهبی 
 • عقاید سیاسی مخالف با حکومت 
 • ملیت 
 • عضویت در گروه‌های خاص اجتماعی مانند مردان و زنانی که تمایلات جنسی متفاوتی دارند. 

پناهندگان از کشورهای آواره 

این افراد جز دسته پناهندگان معمولی قرار نمی‌گیرند. افراد واجد شرایط جهت اخذ این پناهندگی شامل موارد زیر می‌شوند. 

 • هنگام ارائه درخواست پناهندگی در خارج از خاک کشور خود اقامت دارند. 
 • افرادی که در کشور خود، تجربه شرایط بد جنگ خارجی یا داخلی را داشته‌اند. 
 • همچنین افرادی که از خشونت یا نقض آشکار در کشور خود رنج می‌برند جز پناهندگان از کشورهای آواره می‌شوند. 

پناهندگان از کشورهای منبع 

اتباع کشورهای عضو در سازمان ملل به عنوان منبع پناهنده در این دسته قرار می‌گیرند. ایران جز این کشورها نبوده و افراد باید تبعه کشورهای منبع باشند. درنتیجه، با درنظر داشتن این موارد امکان پناهندگی کانادا با ویزای توریستی وجود دارد.

آیا می دانستید: تحصیل در کانادا راه حلی بالقوه برای جوانان مستعد و متقاضی مهاجرت به کانادا است. 

 

شرایط زندگی پناهندگان با ویزای توریستی کانادا 

مطابق با گزارش سازمان ملل، نتایج جالبی در مورد وضعیت پناهندگان کانادا وجود دارد. “شرایط زندگی، مسائل بهداشتی، اشتغال، نرخ بیکاری، پرداخت مالیات” و غیره در پناهندگی بررسی می‌شود. “خرید ملک، امکان تحصیل و مقایسه پناهندگان با وضعیت کانادایی” نیز در این گزارش قید می‌شود. 

 

محل زندگی پناهندگان 

پناهندگان در شرایط مختلف زندگی کرده و تمام آن‌ها در اردوگاه نخواهند بود. پناهندگان در هر نقطه که خاک کانادا تحت محافظت این کشور قرار می‌گیرند. حق پناهندگی از آزارواذیت حقوق بین‌المللی انسانی بوده و کانادا در برابر حفاظت از این افراد تعهد قانونی دارد. به‌علاوه، دادگاه عالی کانادا منشور حقوق و آزادی‌های پناهنده براساس عدالت را تضمین می‌کند. 

همه افراد با ادعای پناهندگی پناهنده تشخیص داده نشده و شرایط فرد باید مورد بررسی قرار بگیرد. برای مثال افراد باید با خطر اذیت و آزار به کشور خود بازگردانده نخواهند شد. کشور کانادا تعهدات قانونی یکسانی در قبال افراد متقاضی اسکان مجدد نخواهد داشت. 

 

شرایط بهداشتی پناهندگان با ویزای توریستی کانادا 

هزینه مربوط به مراقبت‌های بهداشتی برای پناهندگان، کسری از سایر هزینه‌های کانادایی‌ها است. تمام هزینه‌های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی پناهندگان تنها 10% سایر هزینه سایر کانادایی‌ها خواهد بود. به‌علاوه، پناهندگان از خدمات کمتر بهداشتی در مقایسه به کانادایی‌ها استفاده می‌کنند. این پدیده در میان مردم به عنوان مهاجر سالم شناخته می‌شود. 

 

شرایط کار 

نرخ بیکاری پناهندگان تفاوت چندانی با نرخ بیکاری افراد ساکن کانادا ندارد. این افراد به اقتصاد کانادا کمک کرده و تعداد معدودی از آن‌ها بیکار هستند. به همین دلیل باری بر دوش مالیات‌دهندگان نمی‌گذارند. نرخ بیکاری پناهندگان برابر با 9 درصد بوده و این نرخ در بیکاران کانادایی 6 درصد است. 

 

درآمد پناهندگان کانادایی با ویزای توریستی 

به طور میانگین، درآمد اشتغال پناهندگان در سال اول برابر با 20هزار دلار است. این مبلغ کمتر از درآمد کانادایی‌ها بوده اما درآمد آن‌ها به‌طورمتوسط در طول سال افزایش خواهد یافت. تقریبا یک نفر از هر 4 پناهنده درآمدی برابر با 40 تا 79 هزار دلار دارد. 

 

مشاغلی با اجازه فعالیت پناهندگان کانادایی  

نیمی از پناهندگان شاغل، در فعالیت‌های نیازمند مهارت بالا مشغول به فعالیت می‌شوند. این مشاغل شامل پزشکی، دندان‌پزشکی، معماری، مدیریت خدمات و مهندسی نرم‌افزار است. برخی از پناهندگان در شغل‌های بدون نیاز به مدرک خاص مشغول به کار می‌شوند. رانندگان کامیون، پیشخدمت رستوران و قصاب‌های صنعتی از جمله آن‌ها است. 

پیشنهاد نویسنده: سرمایه گذاری در کانادا

شرایط تبدیل ویزای توریستی کانادا به پناهندگی 

کانادا این امکان را برای متقاضیان فراهم کرده است. اما به دلیل وجود شرایط تحریم و غیره این موضوع برای هموطنان ایرانی مشکلاتی خواهد داشت. ابتدا متقاضیان با شرایط معقول درخواست ویزای توریستی می‌دهند. این افراد پس از ورود به کشور کانادا درخواست پناهندگی خود را تحویل اداره مهاجرت کانادا می‌دهند. 

پس از تحویل درخواست پناهندگی، استارت فرآیند تبدیل ویزای توریستی به این کشور کلید می‌خورد. در همین راستا اداره مهاجرت کانادا، برای افراد وکیل منصوب می‌کند. پس از انجام بررسی توسط “IRCC” نتیجه تایید یا رد درخواست پناهندگی به متقاضی اعلام می‌شود. اما مدت‌زمان رسیدگی به درخواست پناهندگی در برخی مواقع بیش از یکسال به طول می‌انجامد. 

 

سخن آخر 

پناهندگی کانادا با ویزای توریستی، یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است. برخی افراد پس از ورود به خاک کانادا توسط ویزای توریستی، درخواست پناهندگی خود را به اداره مهاجرت اعلام می‌کنند. کانادا نیز با بررسی شرایط افراد به این افراد پناهندگی اعطا می‌کند. تبدیل ویزای توریستی به پناهندگی کانادا نیازمند رعایت شرایط خاصی است. موسسه مهاجرتی Your special immigration در زمینه پناهندگی و مهاجرت افراد را کمک و راهنمایی می‌کند. 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست