مقایسه ای بین زندگی در ایران و کانادا!

مقایسه زندگی در ایران و کانادا یکی از موضوعات مورد بررسی برای متقاضیان مهاجرت است. درصورت تمایل به مهاجرت و پیشرفت در کانادا ابتدا باید تمام جوانب را درنظر بگیرید. صرف‌نظر از تمام جوانب، هزینه‌های زندگی در کانادا و بررسی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. 

هزینه‌ زندگی در این کشور در مقایسه با ایران قطعا بیشتر خواهد بود. البته میانگین هزینه‌های مربوط به زندگی در کانادا به شهر، استان، سبک زندگی و تعداد افراد خانواده بستگی دارد. در این مقاله به مقایسه زندگی در ایران و کشور کانادا با درنظرداشتن تمام زوایا می‌پردازیم.

برای اطلاعات بیشتر از سبک و سیاق زندگی در کشور کانادا، مقاله ی زندگی در کانادا را بخوانید.

 

کانادا و شرایط عمومی آن 

در مقایسه کشور ایران با کانادا ابتدا به بررسی شرایط عمومی این کشور می‌پردازیم. کانادا به‌عنوان دومین کشور بزرگ دنیا پس از روسیه شناخته می‌شود. در بیان ساده‌تر، وسعت کانادا 6 برابر ایران بوده و با توجه به مساحت خود از جمعیت پایین‌تری برخوردار است. 

کانادا کشوری پیشرفته در قاره آمریکا بوده و متشکل از 10 استان و 3 قلمرو است. این کشور خدمات رفاهی، اجتماعی و عمومی فوق‌العاده‌ای را به مردم ارائه می‌دهد. از همین جهت تجربه سطح بالایی از استاندارد زندگی و رفاه اجتماعی را برای شهروندان خود فراهم می‌کند. 

زندگی متقاضیان مهاجرت به کانادا قطعا با زندگی در ایران متفاوت خواهد بود. در مقایسه زندگی در ایران و کانادا جوانب زیادی مطرح می‌شود. در ابتدای مهاجرت باید هرگونه شرایط احتمالی را درنظر داشته باشید. برای مثال امکان اشتغال به کار با حقوق کم وجود دارد. 

 

میزان درآمد در کانادا 

با توجه به این موضوع، باید مهارت کاری خود را در حوزه مربوط به مدرک تحصیلی کسب کنید. تجربه کار در کانادا از اهمیت بالایی برخوردار بوده و سکوی پرتابی جهت افزایش درآمد محسوب می‌شود. بنابراین، شرایط مالی در کانادا توسط تصمیمات و تغییرات احتمالی متغیر خواهد بود. 

طبیعتا درآمد در کانادا بیشتر از ایران خواهد بود. اما به تناسب آن، هزینه‌های زندگی در این کشور نیز بالاتر خواهد بود. با توجه به اعلام سایت Numbeo، هزینه زندگی در کانادا 71 درصد بیشتر از ایران است. اما با توجه به این موارد، بسیاری از ایرانیان متقاضی مهاجرت به کشور کانادا هستند. “اسپانسرشیپ، مهاجرت کاری و تحصیل در کانادا” از جمله‌ روش‌های مهاجرت ایرانیان به این کشور است. 

حتما بخوانید: مهاجرت به کانادا

 

مقایسه هزینه زندگی در ایران و کانادا 

در نگاهی کلی، هزینه زندگی در کانادا بالاتر از ایران بوده و گران است. هزینه مربوط به مسکن، غذا، لباس، بیمه درمانی و حمل‌ونقل نیمی از درآمد را به خود اختصاص می‌دهد. اما به‌طورکلی، مقدار هزینه زندگی در کانادا با میزان درآمد و سبک زندگی فرد و خانواده بستگی دارد. 

رهن یا اجاره منزل در کانادا تفاوتی با یکدیگر نخواهد داشت؛ زیرا گران‌ترین هزینه‌های زندگی به هزینه منزل و قبوض مصرفی بستگی دارد. از این رو، بسیاری از شهرواندان کانادایی 35 تا 50درصد درآمد خود را به هزینه‌های منزل اختصاص می‌دهند. 

اجاره منزل نیز به نوع خانه، منطقه و شهر بستگی دارد. به همین دلیل کسب اطلاع دقیق از شهر و محله‌های مختلف کانادا کمک بسیاری در کاهش هزینه‌ها می‌کند. در ادامه به بررسی گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای کانادا خواهیم پرداخت. 

 

گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای کانادا 

درحال‌حاضر، شهرهای “ونکوور و تورنتو” از جمله گران‌ترین شهرهای کانادا شناخته می‌شوند. تورنتو، بالاترین میانگین هزینه‌های زندگی در کل کشور کانادا را به خود اختصاص داده است. درحالی‌که، شهرهای “کبک، وینیپگ و مونترال” به‌عنوان شهرهای اقتصادی برای زندگی محسوب می‌شوند. 

تورنتو، ونکوور، کلگری، اوتاوا، کبک، ادمونتون، مونترال، وینیپگ، ویکتوریا و هالیفاکس به‌ترتیب شهرهای محبوب برای زندگی از دیدگاه مهاجرین است. هزینه زندگی در تورنتو با احتساب دلار 20هزارتومانی در سال معادل 900 میلیون تومان‌ می‌شود. این میزان با هزینه‌ ماهانه 4 تا 5 میلیون تومانی در تهران قابل مقایسه نیست. 

 

هزینه‌های زندگی در کانادا 

هزینه‌ زندگی در کانادا شامل موارد مختلفی می‌شود. خدمات درمانی و آموزشی، حمل‌ونقل، قبوض، رهن و اجاره منزل و غذا از جمله آن‌ها است. هزینه درمانی برای افراد دارای اقامت دائم یا PR کانادا با مهاجران اقامت موقت متفاوت خواهد بود. به‌علاوه، هزینه قبوض برق، آب و غیره در هریک از استان و شهرهای کانادا متفاوت است. 

 

هزینه بیمه و خدمات درمانی 

هزینه‌های بیمه به‌طورکلی توسط مالیات دریافت‌شده از شهروندان تامین می‌شود. هر فرد سالانه 6هزاردلار کانادا جهت استفاده از خدمات رایگان درمانی پرداخت می‌کند. زایمان، ویزیت دکتر و چکاپ پزشک شامل موارد درمانی در کانادا می‌شوند. 

البته تمام این هزینه‌ها مربوط به افراد دارای اقامت دائم کانادا است. مهاجران تازه وارد به کانادا باید از انواع بیمه بین‌المللی یا خصوصی برای امور پزشکی خود استفاده کنند. در ایران مبلغ بیمه اختیاری یا خویش فرما به‌صورت ماهانه برابر با 500هزارتومان است. درمقابل کانادا 500 دلار به عنوان حق بیمه از شهروندان دریافت می‌کند. 

 

هزینه تحصیل 

تحصیل در مقاطع ابتدایی تا پایان سطح متوسطه، در مدارس دولتی کانادا رایگان است. کانادا کیفیت آموزشی بالایی به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهد. اما به‌طورکلی، فعالیت فوق‌العاده کلاسی، لباس فرم و غیره هزینه‌هایی را به دنبال خواهد داشت. اما رایگان‌بودن هزینه‌های مدرسه به افراد دارای اقامت دائم و شهروندی کانادا بستگی دارد. 

 

هزینه قبوض مصرفی 

هزینه‌های مربوط به قبوض برق، آب، گاز و غیره در هریک از استان‌های کانادا متغیر است. برای مثال، ساکنین اونتاریو بیشترین میزان نرخ برق در کانادا را پرداخت می‌کنند. درحالی‌که، هزینه سالانه آب، فاضلاب و شهرداری یک نفر ساکن خانه معادل 700دلار کانادا است. 

هزینه موبایل و شبکه‌های پولی تلویزیون در کانادا نسبتا بالا است. اغلب مهاجران تازه‌وارد به کانادا، بامواجه با این هزینه‌ها و مقایسه آن با هزینه‌های زندگی در ایران شوکه می‌شوند. ازهمین‌جهت بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات، بسته‌های ترکیبی به مهاجران ارائه می‌دهند. 

 

میانگین هزینه اجاره یا خرید منزل 

اجاره یا خرید منزل در کانادا از جمله فاکتورهای تاثیرگذار بر مقایسه هزینه‌ زندگی در ایران و کانادا است. هزینه مربوط به این مورد نیز به هریک از شهر و استان‌های کانادا بستگی دارد. به‌طورمیانگین، جهت اجاره منزل یک‌خوابه در مرکز شهر به 1200دلار نیاز خواهید داشت. هزینه اجاره منزل در خارج از مرکز شهر نیز برابر با 980 دلار است. 

جهت خرید منزل در کانادا نیز کمتر کسی به دنبال این موضوع می‌رود. به همین دلیل به‌طورقطعی در هزینه‌های کانادا قرار داده نمی‌شود. اما به‌طورمیانگین هزینه خرید منزل در کانادا حدود 495هزاردلار هزینه درپی خواهد داشت. افرادی با قصد خرید خانه در اونتاریو، مشمول پرداخت مالیات 15درصدی می‌شوند. 

اگر صرفا برای تحصیل به کانادا بروید و مخارج حداقلی داشته باشید، چه مقدار پول نیاز خواهید داشت؟  هزینه تحصیل در کانادا

 

مقایسه درآمد در کانادا و ایران 

از دیگر موضوعات مورد بررسی در مقایسه زندگی در ایران و کانادا، میانگین درآمد است. در پرداختن به این موضوع، ابتدا باید درآمد شغل‌های مختلف در کانادا با یکدیگر بررسی شود. میزان درآمد انواع مشاغل در هریک از استان و شهرهای کانادا با یکدیگر متفاوت است. اما به‌طورکلی، میزان حقوق در شهرهای بزرگ مانند تورنتو و مونترال شامل موارد زیر می‌شود. 

  • صندوق‌دار: 16.273 دلار 
  • کپی‌رایتر: 33.534 دلار 
  • تحلیل‌گر اقتصادی: 42.722 دلار 
  • طراح گرافیست: 33.831 دلار 
  • توسعه‌دهنده موبایل: 57.956 دلار 
  • مدیر محصول: 59.398 دلار 
  • مسئول پذیرش: 22.486 دلار 
  • مهندس نرم‌افزار: 52.127 دلار 
  • معلم: 37.889 دلار 
  • توسعه‌دهنده وب‌سایت: 42.015 دلار 

کانادا سالانه لیستی از مشاغل موردنیاز خود را منتشر می‌کند. مشاغل موجود در این لیست با توجه به هریک از استان‌های کانادا متفاوت خواهد بود. افراد درصورت برخورداری از مهارت در هریک از مشاغل، به راحتی توسط کارفرمایان جهت کار پذیرفته خواهند شد. کانادا به افراد دارای مهارت در زمینه تحصیلی خود نیز اهمیت قائل می‌شود. از همین جهت افراد دارای مهارت در زمینه کاری، به راحتی در این کشور مشغول به کار خواهند شد.

استان های مختلف کانادا در بیشتر مشاغل حرفه ای درخواست نیروی کار دارند: ویزای کار کانادا

 

مقایسه مسائل فرهنگی در ایران و کانادا 

تفاوت فرهنگی در هر جامعه‌ای با جامعه دیگر تفاوت‌هایی دارد. آگاهی از تفاوت‌های فرهنگی روند امور مهاجرتی برای متقاضیان مهاجرت را آسان می‌کند. در ادامه به مقایسه مسائل فرهنگی در ایران و کانادا خواهیم پرداخت. 

 

صراحت و رک‌بودن 

یکی از تفاوت‌های بارز و اصلی میان ایرانیان و کانادایی‌ها، صراحت و رک‌گویی کانادایی‌ها است. صداقت و رک‌گویی در عین رعایت ادب و احترام برای کانادایی‌ها اهمیت دارد. درحالیکه‌، ایرانی‌ها حفظ آبروی افراد را مهم دانسته و در سخن گفتن سیاست به خرج می‌دهند. 

 

برابری تمام مردم 

کانادایی‌ها به برابری تمام مردم با یکدیگر اعتقاد دارند. با توجه به این موضوع، در محیط کاری یا غیره به شان و منزلت اجتماعی افراد توجهی نخواهند داشت. اما ایرانیان افراد را به دو دسته فرادست و فرودست تقسیم می‌کنند. نحوه برخورد ایرانیان با دیگران بر مبنای جایگاه مخاطبان تغییر خواهد کرد. 

 

تغییرات و پذیرش آنها 

از دیگر تفاوت‌های فرهنگی میان ایران و کانادا، تغییرات و تغییر پذیری افراد جامعه است. در کانادا ایده‌های جدید مورداستقبال بسیاری از سازمان‌ها قرار می‌گیرد. اما در ایران اتفاق خاصی نیفتاده و افراد به سنت‌های سازمان خود پایبند هستند. 

 

اهمیت زمان 

اغلب افراد در کشور کانادا به دنبال صرفه جویی در وقت خود هستند. به همین دلیل مدام درحال برنا‌مه‌ریزی در مدیریت زمان بوده و در ایران برعکس این موضوع است. افراد در ایران عجله‌‌ای برای انجام کارهای خود نداشته و زمان را به چشم پدیده‌ای باز و انعطاف‌پذیر نگاه می‌کنند. 

 

اهداف مادی 

در کانادا کسب پول و دارایی‌های مادی از اهمیت بالایی برخوردار است. اما در ایران اهداف معنوی مهم‌تر جلوه داده می‌شود. از همین جهت افراد در کانادا درآمد بیشتری نسبت به ایرانیان مشغول به کار خواهند داشت. 

 

رسمی‌بودن 

از دیگر تفاوت‌های فرهنگی میان ایرانیان و کانادایی‌ها، رسمی بودن آن‌ها است. روابط افراد در کانادا اغلب به‌صورت غیررسمی بوده و در تمام محیط‌ها به همین شکل است. آن‌ها یکدیگر را به اسم کوچک صدا زده و در مراسم‌های رسمی لباس غیررسمی می‌پوشند.

موسسه ی YSI آماده است تا برای اقامت و ویزای کانادا شما اقدام کند. 

تفاوت های فرهنگی کانادا و ایران

جمع‌بندی نهایی 

مقایسه زندگی در ایران و کانادا شامل موارد مختلفی می‌شود. این مقایسه با توجه به میزان درآمد، سطح فرهنگی و سایر موارد صورت می‌گیرد. اما آگاهی از این موارد پیش از اقدام به مهاجرت از اهمیت بالایی برخوردار است. موسسه Your special immigration اطلاعات کاملی در این زمینه در اختیار شما قرار خواهد داد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست