تحصیل در کانادا

 1. صفحه اصلی
 2. chevron_right
 3. تحصیل در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

کانادا مهاجرت را برای دانشجویان بین‌المللی آسان کرده است. اگر مایل باشید تحصیل خود را در کالج یا دانشگاهی در کانادا آغاز کنید، می‌توانید در کشور خود به صورت آنلاین تحصیل کنید درحالیکه به همان مزایای حضور در کانادا دسترسی داشته باشید.

دلیل این امر این است که کانادا به دانشجویان بین‌المللی جدید اجازه می‌دهد تا برنامه‌های آموزشی خود را به صورت آنلاین در کانادا آغاز کنند و پس از اتمام برنامۀ خود واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP ) بشوند. این یک سیاست موقتی است تا قدرت انتخاب بیشتری به دانشجویان بین المللی بدهد به علت شیوع جهانی ویروس کورونا.

طبق بخشنامة ادارۀ مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC)، دانشجویان می‌توانند تمام تحصیلات خود را در کانادا به صورت آنلاین تکمیل کنند و همچنان مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی را دریافت نمایند.

این مجوز برای دانشجویان بین‌المللی ای که می‌خواهند کیفیت پرونده درخواست مهاجرت خود به کانادا را تقویت کنند مهم است. امکان تحصیل و کار در کانادا که از طریق PGWP بدست آمده است. شانس دانشجو برای اخذ اقامت دائم کانادا را افزایش می‌دهد.

از این رو،  دانشجویانی که در حال حاضر در یک دورۀ دو ساله در یک کالج یا دانشگاه کانادایی یا سایر مؤسسات آموزشی تعیین‌شده ثبت نام کرده‌اند، در صورتی که 50 درصد از این دوره را در کانادا بگذرانند می‌توانند پس از اتمام تحصیل، یک PGWP کاملِ سه‌ساله دریافت کنند. مزایای آغاز برنامۀ مهاجرت در کانادا عبارت است از:

 • حتی اگر به دلیل مشکلات ناشی از ویروس کرونا (به عنوان مثال، لغو پروازها) قادر نباشید به‌موقع به کانادا بیایید، خیالتان راحت است که می‌توانید دورۀ تحصیلی خود در کانادا را در کشور خودتان شروع کنید.
 • کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا در حال حاضر دوره‌های خود را برای سال تحصیلی 2020-21 بصورت آنلاین ارائه می‌دهند.
 • اگر در یک موسسۀ آموزشی مشخص در کانادا (به عنوان مثال، یک کالج یا دانشگاه) حداقل یک دورۀ دوسالۀ واجد شرایط را بگذرانید، می‌توانید مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را دریافت کنید که سه سال اعتبار دارد(PGWP) که به شما فرصت می‌دهد تا تجربۀ معتبر کار در کانادا را بدست آورید و برای ادامۀ برنامه‌ مهاجرت خود واجد شرایط بشوید.
 • تحصیل در کانادا همین حالا هم مقرون به‌صرفه‌تر از تحصیل در ایالات متحده ، انگلستان ، اروپا و استرالیا است و تحصیل آنلاین می‌تواند تحصیل در کانادا را برای شما حتی از این هم مقرون به‌صرفه‌تر کند. با توجه به سیاست موقتPGWP شما این امکان را دارید تا در مدت اقامت در کشورتان، چندین ماه بجای پرداخت هزینه‌های زندگی در کانادا پول پس‌انداز کنید.
 • اگر مجوز تحصیل داشته باشید، به محض ورود به کانادا برای تمام کارفرمایان از نظر قانونی واجد شرایط کار خواهید بود. طبق اکثر مجوزهای تحصیلی، می‌توانید در طول تحصیل خود، هفته‌ای 20 ساعت و در تعطیلات منظم مانند تعطیلات زمستانی و تابستانی، تمام‌وقت کار کنید.
 • همسر یا شریک زندگی‌تان می‌تواند در طول تحصیل شما و بعد از آن، مجوز کار آزاد برای کار نزد تمام کارفرمایان کانادایی را بگیرد. همچنین می‌توانید فرزندان خود را با خود به کانادا بیاورید و آنها بدون نیاز به مجوز تحصیل می‌توانند در یکی از مدارس دولتی کانادا تحصیل کنند.
 • پس از اتمام تحصیل، یک مدرک کانادایی، دیپلم یا هر گواهینامة دیگری دریافت خواهید کرد که توسط کارفرمایان و مقامات دولتی کانادا معتبر و مورد قبول خواهد بود. این گواهینامه به شما کمک می‌کند تا به بازار کار کانادا وارد شوید و تحت برنامه های مختلف مهاجرتی فدرال و استانی امتیاز بیشتری کسب کنید.
 • ادامه تحصیل در کانادا همچنین به ارتقای مهارت‌های انگلیسی و/یا فرانسوی کمک می‌کند. مهارت‌های زبانی قوی‌تر به حضور بهتر شما در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی در کانادا کمک می‌کند و همچنین به شما کمک می‌کند تا در برنامه های مهاجرتی کانادا امتیاز بیشتری کسب کنید.

دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا

بیش از 1500 دانشگاه، کالج و سایر مؤسسات آموزشی زیر نظر ادارۀ  مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) وجود دارد که مجاز به پذیرش دانشجویان بین‌المللی هستند. این مؤسسات آموزشی مؤسسات یادگیری تعیین‌شده (DLI) نامیده می‌شوند که به تحصیل دانشجویان بین‌المللی در کانادا و اقامت آنها پس از فارغ التحصیلی در کشور کمک می‌کنند. لیست DLI های مجاز IRCC دائماً در حال رشد است. لطفاً با مراجعه به وبسایت رسمی دولت کانادا www.canada.ca  از صلاحیت دانشگاه، کالج یا سایر مؤسسات در ادارۀ مهاجرت، پناهندگی و شهروندی مطمئن شوید.

انتاریو و کبک پرجمعیت‌ترین استان‌های کانادا هستند و از این رو ، آن‌ها بیشترین تعداد DLI ها را در کشور میزبان دارند (تقریباً 1000 مورد به صورت مشترک).

با توجه به تعداد زیاد DLI در سراسر کانادا، به احتمال زیاد برنامۀ آموزشی مورد نظرتان را پیدا خواهید کرد.

اگر می‌خواهید در مقطع کارشناسی (به عنوان مثال، لیسانس) یا تحصیلات تکمیلی (به عنوان مثال کارشناسی ارشد یا دکترا) ادامه تحصیل بدهید، کانادا حدود 100 دانشگاه دارد، از جمله مدارس مشهور بین‌المللی مانند:

دانشگاه دالاهو

دانشگاه مک‌گیل

دانشگاه مک‌مستر

دانشگاه کوئینز

دانشگاه سایمون فریزر

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه کلگری

دانشگاه مونترال

دانشگاه اتاوا

دانشگاه تورنتو

دانشگاه واترلو

به طور کلی، سطح آموزشی دانشگاه‌های سراسر کانادا، در مقایسه با دیگر کشور ها، کیفیت بالایی دارد. دلیل این امر این است که کانادا در سیستم آموزشی خود عدالت را ترویج می‌کند؛ به این معنی که تلاش می‌کند تا همه دانشجویان فارغ از اینکه در کدام مؤسسه تحصیل می‌کنند، بهترین آموزش ممکن را داشته باشند.

کانادا همچنین دارای حدود 150 کالج محلی است که همچنین امکانات آموزشی را با کیفیت خوبی ارائه می‌دهند. در حالی که دانشگاه‌ها در ارائه دانش نظری و آموزش شغلی در مشاغل خاص (به عنوان مثال پزشکی، مهندسی، حقوق) تخصص دارند، آموزش های کاربردی تر کالج های محلی به دانشجویان کمک می کند تا سریع تر جذب بازار کار شوند، برنامه‌های کالج عملی‌تر هستند و دانش ارائه‌شده به دانشجویان برای کمک به آنها در کاریابی در همان منطقۀ تحصیل است.

دقیقاً مانند دانشگاه‌ها، کالج‌های سراسر کانادا نیز سطح تحصیلی مشابهی را ارائه می‌دهند. دانشجویان بین‌المللی با اطمینان به تحصیل در کالج‌های کانادا می‌پردازند، زیرا گواهینامه‌ای که کسب می‌کنند از اهداف حرفه‌ای و مهاجرت آنها پس از فارغ التحصیلی پشتیبانی می‌کند.

اگر می‌خواهید برنامۀ مناسب خود در یک موسسه یادگیری تعیین‌شده در کانادا، اعم از کالج، دانشگاه یا سایر انواع مؤسسات یادگیری تعیین‌شده را بیابید، لطفاً فرم Your Special Immigration Study Assessment Form  را تکمیل کنید تا در اسرع وقت به شما کمک کنیم.

بررسی روش‌های اقامت دائم (PR)

دانشجویان بین‌المللی که تحصیلات متوسطه را در کانادا به پایان می‌رسانند فرصتهای زیادی برای تمدید اقامت و در نهایت انتقال به اقامت دائم دارند.

تحصیل در کانادا برای پیگیری اقامت دائم در کانادا یک مزیت است. بسیاری از برنامه های مهاجرت فدرال و استانی برای نامزدهای دارای تحصیلات و تجربه کاری در کانادا ارزش قائل هستند.

پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا، می‌توانید با اخذ مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) تجربه کار در کانادا را کسب کنید که بسته به برنامه دانشگاهی کانادا ، شما را قادر می‌سازد تا سه سال در کانادا کار کنید.

با برخورداری از PGWP می‌توانید تعدادی از روش‌های اقامت دائم فدرال و استانی را پیگیری کنید، مانند:

سوالات پرتکرار

Designated Learning Institution List

لیست موسسات آموزشی تعیین شده

در اغلب موارد، دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در یک موسسه تحصیلات تکمیلی در کانادا تحصیل کنند، هنگام درخواست ویزای تحصیلی از کانادا، باید یک نامه پذیرش از یکی از این موسسه آموزشی تعیین شده ارائه دهند.

متقاضیان باید شماره موسسه آموزشی تعیین شده (DLI #) را برای محل تحصیل انتخابی خود ارائه دهند. شماره DLI عددی است که با حرف “O” در فرم درخواست ویزای تحصیلی شروع می‌شود.

در موارد خاص، دانشجویان ممکن است معاف از ارائه نامه از DLI یا ارائه شماره DLI در برنامه خود باشند. این موارد ممکن است شامل موارد ذیل شوند، اما به آنها محدود نمی‌‍‌‌شوند:

 

-تحصیل در یک موسسه ابتدایی یا متوسطه. این مدارس به طور خودکار تعیین می‌شوند و هیچ شماره DLI ارائه نمی‌شود.

-یکی از اعضای خانواده درجه یک متقاضی شهروند کانادا باشد، که درخواست او برای ویزای کار یا ویزای تحصیلی قبل از ورود آن متقاضی به کانادا، به صورت کتبی تأیید شده باشد. در این صورت، متقاضی ممکن است مجوز تحصیل آزاد را بدست آورد.

-برخی از موسسات در کبک توسط دولت استانی تعیین شده اند، اما DLI خاص خود را ندارند.

 

گاهی ممکن است موسسات مجوز خود را از دست بدهند. بسته به زمان از بین رفتن وضعیت، دانشجوی بین‌المللی ممکن است تحت تأثیر این موضوع قرار بگیرد.

-اگر فردی با نامه پذیرش موسسه ای که DLI نیست، درخواستی را برای ویزای تحصیلی ارسال کند، درخواست ویزای تحصیلی او رد می‌شود.

-اگر فردی با نامه پذیرش DLI، درخواست ویزای تحصیلی خود را ارائه دهد، اما موسسه قبل از صدور ویزای تحصیلی، مجوز خود را از دست دهد، دانشجو سه حق انتخاب دارد. او می‌تواند:

 

برنامه را لغو کند.

نامه پذیرش را از DLI دیگری ارسال کند؛

کاری انجام ندهد ، در این صورت برنامه با توجه به اطلاعات ارائه شده پردازش می‌شود و در نهایت درخواست ویزای تحصیلی وی رد می‌شود.

-اگر فردی مجوز تحصیل برای DLI را دریافت کند و موسسه پس از صدور مجوز تحصیل، مجوز فعالیت خود را از دست بدهد، دانشجو دو حق انتخاب دارد. او می‌تواند:

 

انتقال به DLI دیگر؛

تحصیل در موسسه نامشخص را تا زمان ابطال ویزای تحصیلی ادامه دهید. در این حالت، ویزای تحصیلی برای موسسه فاقد مجوز تمدید نمی‌شود.

برای مشاهده لیست کامل مراکز آموزشی تعیین شده، به این وبسایت مراجعه کنید.

Designated learning institutions list – Canada.ca

Study Assessment Form

Get Admission to a Canadian Educational Institution

دریافت پذیرش از یک موسسه آموزشی در کانادا

پس از انتخاب یک موسسه آموزشی و برنامه تحصیلی مورد نظر خود در کانادا، دانشجویان بین‌المللی باید از مرکز آموزشی مورد نظر خود پذیرش دریافت کنند.

آماده‌سازی یک پرونده برای درخواست مجوز تحصیل در کانادا، یک مرحله مهم از فرایند تبدیل شدن به یک دانشجوی بین المللی در کانادا است. در حالی که شرایط خاص و مراحل پذیرش از مراکز آموزشی مختلف، متفاوت است؛ در آماده سازی پرونده باید عوامل زیر را در نظر گرفت. یک نکته حائز اهمیت این است که دانشجویانی که مایل به تحصیل در کانادا هستند، ابتدا باید در یک برنامه تحصیلی در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) ثبت نام کنند.

 

شرایط لازم از نظر سطح دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی

دو زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسه هستند. برای واجد شرایط شدن در یک برنامه دانشگاهی، اکثر مراکز تحصیلی انگلیسی زبان ممکن است از دانش آموزانی که انگلیسی برای آنها زبان اول نیست، بخواهند که در یک آزمون سطح زبان انگلیسی قبول شوند، مانند آموزش انگلیسی به عنوان آزمون زبان خارجی (TOEFL) ، آزمون بین المللی زبان انگلیسی سیستماتیک (IELTS) یا آزمون زبان انگلیسی دانشگاهی آکادمیک کانادا (CAEL)، یا در برنامه زبان خود یا در یک مرکز ESL ثبت نام کنند. موسسات فرانسوی زبان ممکن است نتیجه یک آزمون سطح زبان فرانسه را بپذیرند یا اینکه روش‌های ارزیابی زبان خود را داشته باشند.

شرایط ورود به کانادا

برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی هیچ آزمون ورودی کشوری در کانادا وجود ندارد. هر موسسه استانداردهای پذیرش خود را تعیین می‌کند و صلاحیت‌های هر متقاضی را به صورت جداگانه ارزیابی می کند. این نکته حائز اهمیت است که یک متقاضی قبل از ارسال درخواست، تأیید کند که شرایط پذیرش یک برنامه تحصیلی مورد نظر را خواهد داشت. داوطلبان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با خود موسسات آموزشی تماس بگیرند یا از طریق وب سایت مربوطه کسب اطلاع نمایند. مشاورین ما در شرکت your special immigration  نیز آماده کمک به شما هستند.

 

مهلت درخواست‌ها

مهلت ثبت‌نام از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت است و بعضی از موسسات آموزشی فقط در مقاطع خاصی از سال دانشجو می‌پذیرند. پس از ارسال درخواست، ممکن است چهار تا شش ماه طول بکشد تا آن مرکز آموزشی تصمیم خود مبنی بر پذیرش یا رد درخواست شما را اتخاذ نماید. برای اطمینان از اینکه فرد متقاضی زمان کافی برای اخذ ویزای تحصیلی و سفر به کانادا را قبل از شروع برنامه تحصیلی دارد، بسیار مهم است که این موضوع، قبل از تاریخ شروع، برنامه‌ریزی شود. این روند ممکن است بین 8 تا 15 هفته طول بکشد. بهتر است تقریباً یک سال قبل جمع آوری اسناد و مدارک لازم را شروع کنید.

 

سال تحصیلی

سال تحصیلی معمولاً از سپتامبر تا می برگزار می‌شود. بعضی از مدارس بصورت ترمی یا دوره های سه ماه سه ماه آموزش های خود را ارائه می دهند و همه دوره‌ها حتی در تابستان نیز در دسترس هستند. موسسات دیگر ممکن است در ماه های تابستان انتخاب دوره و جدول زمانی محدودتری را ارائه دهند و اغلب ثبت نام در دوره‌های تابستانی اختیاری است. بعضی از برنامه‌ها نیز قابل ارائه در ماه ژانویه هستند.

یادگیری زبان های انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم

دانشجویان بین‌المللی احتمالی که مشغول یادگیری زبان های فرانسوی یا انگلیسی به عنوان زبان دوم در یک موسسه خصوصی در کانادا هستند، می‌توانند کیفیت برنامه را در وب سایت Languages Canada | Study English or French in Canada بررسی کنند. این سازمان ارزیابی کیفیت مدارس زبان در سراسر کانادا را انجام میدهد و لیستی از برنامه ها و اعضای تایید شده را ارائه می‌دهد.

 

به رسمیت شناختن برنامه/مرکز آموزشی

در کانادا مسئولیت آموزش و پرورش برعهده دولت‌های استانی و ایالتی است. کالج‌ها و دانشگاه ها از طریق قوانین استانی، تنظیم و کنترل می شوند و به آنها حق اعطای مدرک داده اعطاء می گردد. دانشجویان بین‌المللی ملزم به ادامه تحصیل در یک DLI هستند. این مجوز توسط دولت استانی که موسسه آموزشی در آن واقع شده صادر می‌شود. قبل از مراجعه به یک موسسه ، دانشجویان بین‌المللی باید مطمئن شوند که موسسه مورد نظر DLI است. برای لیست کامل تمام DLI ها بر اساس استان، لطفاً به لیست موسسات یادگیری تعیین شده Canadian Designated Learning Institutions List | Canadavisa.com مراجعه کنید.

 

در حالی که هیچ رتبه بندی دولتی از دانشگاه‌ها و کالج های کانادا وجود ندارد، بسیاری از نشریات آموزش و پرورش و منابع رسانه ای پرمخاطب، موسسات کانادایی را در رتبه‌های بالایی از لیست موسسات آموزش عالی در سراسر جهان قرار می‌دهند.

 

 

آموزش از راه دور

افرادی که نمی‌توانند برای تحصیل در یک موسسه تحصیلات تکمیلی به کانادا بیایند ممکن است بخواهند از بسیاری از برنامه‌های آنلاین ارائه شده توسط دانشگاه‌ها و کالج های کانادا بهره ببرند. این افراد می توانند با گذراندن دوره های آنلاین قبل از ورود به کانادا، دوره های پیش از کارشناسی، دیپلم یا گواهینامه کانادایی را دریافت کنند. با اتمام این دوره‌ها ، دانشجو ممکن است بتواند برای شرکت حضوری در کلاسها از سال دوم یا سوم دوره تحصیلی خود، وارد کانادا شود.

 

کمک‌های مالی

افرادی که برای تأمین هزینه‌های تحصیل در کانادا نیاز به کمک دارند، در اولین قدم می‌توانند با دولت کشور تابعیت خود تماس بگیرند. ممکن است بورس تحصیلی، وام‌های کم‌بهره یا کمک هزینه‌های دیگری باشد که شرایط دریافت آن‌ها را داشته باشند. علاوه بر این ، دفتر کمک مالی دانشگاه یا کالجی که می‌خواهید در آن شرکت کنید ممکن است در موقعیتی باشد که امکان ارائه کمک به آنها را داشته باشد. برخی از موسسات، ممکن است امکان پرداخت قسطی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کنند.

 

به منظور بررسی اینکه آیا اعتبارات و سوابق تحصیلی از یک موسسه تحصیلات تکمیلی دیگر قابل انتقال است یا خیر، لازم است که دانشجو با دانشگاه یا کالج کانادایی که قصد انتقال به آن را دارد تماس بگیرد، زیرا هر موسسه شرایط خاص خود را در مورد انتقال اعتبارات و سوابق تحصیلی دارد. ممکن است موسسه آموزشی فعلی دانشجو با برخی از موسسات در کانادا توافق نامه ای برای اعتبارسنجی داشته باشد.

درباره ی کمک‌های مالی برای دانشجویان بین‌المللی کانادا بیشتر بدانید.

درخواست پذیرش

هنگامی که یک دانشجو، یک دانشگاه یا کالج کانادایی را انتخاب کرد، می تواند به وب سایت آن موسسه مراجعه کند یا برای اطلاع از نحوه درخواست پذیرش با دفتر پذیرش آن موسسه تماس بگیرد.

 

بسیاری از موسسات به صورت الکترونیکی و آنلاین درخواست های پذیرش را دریافت می كنند. به معمولا، یک متقاضی ظرف مدت چهار تا شش ماه پس از پایان مهلت درخواست، نتیجه ی درخواست خود را دریافت میکند. درخواست های مورد تائید موفق به دریافت نامه پذیرش می شوند که می تواند در اخذ مجوز تحصیل در کانادا استفاده شود.

Letter of Acceptance to a Canadian Designated Learning Institution

نامه پذیرش یک موسسه آموزشی تعیین شده کانادایی

 

گرفتن نامه پذیرش از یک موسسه یادگیری تعیین شده کانادایی (DLI) اولین مرحله‌ی درخواست ویزای تحصیلی در کانادا است. شرکت your special immigration با عقد قرارداد با بیش از ۱۵۰۰ مرکز آموزشی در کانادا، آماده راهنمایی و ارائه خدمات به شماست.

 

نامه پذیرش برای درخواست ویزای تحصیلی از کانادا اجباری است. برای به اخذ نامه پذیرش، یک دانش آموز/دانشجو باید ابتدا درخواست خود را به یک موسسه یادگیری تعیین شده (DLI) ارسال کند. در صورت پذیرش وی، موسسه یک نامه برای پذیرش صادر می‌کند. برای درخواست ویزای تحصیلی، تمام موارد زیر در نامه پذیرش مورد نیاز است:

نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و آدرس پستی دانشجو؛

شماره شناسه دانشجو، در صورت وجود ؛

نام موسسه و نام شخص رسمی در تماس با دانشجو

اطلاعات تماس موسسه

اگر DLI متعلق به یک موسسه خصوصی است، اطلاعات صدور ویزا برای موسسه باید به وضوح ذکر شود (معمولاً در سربرگ موسسه).

شماره DLI ؛

نوع مدرسه یا موسسه آموزشی (به عنوان مثال خصوصی ، دولتی ، کالج و …)

برنامه، سطح و سال تحصیلی ای که دانشجو در آن پذیرفته می شود.

مدت زمان تقریبی برنامه آموزشی یا تاریخ تخمینی اتمام برنامه آموزشی ؛

تاریخ شروع برنامه آموزشی ؛

آخرین تاریخی که دانشجو می‌تواند در برنامه آموزشی ثبت نام کند؛

این که آیا برنامه آموزشی تمام وقت است یا پاره وقت؛

شهریه برآورد شده برای سال اول تحصیل و بورسیه‌ها یا سایر کمک‌های مالی (در صورت وجود) ؛

جزئیات دوره کارآموزی یا محل کار مورد نیاز، در صورت وجود ؛

تاریخ انقضا نامه پذیرش * ؛

شرایط پذیرش DLI (در صورت وجود) – این ممکن است شامل دوره‌های پیش نیاز، مدارک قبلی یا اثبات دانش زبان باشد؛

اگر DLI در کبک باشد ، نیاز به گواهینامه پذیرش کبک (CAQ) باید به وضوح بیان شود؛

 

* نامه پذیرش باید دارای تاریخ انقضا باشد. اگر رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی قبل از تاریخ انقضا نامه پذیرش به اتمام نرسیده باشد، ممکن است نامه‌ای از موسسه درخواست شود که برای حمایت از درخواست ویزای تحصیلی به IRCC ارسال کنند.

 

اداره مهاجرت، تابعیت و پناهندگان کانادا (IRCC ، با نام قبلی CIC) الگویی برای نامه پذیرش، و دستورالعمل‌های تکمیل اطلاعات مورد نیاز را ارائه می‌دهد.

 

معافیت از شروط نامه پذیرش

برخی از دانشجویان به خودی خود، ممکن است از شرایط پذیرش نامه مستثنی باشند.

اگر یک تبعه خارجی قبل از ورود به کانادا تأیید کتبی برای کار موقت یا اجازه تحصیل دریافت کند، اعضای خانواده وی می‌توانند بدون نامه پذیرش درخواست ویزای تحصیلی کنند.

دانشجویانی که می خواهند یک برنامه تحصیلی با مدت زمان شش ماه یا کمتر از آن را دنبال کنند، نیازی به دریافت پذیرش نامه ندارند، زیرا آنها به ویزای تحصیلی نیاز ندارند.

ویزای تحصیلی برای بیش از یک DLI

اگر متقاضی، درخواست ویزای تحصیلی برای یک برنامه تحصیلی که توسط بیش از یک موسسه ارائه شده است داشته باشد، در نامه پذیرش باید این موضوع به وضوح ذکر شود. هر دو موسسه باید DLI باشند. نامه پذیرش باید توسط DLI صادر کننده مدرک، دیپلم یا گواهی صادر شود. اگر مدرک، مدرک تحصیلی یا گواهی توسط بیش از یک DLI به طور مشترک صادر شده باشد، نامه پذیرش باید توسط DLI صادر شود، جایی که دانشجو قصد دارد برنامه تحصیلی خود را آغاز کند. در این صورت، در نامه پذیرش باید به وضوح قید شود:

 

+نام ، نوع و مکان موسسه دیگر؛

+دوره (های) که فرد در نظر دارد در یک موسسه دیگر دنبال کند.

+و یا ترم (های) تحصیلی که دانشجو قصد دارد در یک موسسه دیگر بگذراند.

 

هنگام صدور ویزای تحصیلی، ممکن است DLI به عنوان موسسه ای که نامه پذیرش را صادر کرده است، مشخص شود. با این حال ،سایر موسسات در بخش اظهارات ویزای تحصیلی می توانند ذکر شوند.

 

نامه‌ی پذیرش مشروط

 

ممکن است نامه‌ای برای پذیرش دانشجو صادر شود مبنی بر اینکه پذیرش ویزای تحصیلی مشروط به این باشد که دانشجو ابتدا یک دوره پیش نیاز یا برنامه تحصیلی را به پایان برساند. به عنوان مثال، ممکن است دانشجو لازم باشد قبل از ادامه برنامه تحصیلات تکمیلی خود، دوره انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) یا فرانسه به عنوان زبان دوم (FRSL) را تکمیل کند. در این شرایط ، فقط برای مدت زمان برنامه پیش نیاز ویزای تحصیلی صادر می شود. پس از اتمام موفقیت آمیز پیش نیاز، دانشجو می‌تواند برای برنامه تحصیل بعدی درخواست ویزای تحصیلی دیگری کند.

 

تمدید ویزای تحصیلی

 

برای تمدید ویزای تحصیلی، نامه پذیرش دوم معمولاً لازم نیست. با این حال، افسر مهاجرت که در حال بررسی یک درخواست برای تمدید ویزای تحصیلی است، می‌تواند درخواست کند که دانشجو مدارکی بر اینکه الزامات اصلی ویزای تحصیلی را برآورده کرده است، ارائه دهد. این  مدارک می‌تواند به شکل نامه‌ای از موسسه باشد و نشان‌دهنده این موضوع باشد که دانشجو به طور فعال تحصیلات خود را دنبال کرده است. شرکت your special immigration آماده راهنمایی و ارائه خدمات به شماست.

 

بیشتر بخوانید: تحصیل در کانادا: واژه نامه

Programs and Areas of Study in Canada

برنامه‌ها و زمینه‌های تحصیلی در کانادا

انتخاب برنامه تحصیلی درست، بسیار مهم است.

دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم در کانادا می‌توانند فرصت تحصیلی خود را از بین صدها برنامه تحصیلی مجزا، متناسب با شرایط خود انتخاب کنند. هر برنامه تحصیلی دارای حداقل‌های به خصوصی مانند دوره های درسی و امتحانات است که دانش آموزان انتظار می‌رود آن‌ها را سپری کنند. وقتی تعداد کافی‌ای از این شروط با موفقیت به اتمام رسید، مدرسه یک گواهینامه علمی مانند گواهینامه، دیپلم یا مدرک اعطا می‌کند. گواهینامه تکمیل شده قسمت مهمی از واجد شرایط بودن برای کار یا ادامه تحصیل در سطوح بالاتر است.

نمونه‌هایی از زمینه‌های تحصیلی در کانادا

در حالی که برنامه‌های تحصیلی خاص در کانادا به صدها نوع می رسند، بیشتر آن‌ها به یکی از این دسته‌های عمومی یا زمینه‌ها تعلق دارند:

 

+هنر و علوم انسانی

+مدیریت کسب و کار

+علوم کامپیوتری

+آموزش

+هنرهای زیبا

+فناوری و مهندسی

+ریاضیات

+علوم پزشکی

+علوم طبیعی

+علوم اجتماعی

دوره ها و اعتبارات

برنامه‌های مطالعه از بخش های جدا از یکدیگر تشکیل شده است که واحد نامیده می‌شوند. به عنوان مثال، هنگام تحصیل در زمینه تجارت، دانشجویان ممکن است مجبور به گذراندن واحد های آموزشی در زمینه‌های اقتصادی، حسابداری و کارآفرینی شوند. دانشجویان در یک برنامه ممکن است لازم باشد واحدهای مختلف را بسته به زمینه تحصیلی خاص خود سپری کنند. به عنوان مثال، یک دانشجو در یک برنامه بازاریابی املاک و مستغلات واحدهای بسیار متفاوتی از یک دانشجوی حسابداری خواهد داشت، حتی اگر هر دو این دانشجویان در حال تحصیل در”دانشکده تجارت و مدیریت” باشند.

 

بیشتر واحدها در کانادا شامل مجموعه‌ای از دروس هفتگی، امتحانات و واحدهای مستقل در یک موضوع خاص است و حدود 12 هفته طول می‌کشد. وقتی فرد توانست واحدهای خود را با موفقیت به پایان برساند، مدرسه “گواهی” دانشجو را برای اتمام برنامه آموزشی اعطا می‌کند. یک برنامه آموزشی زمانی کامل می‌شود که حداقل گواهی مورد نیاز برای اتمام برنامه کسب شده باشد. به عنوان مثال، یک مدرک لیسانس در کانادا معمولاً شامل 120 گواهی است و هر دوره تکمیل شده به طور کلی سه گواهی کمکی را شامل می‌شود.

ترم‌ها

سال تحصیلی در کانادا به ترم‌ها تقسیم می‌شود. بیشتر مدارس و دانشگاه‌ها در کانادا از سیستم ترم یا سه ماهه استفاده می‌کنند، به این معنی که سال به دو ترم با مدت زمان‌های برابر، یا سه ترم با مدت زمان‌های برابر تقسیم می‌شود. به همین دلیل، دانشجویان باید به خاطر داشته باشند که ماه سپتامبر، زمان آغاز سال تحصیلی در کانادا است.

 

قدم بعدی

هنگامی که یک دانشجو در مورد انتخاب یک برنامه تحصیلی تصمیم گرفت، می‌تواند جستجو برای مرکز آموزشی مناسب خود را شروع کند. برای اطلاعات بیشتر و مرور مدارس، جستجوی مرکز آموزشی your special immigration را  امتحان کنید.

 

این نکته حائز اهمیت است که تصمیم‌گیری در مورد یک رشته تحصیلی قبل از مراجعه به مراکز آموزشی اجباری نیست. عوامل مهم دیگری نیز وجود دارند که علاوه بر برنامه‌های تحصیلی، در انتخاب موسسه نیز نقش دارند. دانشجویان ممکن است مرکز آموزشی‌ای را بر اساس شهرت، موقعیت مکانی، فرصت‌های فوق برنامه یا هزینه آن انتخاب کنند. بسیاری از برنامه‌های تحصیلی به دانشجو این اماکن را می‌دهند تا بعداً در زمان تحصیل خود، یک رشته اصلی تحصیل یا تخصص را انتخاب کنند – این مورد در خصوص برنامه‌های کارشناسی است، که در آن دانشجو ممکن است مجبور به انتخاب رشته تحصیل در رشته اصلی و فرعی در سال دوم شود. .

 

دانشجویان باید به خاطر داشته باشند که اگر در زمینه تخصصی سر در گم باشند، این موضوع مانعی برای تحصیل آنها در کانادا نیست. اگرچه انتخاب برنامه‌ای که مناسب نباشد، ممکن است یک اشتباه هزینه بر باشد (هم از نظر مالی و هم از نظر زمانی)، در بسیاری از برنامه های تحصیلی این امکان وجود دارد که دانشجو بتواند تغییر رشته و تغییر برنامه‌های تحصیلی میان رشته‌ای داشته باشد.

 

با این حال، اگر دانشجویی ایده روشنی از برنامه تحصیلی مورد نظر خود برای ادامه تحصیل داشته باشد، ممکن است بتواند از تمام گزینه‌های موجود برای تجربه کار و پیشرفت شغلی، نهایت استفاده را ببرد. توصیه می‌شود یک دانشجوی بین‌المللی قبل از شروع برنامه تحصیلی خود، برنامه‌های مختلف تحصیلی موجود در کانادا را با دقت بررسی کند. شرکت your special immigration آماده راهنمایی در این زمینه و ارائه خدمات به شماست.

فهرست