نظر مردم کانادا درباره مهاجران و امر مهاجرت

به نظر کانادایی ها، مهاجرت کشور آن ها را به جایی بهتر تبدیل می کند!

این روزها، بحث مهاجرت یکی از گزینه های ایده آل برای ادامه ی زندگی بسیاری از مردم جهان و علی الخصوص ایرانیان است. در میان کشورهای مختلفی که گزینه هایی مناسب برای مهاجرت هستند، نام کانادا در صدر این لیست قرار می گیرد. اما حالا بر اساس نتایج یکی از مطالعات جدید مشخص شده است که، از هر ۵ کانادایی یک نفر معتقد است که مهاجرت به کانادا این کشور را تبدیل به یک منطقه ی بزرگ جغرافیایی متنوع و چند فرهنگی می کند. همچنین بر اساس این مطالعه، کانادایی ها سال گذشته نسبت به ادوار گذشته، نظر مثبت تری نسبت به مهاجرت شهروندان دیگر کشورها داشته و مهاجران بیشتری را در کشور خود پذیرا بوده اند.

بر این اساس بیشتر کانادایی ها، نسبت به گذشته تفکر دوستانه تری نسبت به مهاجرت به کشورشان  در پیش گرفته اند و آن را باعث پیشرفت کشورشان می دانند. در ادامه ی این مقاله، ضمن بررسی مفصل نتایج این نظرسنجی، به اتفاق هم به صورت کوتاه بررسی می کنیم که شرایط برای مهاجرت به کشور کانادا چگونه است. اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

نظر مردم کانادا درباره ی مهاجرت و مهاجر

 

بر اساس یافته های یک نظرسنجی، کانادایی ها با مسئله ی  مهاجرت شهروندان دیگر کشورها به کانادا مشکلی ندارند! بر این اساس بیشتر کانادایی ها، از میزان پذیرش مهاجر در کشور خود راضی هستند. در واقع بیشتر آن ها نه تنها حضور مهاجران در کشور خود را تهدیدی برای مشاغل خود و کمبود موقعیت شغلی برای کانادایی ها نمی بینند بلکه، حضور آن ها را برای رونق اقتصادی کشور خود نیز خود مفید تلقی کرده و معتقد هستند که پذیرش مهاجر برای افزایش جمعیت کشورشان ضروری است. 

این یافته ها نتیجه مطالعه و تحقیقات بر روی نظرسنجی اخیر یک سازمان غیرانتفاعی فعال در زمینه ی محیط زیست است. موضوع این نظرسنجی و تحقیقات درباره موضوع سیاست عمومی و تغییرات اجتماعی که از پس آن ظاهر میشود، بوده است. این نظرسنجی به صورت تلفنی و تماس با دو هزار کانادایی‌ در بین تاریخ های ۸ تا ۲۳ سپتامبر سال جاری (۲۰۲۰)، انجام شده است. در تحلیل این گزارش آورده شده است که، گستره ی نتایج مثبت و منفی ۲.۲ درصد در جامعه ی آماری ۱۹ نمونه از ۲۰ نمونه است.

باید بدانید: هر آنچه که درباره سرمایه گذاری در کانادا باید بدانید.

آیا واجد شرایط مهاجرت به کانادا هستید یا خیر؟

همانطور که در مقدمه گفتیم، بر اساس نتیجه یکی از تحقیقات اخیر یکی از سازمان های غیر انتفاعی کانادایی، بیشتر کانادایی ها معتقدند که مهاجرت به کانادا از طرف مهاجران، کشور آن ها را به جایی بهتر تبدیل می کند و باعث تنوع فرهنگی در آن می شود. 

در این گزارش آمده است که:” شاید چشمگیرترین جنبه این اتفاق این است‌ که روند مهاجرپذیری در بین بخش های مختلف جمعیتی کانادا به صورت هم‌ زمان به وقوع پیوسته و در عین حال مورد پذیرش قرار گرفته است.”

البته در این میان، بعضی از کانادایی ها، در تعیین میزان سطح مهاجرت به کشور خود با یکدیگر اختلاف نظر دارند. ۲/۳ کانادایی ها و یا به عبارتی دیگر، ۶۶ درصد از شهروندان کانادایی  این ایده که مهاجرت به کشورشان زیاد است را رد می کنند. البته لازم به ذکر است که این رقم‌ نسبت به مدت مشابه یعنی سال گذشته، ۳ درصد افزایش داشته است. 

بر این اساس اینطور به نظر می رسد که نگرش قشرهای مختلف مردم کانادا، نسبت به سطح مهاجرت به کانادا از طرف شهروندان دیگر کشورها را مثبت تر از گذشته شده است. این تغییر عقیده ی مثبت، در بین آلبرتایی ها و حتی کسانی که درآمد خانوار کمتری دارند نیز بسیار مشهود است.

با این حال، بیشترین سطح دیدگاه مثبت در زمینه مهاجرت به کانادا در بین شهروندان این کشور را شهروندان حوزه ی آتلانتیک و کسانی با سطح تحصیلات و درآمد بالاتر نسبت به دیگران، دارا هستند. یکی از دیگر نتایجی که از این نظرسنجی استخراج شده این است که در بین مردم کانادا و افکار عمومی، از نظر اختلاف سنی فاصله ی کمی در بین موافقین مهاجرت اتباع دیگر کشورها به کانادا وجود دارد. بر اساس تحلیل این گزارش، بیشتر افرادی که نظر مثبت داشته اند در بازه ی سنی ۱۸ تا ۲۴ سال قرار دارند و افراد مخالف نیز بیشتر شهروندان بالای ۴۵ سال بوده اند.

 

نیمی‌ از کانادایی ها، معتقدند مهاجرت به کانادا برای رشد جمعیت کشورشان لازم است! 

 

با تحلیل نتایج این گزارش می توان گفت که نیمی‌ از کانادایی ها، موافق امر مهاجرت به کشورشان برای افزایش جمعیت هستند.‌ در اطلاعات بیشتر این گزارش آمده است که، بیش از ۵۶ درصد کانادایی ها معتقد هستند که کانادا برای افزایش جمعیت خود، نیاز به مهاجرین بیشتری دارد. البته از سویی دیگر، ۳۶ درصد از شهروندان کانادایی با این ایده مخالف هستند و ۷ درصد دیگر هم رویکرد واضح و روشنی نسبت به این‌ قضیه ندارند.

اکثر کانادایی ها معتقدند که مهاجرت به کانادا برای اقتصادشان امری مثبت است!

 

یکی از نتایج جالبی که در  زمینه ی بررسی این نظرسنجی وجود دارد این است که اکثریت جامعه ی کانادا یعنی ۸۴ درصد از مردم این کشور معتقد هستند که تاثیر اقتصادی مهاجرت به کشورشان، مثبت است. این ععد از میزان درصدی اعلام شده در نظرسنجی اکتبر سال ۲۰۱۹، بالاتر است. همچنین از سال ۱۹۹۳ به بعد، این میزان بالاترین سطح ثبت شده در این زمینه نیز هست.

البته همانطور که هر سکه ای ۲ رو دارد، از طرفی دیگر هنوز درصد قابل توجهی از شهروندان کانادایی معتقد هستند که مهاجران، موجب بیکاری آن ها شده و آن ها شغلشان را در واقع از کانادایی ها، می‌گیرند.

از دیگر نتایج این نظرسنجی می توان گفت که دلیل افزایش این حمایت فزاینده ی کانادایی ها از مهاجرت به کانادا، تا حدی پاسخ به سیاست های فعلی و بی ثباتی کشور همسایه ی آن ها، یعنی ایالات متحده ی آمریکا است.

در انتها، در این‌گزارش آمده است که:” و این ممکن است که یک اجماع عمومی در میان جامعه ی کانادا برای ایجاد فضا برای تازه واردان باشد و این به خودشان (مهاجران) هم بستگی دارد.  به ویژه که امسال، اقتصاد کانادا به هر بازوی کمکی که وجود دارد، نیازمند است.”

شرایط زندگی برای مهاجران در کانادا چگونه است؟

حال با علم بر این که شرایط تفکر روانی و اجتماعی جامعه ی کانادایی، تا حد نسبتا زیادی موافق با مهاجر پذیری است، بیایید تا به اتفاق هم به صورت کوتاه بررسی کنیم که شرایط زندگی در کانادا برای مهاجران چگونه است؟! 

کانادا کشوری بزرگ با مساحت تقریبی ۱۰ میلیون کیلومتر مربع است که از لحاظ آب و هوایی، تقریبا معتدل است. گذرنامه ی این کشور یکی از معتبرترین پاسپورت های جهان است که به دارندگانش اجازه ی سفری راحت به ۱۷۲ کشور جهان را می دهد. نام این کشور بر اساس شاخص GPI یا صلح جهانی، در رتبه ی ششم امن ترین کشورهای جهان قرار گرفته و آمار جرم و جنایت در آن پایین است.

کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، این نکته را به خوبی می دانند که برای کسانی که موفق به اخذ اقامت در این کشور شده اند و به عنوان یکی از شهروندان آن محسوب شوند، تقریبا می توانند تا خدماتی همچون تسهیلات پزشکی و خدمات درمانی را به صورت رایگان دریافت نمایند. البته لازم به ذکر است که از دانشجویان خارجی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند، می توانند با بهره گیری از بیمه خدمات درمانی کانادا که از بودجه ی دولت فدرال این کشور تامین می شود، نه تنها از مزایای گفته شده بلکه از مزیت هایی همچون اجازه ی کار دانشجویی، اجازه ی اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی و یا همچنین بورسیه ی تحصیلی برخوردار گردند.

 

طبق قوانین مهاجرتی کانادا، اتباع کشورهای مختلف برای اقامت دائم (PR) این کشور، باید ۵ سال اقامت پیوسته، داشتن کار تمام وقت و یا داشتن مدرک فارغ التحصیلی از یکی از دانشگاه های این کشور را در کنار مهیا ساختن دیگر شرایط، داشته باشند. همچنین کانادا به عنوان یکی از ۱۰ مقصد برتر برای تحصیل در دانشگاه، مدارس، کالج ها و انواع مراکز آموزشی است.

از لحاظ موقعیت شغلی و بازار کار، شرایط در این کشور نه تنها برای شهروندان این کشور بلکه برای کسانی که برای ادامه ی زندگی خود، مهاجرت به کانادا را برمی گزینند، افقی روشن و رو به رشد دارد. 

در این مطلب درباره ی مهاجرت به کانادا و افزایش نظر مثبت شهروندان این کشور نسبت به امر را مورد بررسی قرار دادیم. در انتها از شما می خواهیم تا نظرات و تجربیات خود را در زمینه ی مهاجرت به کشور کانادا با تیم مهاجرت ویژه شما و دیگر خوانندگان ما به اشتراک بگذارید.

 

 

, , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست