شرایط پناهندگی در کانادا چیست؟

کانادا، همواره از مهم ترین مقاصد پناهجویان محسوب می شود. این کشور به لحاظ شرایط سیاسی، از جمله کشورهای امن، آرام و بدون درگیری شناخته شده است. شرایط پناهندگی در کانادا از بسیاری کشورها مناسب تر است. اما از طرفی، پناهندگی مشکلات خود را به دنبال دارد.

در واقع مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، باید آخرین گزینه جهت اقامت در این کشور باشد. اما در صورت عدم چاره و پناهندگی در کانادا، شرایط متفاوتی وجود دارد. در این مقاله این شرایط و مزایا و معایب آن را بررسی خواهیم کرد.

شرایط عمومی کانادا

کانادا کشوری سردسیر بوده و واقع در شمال آمریکای شمالی است. اقیانوس های اطلس، آرام و منجمد شمالی در همجواری با آن قرار دارند. آمریکا نیز تنها همسایه کشور کانادا محسوب می شود. نظام حاکمیتی کانادا فدرال پارلمانی بوده و زیر نظر پادشاهی بریتانیای کبیر است.

این کشور دارای 10 استان و 3 قلمرو بوده و پایتخت کانادا شهر اتاوا است. شهرهای معروف در کانادا تورنتو، ونکوور و مونترال نام دارد. وسعت این کشور برابر با 9 میلیون و 985 کیلومتر مربع است. واحد پول این کشور دلار کانادا بوده و مردم این کشور به زبان های انگلیسی و فرانسوی صحبت می کنند.

پیشتر در مقاله ای بهترین شهرهای کانادا را برای شما مقایسه کرده ایم. ونکوور یا تورنتو

پناهنده به چه کسی گفته می شود؟

مطابق با عرف بین الملل، به افرادی که از کشور خود به دلیل ترس موجه فرار کرده و امکان بازگشت به آن جا را ندارند، پناهنده گفته می شود. اغلب پناهندگان از کشورهای جنگ زده بوده و شرایط نامناسبی را تجربه کرده اند. پناهنده با مهاجر متفاوت بوده و شخص پناهنده مجبور به فرار شده است.

کانادا به افرادی که ترس از اذیت و آزار داشته پناهندگی اعطا می کند. جامعه بین الملل برای این اقدام احترام زیادی قائل بوده و در واقع امیدی برای این افراد است. پناهندگی با عناوین دیگری در کشورهای دیگر شناخته می شود. مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل و اعطای ویزای بشر دوستانه از جمله آن ها است.

پناهنده شدن به کانادا

تعریف پناهندگی بر اساس کنوانسیون ژنو

افرادی که از ترس شکنجه، آزار و اذیت از کشور خود فرار کرده و قادر به بازگشت نیستند پناهنده نام دارند. این افراد به دلایل نژاد، مذهب، عقاید سیاسی و غیره از کشور خود فرار می کنند. از همین جهت دیگر حق بازگشت به کشور خود را نخواهند داشت.

کنوانسیون ژنو در سال 1951 تصویب شده و کانادا نیز عضوی از آن است. مطابق با قوانین، کانادا باید مشخصات افراد پناهجو را به سازمان ملل متحد ارسال کند. پس از بررسی های لازم، افراد قادر به ورود به خاک کانادا خواهند بود.

به طور جدی به پناهنده شدن فکر می کنید؟ صفحه پناهندگی به کانادا را بخوانید و با تماس بگیرید!

وضعیت پناهندگان در کشور کانادا

از جمله راه های خطرناک برای مهاجرت، پناهندگی است. پناهندگان به منظور پناهنده شدن در کانادا راه های خطرناکی را پشت سر می گذارند. تجاوز، قتل، سرقت اموال، غرق شدن در دریا از جمله این خطرات احتمالی است. به علاوه، اقامت در کمپ تا زمان تعیین سرنوشت پرونده برخی افراد را دچار افسردگی و مشکلات روحی می کند.

افراد اقدام کننده با خانواده، هیچ تضمینی برای کنار یکدیگر بودن در کمپ نخواهند داشت. همچنین امکان دستگیری توسط پلیس کانادا به دلیل ورود غیرقانونی به این کشور وجود دارد. ارتکا به جرم در طول پروسه رسیدگی به پرونده موجب رد درخواست پناهندگی می شود. تمام این مسائل در کنار یکدیگر، پناهندگی را راهی پرخطر، غیر عقلانی و نا امن می شناسد.

اطلاعات بیشتر از زندگی در کانادا را اینجا بخوانید!

شرایط پناهندگی در کانادا و انواع کیس های آن

یکی از مهم ترین شروط پناهندگی در کشور کانادا، “برخورداری از یک کیس معتبر” است. کیس های پناهندگی در کانادا به انواع مختلفی تقسیم شده و باید مورد قبول این کشور باشد. برخی افراد کیس های دروغین ارائه داده و به دنبال پناهندگی در کانادا و پرونده سازی بر اساس آن هستند.

این عمل موجب کاهش اعتماد دولت کانادا نسبت به افراد پناهجو می شود. از طرفی افراد نیازمند پناهنده شدن به این کشور با مشکلاتی مواجه می شوند. به علاوه، برای ایرانیانی با قصد مهاجرت از راه های دیگر به سختی ویزا اعطا می شود. در ادامه کیس های پناهندگی در کانادا را بررسی خواهیم کرد.

شرایط پناهندگی نژادی (تبعیض و رفتار نژاد پرستانه)

در این پناهندگی، شخص به واسطه نژاد خود مورد اذیت و آزار قرار می گیرد. به همین دلیل امکان پناهندگی وی به کشورهای دیگر وجود دارد. کانادا از جمله آن ها بوده و به این افراد پناهندگی اعطا می کند.

 

شرایط پناهندگی مذهبی

مطابق با قوانین پناهندگی کانادا، متقاضی تغییر دین، فکر و اعتقاد خود را اعلام می کند. طبق این دلایل، فرد در کشور خود مورد اذیت و آزار قرار گرفته و آزادی لازم برای گرویدن به دین انتخابی خود را ندارد. از همین جهت ناگریز به فرار و پناه به کشور دیگری شده است.

اغلب افراد کیس پناهندگی مذهبی را به عنوان کیس دروغین اعلام می کنند. به همین دلیل در این زمینه بازجویی های سخت گیرانه ای انجام می شود. دولت کانادا در خصوص کیس های مذهبی بررسی های زیادی را اعمال می کند.

پناهندگی سیاسی

از دیگر انواع کیس های پناهندگی به کانادا، پناهندگان سیاسی هستند. برخی افراد در بیان تفکرات سیاسی خود با مخالفت هایی روبه‌رو شده و با تفکرات سیاسی جامعه تضاد دارد. این افراد مخالفت های خویش را در فضای مجازی، نشریات و غیره بیان می کنند.

همین عوامل موجب زندانی سیاسی وی، شکنجه، آزار و اذیت مالی خواهد شد. از همین جهت این افراد به دلیل ترس از این دلایل به کشور دیگر پناهنده می شود. پس از پناهنده شدن این افراد آزادانه قادر به انجام فعالیت های سیاسی خود خواهند بود. اما صرفا مخالفت با امور سیاسی حاکم کشور دلیل قانع کننده ای برای پناهندگی نخواهد بود.

شرایط پناهندگی در کانادا

پناهندگی عضویت در گروه های خاص اجتماعی

مطابق با قوانین پناهندگی کانادا، برخی افراد در کشور خود دچار ناهنجاری های اجتماعی می شوند. پایبندی به عقایدی که در کشور وی ناهنجاری بوده نیز از دیگر دلایل آن است. همجنس گرایان از جمله آن ها محسوب می شوند.

کانادا به ازدواج همجنس گرایان نگاهی عادی داشته و طبق شرایط خاصی به افراد اجازه ازدواج می دهد. ازدواج افراد همجنس گرا در این کشور، با گذراندن مراحل قانونی، انجام آزمایشات لازم و ثبت در دفتر ازدواج مانعی ندارد. از طرفی در مورد این کیس هم سختگیری هایی وجود داشته و پس از بازرسی و راستی آزمایی انجام می شود.

پناهندگی اجتماعی

در کیس های پناهندگی اجتماعی، افراد برای بهره مندی از زندگی و شغل بهتر به کشور دیگر پناه می برند. این اشخاص باید شواهد محکمی مبنی بر فشار زندگی در کشور خود ارائه دهد. دولت کانادا نیز پس از انجام بررسی های لازم به آن ها پناهندگی اعطا می کند.

هزینه و شرایط زندگی در کانادا را در این مقاله بخوانید.

مراحل پناهندگی در کانادا

افراد مراجعه کننده به کانادا جهت پناهندگی باید درخواست خود را به همراه مدارک به افسران مهاجرت اعلام کنند. افسران دریافت کننده این مدارک، صلاحیت افراد را جهت پناهنده شدن تشخیص می دهند. به علاوه دادگاهی مستقل در کانادا تشکیل داده می شود. اما در شرایطی درخواست شما صلاحیت ارجاع نخواهد داشت.

 • تشخیص بر عدم وجود شرایط پناهندگی در کانادا و بازگردانده شدن به کشور مبدا.
 • ورود از طریق کانادا و ایالت های متحده آمریکا.
 • خطرناک بودن برای کانادا به دلیل فعالیت های مجرمانه و نقض حقوق بشر.
 • وجود مدارک مبتنی بر درخواست قبلی رد شده جهت پناهندگی در کانادا.
 • توقف در مسیر کشوری که قابلیت پناهنده شدن را داشته باشد. (هنگام مهاجرت به کانادا)

پناهندگان از سراسر دنیا به کانادا آمده و هرکدام ادعای مربوط به خود را دارند. میزان افراد پناهنده به این کشور هرساله تغییر می کند. تمام این برنامه ها مخصوص افراد واجد شرایط بوده و افراد وانمود کننده شامل آن ها نخواهند شد. برای مثال افرادی با جرائم قتل، به هیچ عنوان امکان پناهندگی در کشور کانادا را نخواهند داشت.

 

شرایط پناهندگی

کمک های اولیه به پناهندگان

پناهندگان مستقر در کمپ های کانادا، کمک های اولیه از سوی دولت فدرال، استان کبک و بخش خصوصی دریافت می کنند. کمک های اولیه به مدت یکسال و تا زمان به درآمد رسیدن فرد ادامه خواهد داشت. همچنین در برنامه خدمات فوری و اساسی طی 4 یا 6 هفته اول ورود فرد فراهم می شود.

خدمات ورود به کانادا و پذیرش در بندر، اقامتگاه های موقت، کمک به پیدا کردن محل اقامت دائمی و غیره از جمله آن ها است. کمک های مالی جهت تامین غذا و لباس نیز از جمله خدمات حامیان خصوصی محسوب می شود.

پناهندگی به کشور کانادا از طریق ویزای توریستی

یکی از روش های پناهجویان به منظور درخواست پناهندگی، سفر با ویزای توریستی به کانادا  است. در این روش پناه‌جویان ویزای توریستی کانادا را دریافت کرده و برای ایرانیان این ویزا سخت گیری بیشتری دارد. علت این امر، تعدد پناه جویان ایرانی از طریق ویزای توریستی است.

اغلب افراد درخواست دهنده پناهندگی، با ارائه کیس های دروغین موجب سلب اعتماد کشور کانادا می شوند. به همین دلیل کیس های ایرانی با ویزای توریستی باید وابستگی مادی و معنوی به کشور خود را نشان دهند. مدارک مختلفی جهت نشان دادن این وابستگی وجود دارد.

 • اسناد استخدامی در ایران
 • مدارک مربوط به اشتغال به تحصیل
 • اسناد ملکی
 • ماندن اعضای خانواده درجه یک در ایران

در نتیجه، به منظور پناهندگی به کشور کانادا شرایط مختلفی برای افراد در نظر گرفته شده است. این شرایط شامل حال همه افراد نشده و اشخاص واجد شرایط برای پناهندگی پذیرفته می شوند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب پناهندگی در این کشور خواهیم پرداخت.

ناملایمات شرایط پناهندگی در کانادا

همانطور که اشاره شد پناهندگی به کانادا یکی از روش های خطرناک و دردسرساز محسوب می شود. در صورت عدم چاره جهت مهاجرت، آخرین گزینه برای شما پناهندگی خواهد بود. تنها مزیت پناهندگی، فراهم کردن شرایط زندگی، حمایت مالی و کسب اقامت برای این افراد است.

معایب و خطرات پناهندگی

پناهندگی یکی از راه های پرخطر و استرس شناخته می شود. به همین دلیل انجام این روند به هیچ وجه توصیه نمی شود. از جمله معایب و خطرات پناهندگی به شرح زیر است.

 • رسیدن به کانادا به صورت قاچاقی و احتمال از بین رفتن سرمایه شخص.
 • امکان رد پرونده در صورت تشخیص دروغین بودن آن. این موضوع موجب اخراج و دیپورت از کشور و عدم امکان مهاجرت به آن جا حتی در آینده خواهد شد.
 • زندگی در کمپ تا روشن شدن تکلیف پرونده؛ برخی افراد در این مدت زمان دچار مشکلات روحی و روانی می شوند. شرایط زندگی در کمپ فوق العاده نخواهد بود.
 • عدم برخورداری از برخی امتیازات اقامتی مانند کار و تحصیل تا مدت زمان مشخص.

البته شرایط پناهندگی در کانادا در صورتی که شما قبل از هر اقدامی با وکلای تیم ما هماهنگ باشید، می تواند بسیار ساده تر شود.

چند سال پس از پناهندگی امکان بازگشت به کشور وجود دارد؟

در خصوص انتخاب این روش به منظور مهاجرت به کانادا، از مدت زمان بازگشت به کشور خود باید آگاهی داشته باشید. یکی دیگر از معایب پناهندگی، عدم امکان بازگشت به کشور است. زیرا درخواست پناهندگی بر اساس تهدیدات مالی و جانی انجام می شود.

اما در پاسخ به این سوال، حداقل تا 5 سال امکان بازگشت به کشور مبدا وجود نخواهد داشت. در برخی موارد، این مدت زمان از 5 سال نیز بیشتر خواهد بود. از همین جهت افراد پناهنده به راحتی قادر به بازگشت به کشور خود نخواهند بود.

به خدمات مهاجرت نیاز دارید؟ خدمات مهاجرت به کانادا ویژه شما!

نتیجه گیری

پناهندگی در کانادا، شرایط خاصی را به دنبال خواهد داشت. به منظور پناهندگی در این کشور کیس های متفاوتی وجود دارند. هریک از این کیس ها، به دلیل ترس از آزار جانی، مالی و تهدید به مرگ مجبور به پناهندگی می شوند. دولت کانادا نیز پس از بررسی تمام شرایط به این افراد پناهندگی اعطا می کند. پناهندگی به این کشور مزایا و معایبی داشته که پیش از هرگونه اقدام باید با آن ها آشنایی داشته باشید. موسسه Your special immigration در این زمینه اطلاعات کاملی را با شما به اشتراک می گذارد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست