ویزای کاری کانادا | شرایط و روش‌های دریافت آن

 1. صفحه اصلی
 2. chevron_right
 3. ویزای کاری کانادا | شرایط و روش‌های دریافت آن

ویزای کاری کانادا | شرایط و روش‌های دریافت آن

 1. صفحه اصلی
 2. chevron_right
 3. ویزای کاری کانادا | شرایط و روش‌های دریافت آن

ویزای کار

برای اشتغال به کار در کانادا معمولا شما به اجازه کار نیاز دارید، در مواردی ممکن است شما بدون نیاز به اجازه کار امکان کار کردن را داشته باشید. اینکه شما به اجازه کار نیاز دارید یا خیر به چند مورد بستگی دارد، از جمله اینکه قصد دارید برای دریافت اجازه کار از کجا اقدام کنید.

 درخواست اجازه کار از خارج کانادا:

هر کسی می‌تواند برای دریافت اجازه کار از خارج کانادا و پیش از ورود به این کشور اقدام کند. در مواردی، شما باید از طریق دفاتر ویزا در خارج از کانادا اقدام کنید. معمولا شما برای ورود به کانادا نیاز به ویزا و معاینات پزشکی دارید.

درخواست اجازه کار Work Permit از داخل کانادا

شما تنها در صورتی می‌توانید از داخل کانادا برای Work Permit درخواست بدهید که:‌

 • در کانادا باشید و خودتان یا همسرتان اجازه تحصیل یا کار معتبر داشته باشد.
 • از برنامه آموزشی از یک موسسه آموزشی کانادایی مجاز فارق التحصیل شده باشید.
 • اجازه اقامت موقت که حداقل برای ۶ ماه اعتبار داشته باشد را داشته باشید.
 • برای درخواست اقامت دائم کانادا از داخل کانادا اقدام کرده باشید (‌در این مورد باید مراحل مشخصی را گذرانده باشید تا برای اجازه کار مجاز شناخته شوید.)
 • برای پناهندگی در کشور کانادا درخواست داده باشید و منتظر تصمیم دایره حمایت از پناهندگان باشید.
 • بعنوان پناهنده از سوی دایره حمایت از پناهندگان بعنوان پناهنده یا شخص مورد حمایت شناسایی شده باشید.
 • درخواست پناهندگی شما از سوی دایره حمایت از پناهندگان رد شده باشد ولی شما نتوانید به دلایل خارج از کنترل خودتان از کشور اخراج شوید.
 • به شما اجازه کار در شغل مشخصی داده شده باشد ولی برای کار در شغل متفاوت نیاز به اجازه کار داشته باشید.

اجازه کار بدون محدودیت (Open Work Permit)

با این نوع مجوز کارشما اجازه کار کردن برای هر کارفرمایی را در کانادا دارید، بجز کارفرمایی که در لیست کارفرمایانی که شرایط لازم را از نظر دولت کانادا ندارند. شما تنها در شرایط خاصی می‌توانید اجازه کار آزاد دریافت کنید. این نوع اجازه کار همچنین به معنی این است که شما می‌توانید با کارفرما قرارداد داشته باشید بدون نیاز به آنکه کارفرما اقدام به دریافت LMIA نماید. در کل، امکان دریافت این نوع اجازه کار برای همسر دانشجو در کانادا، یا همسر کسی که دارای ویزای کار محدود است وجود دارد.

اجازه کار کارفرمای مشخص

اجازه کار برای یک کارفرمای مشخص به شما اجازه می‌دهد تا براساس شرایط اجازه کار مذکور در کانادا نزد آن کارفرما مشغول به کار شوید. این شرایط شامل: نام کارفرمایی که شما می‌توانید نزد او کار کنید، مدت زمانی که اجازه کار دارید و محلی که اجازه کار و سکونت در آن را دارید می‌شود. معمولا در این نحوه اجازه کار کارفرما بایستی واجد برخی شرایط  باشد. یکی ار این شرایط داشتن مدرک LMIA هست که به کارفرما اجازه می‌دهد پیشنهاد کاری خود را به افرادی به غیر از شهروندان و افراد مقیم کانادا ارائه کند.

تمدید اجازه کار

اگر تمایل دارید که مدت اقامت در کانادا را از طریق اجازه کار خود تمدید کنید، ما می‌توانیم درخواست شما را برای تغییر شرایط اجازه کار و یا تمدید زمان آن در صورتی که حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای اجازه کار کنونی اقدام کنید انجام دهیم.

تحت هر یک از شرایط زیر شما باید مدت اجازه کار خود را تمدید کنید :

 • کار شما به زمان بیشتری جهت انجام نیاز دارد.
 • شما پیشنهاد کاری دیگری در کانادا دریافت کرده‌اید.
 • شما قصد زندگی و کار دائم در کانادا را دارید. با توجه به اینکه اجازه کار تنها به شما اجازه کار بصورت موقت در کانادا را می‌دهد، اگر قصد اقامت دائم در کانادا را دارید، شما باید تحت یکی از عناوین اقامت دائم واجد شرایط شناخته شوید.

اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا

(Post Graduate Work Permit)

اجازه کار بر اساس تحصیلات تکمیلی به دانشجویانی که از موسسات آموزشی مورد تایید کانادا فارغ التحصیل شده‌اند اجازه کسب تجربه با ارزش کار در کانادا را می‌دهد. اجازه کار بعد از تحصیلات تکمیلی نوعی از اجازه کار آزاد (بدون محدودیت) است. این به این معنی است که شما می‌توانید در هر شغلی در هر جای کانادا مشغول به کار شوید و کار خود را هر زمان که خواستید تغییر دهید.

نکته مهم اینجاست که تجربه کاری که از طریق اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی بدست می‌آورید، ممکن است به درخواست اخذ اقامت دائم شما در کانادا کمک کند.

این نوع اجازه کار ممکن است بین ۸ ماه تا ۳ سال اعتبار داشته باشد، بسته به طول مدت تحصیلاتی که شما در کانادا به اتمام رسانده‌اید. اجازه کار بر اساس تحصیلات تکمیلی ممکن نیست که اعتباری بیشتر از طول مدت تحصیلات تکمیلی شما در کانادا داشته باشد. بعنوان نمونه:‌

اگر شما از دوره آموزشی ۸ ماهه فارغ التحصیل شده‌اید، امکان این وجود دارد که به شما اجازه کار به مدت ۸ ماه در کانادا نیز داده شود.

اگر شما مدرک تحصیلی را بعد از ۴ سال تحصیل در کانادا به دست آورده‌اید، امکان اینکه به شما اجازه کار با اعتبار ۳ سال داده شود وجود دارد،‌ منوط به اینکه شرایط آن را احراز کرده باشید.

این نوع اجازه کار قابل دریافت در صورتی است که:

 • شما دانشجوی تمام وقت یکی از موسسات مورد تایید دولت کانادا در تحصیلات تکمیلی یا برنامه‌های فنی و حرفه‌ای بوده باشید.
 • از دوره آموزشی خود با موفقیت فارغ التحصیل شده باشید.
 • از حد ساعات مجاز کاری خود عبور نکرده باشید.
فهرست