[vc_row height=”full” color_scheme=”primary” us_bg_image_source=”media” us_bg_image=”24947″ us_bg_repeat=”no-repeat” us_bg_overlay_color=”rgba(0,0,0,0.35)” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22margin-top%22%3A%22120px%22%7D%2C%22tablets%22%3A%7B%22margin-top%22%3A%220%22%7D%2C%22mobiles%22%3A%7B%22margin-top%22%3A%220%22%7D%7D”][vc_column][us_post_title align=”center” tag=”h1″ css=”%7B%22default%22%3A%7B%22color%22%3A%22%23ffffff%22%2C%22font-weight%22%3A%22600%22%2C%22margin-top%22%3A%22300px%22%7D%7D”][us_breadcrumbs home=”صفحه اصلی” show_current=”1″ align=”center” separator_icon=”material|chevron_right”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]پناهندگی به کانادا و اقامت در این کشور از شرایط و قوانینی برخوردار است. کشور کانادا، همواره از محبوب ترین مکان ها در جذب پناهجویان شناخته می شود. اما پناهندگی به این کشور به آسانی انجام نگرفته و نیازمند طی مراحلی است. 

برای مهاجرت و اقامت دائم در کانادا در قالب پناهجو، باید تمام جوانب آن را در نظر داشته باشید. به علاوه، به خطرات احتمالی آن نیز باید توجه کنید. پناهندگی یکی از روش های مهاجرت بوده و به دلیل سختی ها و مشکلات آن امری دشوار است. در این مقاله به بررسی شرایط و قوانین پناهندگی به این کشور خواهیم پرداخت.  

 

شرایط عمومی کانادا  

پیش از پرداختن به شرایط پناهندگی در کانادا، به بررسی اوضاع این کشور می پردازیم. کانادا، در واقع در شمال قاره آمریکای شمالی بوده و شامل 10 استان می شود. مساحت این کشور برابر با 9.98 هزار کیلومتر بوده و دومین کشور از لحاظ مساحت شناخته شده است. 

سالانه افراد بسیاری از اقصی نقاط دنیا اقامت دائم یا موقت کانادا را به دست آورده و به آنجا مهاجرت می کنند. یکی از شرایط مهاجرت به این کشور از طریق پناهندگی است. جهت بهره گیری از شرایط پناهندگی به این کشور، افراد ابتدا باید پناهنده بودن خود را اثبات کنند. 

اعلام پناهندگی به استناد مفاد کنوانسیون ژنو و تعاریف آن اثبات می شود. به همین دلیل پناهندگی به این کشور بیشتر از روش های اخذ اقامت دائم و غیره، دردسر به دنبال دارد. در ادامه کنوانسیون ژنو و تعاریف مربوط به پناهندگی و پناهنده را بیان می کنیم. 

در رابطه با زندگی در کانادا بیشتر بدانید.

 

به چی کسی پناهنده گفته می شود؟ 

طبق قوانین بین‌المللی، به فردی که به دلیل ترس به‌جا از آزار و اذیت از کشور خود فرار کرده و قادر به بازگشت به آن‌جا نیست پناهنده گفته می‌شود. اغلب پناهندگان از کشورهای جنگ زده آمده و تجربه بدی از زندگی در کشور خود داشته اند. 

پناهنده با مهاجر متفاوت بوده و باید به آن توجه کنید. مهاجر به دنبال اقامت دائم بوده و پناهنده مجبور به فرار از کشور خود شده است. کانادا به افرادی که از ترس اذیت و آزار فرار کرده اند پناه داده که اصطلاحا به آن اسکان مجدد گفت می شود. 

جامعه بین الملل برای اقدام این کشور احترام زیادی قائل است. زیرا کانادا اقامت دائم را به عنوان راه حل بلند مدت ارائه داده و پناهندگی به عنوان های دیگری شناخته می شود. مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل و ویزای بشر دوستانه، از جمله عناوین مورد استفاده برای پناهندگان است. 

 

شرایط کنوانسیون ژنو برای پناهندگی به کانادا 

کنوانسیون ژنو در سال 1951 تصویب شده و کشور کانادا عضو آن است. این کشور طبق قوانین مشخصات مربوط به پناهجویان را به آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد ارسال می کند. دولت کانادا برای این افراد شرایط مساعدی جهت زندگی فراهم کرده و پشتیبان آن ها از لحاظ مالی است. 

بنابراین جهت کسب اقامت این کشور، ابتدا اطلاعات به سازمان ملل فرستاده می شود. پس از تایید این سازمان افراد حق اقامت در این کشور را داشته و به دور از آزار و اذیت خواهند بود. در ادامه وضعیت پناهندگان در این کشور را بیان می کنیم. 

 

وضعیت پناهندگان در کانادا 

پناهندگی یکی از روش های موجود برای زندگی در کانادا است. پناهجویان جهت پناهنده شدن به این کشور اغلب راه های خطرناکی را پشت سر می گذارند. سرقت اموال، قتل، غرق شدن در دریا، تجاوز و مواردی از این قبیل از جمله خطرات پناهنده شدن است. 

از طرفی اقامت و حضور در کمپ ها تا هنگام تعیین تکلیف پرونده ادامه خواهد داشت. در برخی موارد مدت اقامت طولانی شده و افراد دچار سرخوردگی و انواع مشکلات روحی و جسمی می شوند. افرادی که به صورت خانوادگی اقدام به پناهندگی کرده باشند هیچ تضمینی برای حضور آن ها کنار یکدیگر در کمپ نخواهد بود. 

در موارد دیگر احتمال دستگیری توسط پلیس به دلیل ورود غیر قانونی به این کشور وجود دارد. در صورت ارتکا به جرم طی پروسه پناهندگی، پرونده شما رد خواهد شد. مجموعه این مسائل در کنار یکدیگر موجب خطر زیاد، امنیت کم و راه غیر عقلانی برای پناهندگی در این کشور به نظر می رسد. 

آپدیت: بر طبق شواهد مشاهده شده، وضعیت پناهندگان به نسبت گذشته، به مقدار زیادی بهبود گردیده است.

 

تفاوت اقامت و پناهندگی چیست؟ 

امروزه اغلب افراد واژه اقامت را به جای پناهندگی در این کشور خطاب می کنند. تعداد افراد پناهنده نسبت به افراد دارای اقامت این کشور بسیار بیشتر است. پناهندگی یکی از روش های اقامت بوده و اقامت در کنار پناهندگی، روش های گسترده دیگری دارد. 

پناهندگی یکی از سخت ترین روش های مهاجرت بوده و دردسر زیادی را به دنبال دارد. افراد دنبال کننده اهداف بالا، موفقیت و پیشرفت در زندگی خود نباید از طریق پناهندگی اقدام کنند. مهاجرت از روش های دیگر به جز پناهندگی مزایای بسیاری به دنبال خواهد داشت. 

 

پاسپورت پناهندگان به چه صورت است؟ 

از دیگر سوال های پر تکرار در خصوص پناهندگی، پاسپورت مربوط به آن ها است. شاید این واژه فاقد پشتوانه علمی لازم باشد. پاسپورت به افراد مقیم آن کشور پس از چند سال زندگی، اعطا می شود. پاسپورت های پناهندگان نیز جدا از سایر افراد نخواهد بود. 

در برخی موارد به پناهندگان کارت اقامتی موقت تعلق می گیرد. افراد پناهنده توسط این کارت قادر به نشان دادن شرایط موقت خود بوده و امکان تردد را پیدا می کنند. این کارت به معنی پاسپورت پناهندگی نبوده ولی برخی افراد آن را به همان عنوان بیان می کنند. 

 

شیوه های پناهندگی به کانادا 

پناهندگی به کانادا از طریق دو روش انجام می شود. روش اول از طریق اسپانسر بوده و راه بعدی از طریق کمک های دولتی است. پناهندگان اسپانسر شده از خارج کانادا نیز قادر به مطرح کردن درخواست پناهندگی خود خواهند بود. تمام این هزینه ها توسط اسپانسرها پرداخت شده و به مدت یک سال قادر به زندگی در کانادا خواهد بود. 

افرادی که از طریق کمک های دولتی اقدام کرده اند باید در خاک کانادا حضور داشته باشند. پس از ورود به خاک کانادا باید درخواست پناهندگی خود را به این کشور اعلام کنند. این راه از طریق دو روش انجام می شود. روش اول در بدو ورود به خاک کانادا بوده و پس از درخواست پناهندگی در مدت 15 روز باید مدارک مربوطه را ارائه دهند. 

روش دوم از طریق مراجعه حضوری به اداره مهاجرت کانادا است. در این روش باید تمام مدارک مربوطه را به همراه داشته و پس از ورود به آن جا فرصتی به جمع آوری مدارک داده نمی شود. در نتیجه، به دو روش اسپانسرینگ و حمایت دولتی قادر به درخواست پناهندگی به این کشور خواهید بود. 

 

شرایط پناهندگی در کانادا و انواع پرونده های های پناهنده 

از مهم ترین شروط پناهندگی در کشور کانادا، اطلاع از انواع کیس های پناهنده قابل قبول در این کشور است. برخی افراد کیس های دروغین ارائه داده و به دنبال بهترین آن جهت پناهندگی در این کشور هستند. این کار موجب عدم اعتماد دولت کانادا نسبت به افراد پناهجو می شود. در نتیجه، افراد نیازمند واقعی به مهاجرت با مشکلاتی مواجه می شوند. 

همچنین برای ایرانیانی که از سایر راه ها قصد مهاجرت و اقامت را داشته مشکلاتی ایجاد می شود. بنابراین، به سختی ویزای این کشور به آنها تعلق می گیرد. برخی افراد دیگر، به دنبال پناهندگی کانادا با ویزای توریستی و به صورت قانونی هستند. در صورت اقدام به پناهندگی به کیس های دروغین موفق به پناهندگی در این کشور نخواهند شد. 

پناهندگی نژادی 

پناهندگی نژادی از صدها نمونه کیس های پناهندگی است. در این روش، شخص در کشور خود از لحاظ نژادی مورد اذیت و آزار قرار می گیرد. به همین دلیل، قادر به درخواست پناهندگی به کشور دیگر بوده و مورد بررسی قرار گرفته می شود. 

 

پناهندگان مذهبی 

در این نوع پناهندگی، فرد به واسطه دین غیر قابل قبول در کشور خود مورد اذیت و آزار قرار می گیرد. بنابراین، از این طریق درخواست پناهندگی به کانادا را داده و قصد مهاجرت به این کشور را می کند. پناهندگی مذهبی از انواع دیگر مهاجرت به این کشور است. 

 

عضویت در گروه های خاص اجتماعی 

از دیگر انواع پناهندگی به کانادا، عضویت در گروه های خاص اجتماعی است. فرد در یک گروه خاص فعالیت داشته و در صورت علنی شدن فعالیت وی، خطر شکنجه و تهدید جانی او را تهدید می کند. به همین دلیل به کشور های دیگر پناهنده می شود. مانند همجنس گرایان. 

 

پناهندگان سیاسی 

پناهندگان سیاسی اغلب در یک حوزه سیاسی و بیان عقاید شخصی خود فعالیت گسترده ای دارد. فرد به دلیل این فعالیت ها در معرض خطر بوده و قادر به ارسال درخواست پناهندگی خود خواهد بود. پناهندگان سیاسی از انواع دیگر اقامت در این کشور هستند. 

 

پناهندگان اجتماعی 

موارد با عنوان کیس های اجتماعی، به منظور بهره مندی از زندگی بهتر به این کشور پناهنده می شوند. این فرد باید مدارک و شواهد محکمی از سخت بودن شرایط زندگی در کشور خود بدهد. پس از بررسی درخواست وی با پناهندگی او به کشور کانادا موافقت می شود. 

 

مراحل پناهندگی در کشور کانادا 

افراد متقاضی پناهندگی در این کشور باید مدارک مربوطه را به افسران مهاجرت کانادا اعلام کنند. افسران تشخیص صلاحیت فرد مورد نظر را جهت ارجاع به شورای هماهنگی کانادا می دهند. سپس دادگاهی مستقل در مورد پناهندگی شخص تشکیل شده و واجد حمایت بودن شخص در آن ها مشخص می شود. 

 

صلاحیت ارجاع به IRB در چه مواردی رد می شود؟ 

  • تشخیص به عدم شرایط پناهندگی به کانادا و بازگشت به کشور خود. 
  • ورود از طریق ایالات متحده آمریکا به کانادا 
  • فعالیت های مجرمانه و در تضاد با حقوق بشر که برای کانادا خطرناک باشد. 
  • مدارکی مبتنی بر رد درخواست پناهندگی قبلی به این کشور وجود داشته باشد. 
  • توقف در مسیری که قابلیت پناهنده شدن را داشته باشد پیش از ورود به کانادا. 

پناهجویان از سراسر دنیا به کشور کانادا آمده و هر کدام ادعای مربوط به خود را دارند. میزان ورود افراد به این کشور هر سال متفاوت بوده و اضافه یا کم می شود. از سال 2014 بیش از 13500 نفر به کانادا آمده و ادعای پناهندگی به این کشور را دارند. 

 

مراحل تصمیم دولت کانادا جهت پناهندگی افراد 

دولت کانادا به‌منظور پناهندگی افراد به این کشور، ابتدا شرایط افراد را بررسی می‌کند. این شرایط باید مطابق با قوانین تعیین‌شده کانادا بوده و در غیر این‌صورت درخواست پناهندگی رد می‌شود. در ادامه مراحل تصمیم دولت کانادا جهت پناهندگی افراد را بررسی خواهیم کرد. 

هیئت مخصوص مهاجرت و پناهندگی 

درخواست‌های واجد شرایط برای پناهندگی با IRB فرستاده خواهند شد. اعضای هیئت پناهندگی از طریق IRB درخواست افراد را مورد دادرسی قرار خواهند داد. اعضای تشکیل‌دهنده این هیئت، متخصصان قوانین پناهندگی هستند. این افراد در مورد شرایط و رویدادهای سایر کشورها در این زمینه به خوبی آگاهی دارند. 

 

جلسه دادرسی 

برخورداری از شرایطی مانند حفاظت از فرد، توسط هیئت RPD مشخص می‌شود. جلسه دادرسی اغلب به‌صورت خصوصی و غیر رسمی برگزار می‌گردد. به علاوه، به افراد مدعی پناهندگی در کانادا موقعیت‌هایی نظیر اسکان و حفاظت از فرد تعلق می‌گیرد. اعضای هیئت پناهندگی این دادرسی را رهگیری کرده و از اطلاعات فرد اطمینان حاصل می‌کنند. 

 

مشاوران قانونی 

افراد پناهجو و نیازمند پناهندگی در کانادا، حق استفاده از مشاوران قانونی را خواهند داشت. این افراد قادر به قراردادن فردی به‌عنوان نماینده جهت صحبت با مشاوران خواهند بود. وکیل، دوست، خویشاوند یا سایر افراد نزدیک از جمله افراد مورد اعتماد هستند. 

 

اخراج 

در صورت رد درخواست فرد توسط هیئت تصمیم‌گیری، نامه‌ای با توضیح دلایل به فرد ارسال خواهد شد. این نامه شامل مدارکی بوده که توضیح کامل درمورد علت خروج فرد را می‌دهد. به افراد ناموفق در این زمینه، 30 روز فرصت خروج از کانادا داده می‌شود. این افراد باید در مدت 15 روز پرونده خود را به دادگاه فدرال تحویل دهند. 

مراحل تصمیم دولت کانادا جهت پناهندگی افراد، شامل موارد متعددی می‌شود. درصورت تکمیل مدارک افراد و برخورداری از شرایط واجد، پناهندگی به آن‌ها اعطا می‌شود. پس از طی تمام این مراحل، شخص پناهنده کانادا محسوب شده و تحت شرایط این کشور قرار می‌گیرد.

 

 

 

چه افرادی واجد شرایط پناهندگی کانادا هستند؟ 

پناهندگی تنها برای افرادی عملی بوده که در معرض خطرات شکنجه، مجازات بی رحمانه و خشونت در کشور خود هستند. بنابراین افرادی که وانمود به شرایط بد داشته درخواست آن ها رد شده و واجد شرایط نخواهند بود. برای مثال افراد مرتکب به قتل به هیچ عنوان واجد شرایط پناهندگی به این کشور نیستند

پناهندگان کمپ های کانادا، از سوی دولت و حامیان مالی خصوصی بسته های کمک های اولیه ای دریافت می کنند. این کمک ها اغلب تا بازه زمانی 1 سال و تا زمان خودکفایی پناهنده ادامه دارد. درآمد کمکی به افرادی که قادر به رفع نیاز های خود نبوده تعلق می گیرد. 

 

حمایت های دولت فدرال 

حمایت ماهانه جهت تامین غذا، سر پناه و عوارض پرداختی به استان محل اقامت از جمله هزینه های کمکی محسوب می شوند. به علاوه، برنامه خدمات فوری در 4 یا 6 هفته اول ورود فرد به کانادا را فراهم می کند. خدمات ورود و پذیرش در مناطق ورودی مرزی، اقامتگاه موقت، کمک به پیدا کردن اقامت دائمی، نیازسنجی و غیره از جمله خدمات دولت فدرال به پناهجویان است. 

 

حامیان خصوصی 

حامیان خصوصی مسئولیت حمایت مالی و عاطفی به پناهندگان را به عهده دارند. این حمایت تا هنگام رسیدن پناهنده به خودکفایی ادامه دارد. کمک مالی جهت تهیه غذا، تهیه لباس و مسکن از جمله آن ها است. این حمایت در مدت زمان یک تا سه سال انجام می شود. 

برخی از پناهندگان دیگر نیز واجد دریافت کمک مالی تا سه سال خواهند بود. ما بین کمک های دولت فدرال، خصوصی و غیره، دولت کانادا جهت یادگیری زبان انگلیسی و فرانسوی پناهندگان اقدام به برگزاری کلاس هایی در این زمینه کرده است. 

 

آیا پناهندگی بهترین روش مهاجرت به کانادا است؟ 

پناهندگی بدون شک از بدترین راه های موجود جهت اقامت در این کشور است. این روش خطرات بسیاری از قبیل مالی و جانی را به دنبال دارد. همانطور که اشاره شد افراد واجد شرایط پناهندگی به برنامه های متنوعی تقسیم می شوند. 

این افراد مجبور به پناهنده شدن بوده و چاره دیگری ندارند. اقدامات بسیاری جهت پناهندگی در کانادا از روش های قانونی وجود دارد. اگر قادر به اقدام از طریق این روش ها بوده و از شرایط لازم برخوردار هستید از طریق قانونی اقدام کنید. 

 

قوانین پناهندگی به کانادا و شرایط جزئی مراحل آن 

اغلب افراد واجد شرایط پناهندگی در این کشور نیستند. ماموران موظف به رسیدگی درخواست های پناهجویان بوده و تصمیم خود را در راستای صلاحیت فرد متقاضی می گیرند. سپس درخواست را به هیئت مهاجرت و پناهندگی این کشور ارسال می کنند. 

IRB هیئتی مستقل در این کشور بوده و در مورد مسائل مربوط به پناهندگی و مهاجرت تصمیم گیری می کند. این هیئت تعیین پناهندگان کنوانسیون و پناهندگان نیازمند محافظت را شناسایی می کند. پناهندگان کنوانسیون در خارج از کشور خود و کشوری که در آن زندگی می کرده اند هستند. آن ها بنا به دلایلی قادر به بازگشت به کشور خود نبوده و در معرض خطر قرار دارد. 

افراد نیازمند به محافظت نیز قادر به بازگشت به کشور خود و زندگی در سایه امن نخواهند بود. زیرا در صورت بازگشت به کشور خود خطر شکنجه، از دست دادن جان خود یا مجازات های بی رحمانه وی را تهدید می کند. 

 

پیمان کشور امن سوم در پناهندگی به کانادا 

طبق پیمان منعقد شده میان کانادا و ایالات متحده، افراد مایل به درخواست قوانین پناهندگی به محض ورود به نخستین کشور امن قادر به ثبت درخواست خود هستند. در صورت ورود به کانادا از طریق مرز آمریکا، قادر به درخواست پناهندگی به کشور کانادا نخواهید بود. 

افراد هنگام ورود به کانادا، در دفتر داخلی اداره خدمات مرزی این کشور یا اداره مهاجرت درخواست پناهندگی خود را می دهند. مسئولین CBSA یا IRCC فرد واجد شرایط پناهندگی را شناسایی کرده و به وی اقامت این کشور را می دهند. 

در صورت برخورداری از شرایط مورد نظر، به قسمت حفاظت پناهندگان و مهاجرت کانادا ارجاع می یابد. بیش از 80 درصد افراد پناهنده به کانادا دچار مشکلات اقامتی می شوند. این افراد به دلیل عدم آگاهی از قوانین خود را دچار مشکلات جبران ناپذیر می کنند. در نتیجه، ابتدا تمام جوانب را در نظر گرفته و سپس اقدام به مهاجرت یا پناهندگی به این کشور کنید. 

 

هزینه پناهندگی در کانادا 

به طور کلی پناهندگی به این کشور، هزینه های متعددی را به دنبال خواهد داشت. این هزینه ها، تنها شامل هزینه های مادی نشده و هزینه های معنوی و جانی را به همراه دارند. آینده پناهندگی در کانادا چندان روشن نبوده و قابل پیش بینی نخواهد بود. 

به علاوه، پس از صرف هزینه های گزاف در صورت مغایرت این کشور را تصورات شما پول های شما از بین خواهد رفت. به همین دلیل باید پیش از اقدام به پناهندگی به این کشور ابتدا تمام جوانب را سنجیده و سپس اقدام کنید. 

 

ادامه تحصیل پس از پناهندگی به کانادا 

از دیگر مشکلات پناهندگی به کشور کانادا، عدم امکان ادامه تحصیل است. تا زمان تعیین تکلیف در مورد پرونده پناهندگی، افراد قادر به ادامه تحصیل در این کشور نخواهند بود. برخی افراد جهت ادامه تحصیل از طریق پناهندگی اقدام می کنند. 

این کار روشی با ریسک بالا بوده و امکان عدم تحصیل تا سال های طولانی وجود دارد. در این فاصله امکان به وجود آمدن برخی شرایط وجود داشته و در نتیجه از تحصیل عقب می ماند. بنابراین، دستیابی به آرزو اهداف از این طریق کمی ناممکن به نظر می رسد. 

 

چند سال پس از پناهندگی امکان بازگشت وجود دارد؟ 

برخی از متقاضیان پناهندگی به کانادا، سوالاتی در زمینه زمان مجاز جهت بازگشت را مطرح می کنند. از دیگر معایب پناهندگی به کانادا، عدم امکان بازگشت به وطن است. زیرا درخواست پناهندگی فرد به دلیل تهدید جانی وی پذیرفته شده است. 

مدت زمان ممکن برای بازگشت به کشور خود حداقل 5 سال است. قبل از این مدت امکان بازگشت به کشور به هیچ وجه وجود نخواهد داشت. در نتیجه، امکان کاهش این زمان کمتر از 6 سال وجود نداشته و پناه جویان تا اتمام این مدت باید صبر کنند. 

 

آیا کشور کانادا کمپ پناهندگی دارد؟ 

کانادا بر خلاف سایر کشورها کمپ پناهندگی نداشته و شخص پس از پذیرش پرونده قادر به تهیه مسکن در این کشور خواهد بود. تهیه مسکن نیز لیستی داشته و شخص باید در لیست انتظار قرار بگیرد. دولت نیز در زمینه پیدا کردن مسکن به افراد پناهنده کمک می کند. 

شاید کمک دولت جهت تهیه مسکن یکی از مزایای پناهندگی به این کشور باشد. اما تمام این ها بستگی به پذیرش پرونده مورد نظر توسط دولت کانادا دارد. پس از تایید اشخاص مورد نظر جهت پناهندگی به این کشور اقدامات لازم در این زمینه انجام خواهد شد. 

چرا به فکر پناهندگی به کانادا هستید؟ اگر محصل هستید، با دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید.

امکان بازگشت به ایران پس از پناهندگی به کانادا 

پس از اتمام مراحل پناهندگی و دریافت اقامت این کشور، شخص تا سال ها قادر به بازگشت به کشور خود نخواهد بود. پناهندگی مذهبی، اجتماعی یا سایر روش ها در کانادا شخص را به دلیل وجود تهدید و خطر در بازگشت به ایران ممنوع می کند. 

شخص در صورت بازگشت به ایران دچار مشکلات اقامتی خواهد شد. از طرفی در کنار لغو اقامت وی، جریمه هایی نیز باید پرداخت شود. اغلب جوانان از این روش جهت مهاجرت اقدام کرده و در آینده برای دیدار والدین یا اقوام خود با مشکل مواجه می شوند. 

بعد از دریافت پاسپورت کانادایی هم امکان بازگشت به کشوری که از انجا بیرون رانده شده اید را برای مدت طولانی ندارید. اگر چنین کاری انجام شود ممکن است در مواردی حتی شهروندی شما در کانادا را پس بگیرند، چرا که به کانادا ثابت میکنید خطری دیگر شما را در کشورتان تهدید نمیکند.

 

روش های جایگزین پناهندگی به کانادا 

همانطور که اشاره شد شرایط پناهندگی به این کشور راه درست و آسانی جهت اقامت در این کشور نیست. اما روش های جایگزین دیگری به منظور دریافت اقامت و ویزای کانادا وجود دارد. در ادامه این روش ها را شرح خواهیم داد. 

 

مهاجرت از طریق تحصیل در کانادا 

تحصیل در این کشور در مقاطع مدارس، لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و از طریق بورسیه امکان پذیر است. تحصیل در مقطع لیسانس در کشور کانادا 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری 3 تا 5 ساله خواهد بود. به ترتیب مقاطع تحصیلی به دریافت نمره 6، 6.5 و 7 نیاز خواهید داشت. 

جهت تحصیل در کانادا باید گپ تحصیلی بالایی نداشته باشید. از طرفی مدارک مورد نیاز همراه با تمکن مالی جهت زندگی و تحصیل در این کشور را داشته باشید. پس از طی این مراحل موفق به اخذ ویزای این کشور خواهید بود. حین تحصیل در کانادا امکان کار دانشجویی پاره وقت را خواهید داشت. همچنین قادر به بردن همراه خود به این کشور بوده و برای وی اجازه کار نمایید. 

 

کار در کشور کانادا 

جهت کار در این کشور، باید در برنامه های جذب نیروی خارجی اطلاعات خود را وارد کنید. این برنامه ها شامل اسکیل ورکر و اکسپرس انتری می شود. برنامه های مورد نظر از طریق امتیاز بندی به شخص واجد شرایط انجام شده و ویزا و اقامت آن کشور را دریافت می کند. 

برای کار در کانادا به دو مرحله جهت امتیازگیری نیاز خواهید داشت. مرحله اول 67 امتیاز و مرحله دوم نیاز به 415 امتیاز جهت قرار گرفتن در لیست انتظار فراخوان کار دارد. سن، وضعیت تاهل، مدرک تحصیلی، سابقه کار مرتبط، نمره زبان و غیره از جمله موارد موثر بر امتیازگیری در اقامت این کشور از طریق کار است. 

روش های بهتر مهاجرت و اخذ اقامت: ویزای کاری کانادا

 

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری 

از دیگر روش های مهاجرت به این کشور، از طریق سرمایه گذاری است. سرمایه گذاری در کانادا شامل ثبت شرکت، خرید اوراق قرضه، خرید ملک و کارآفرینی می شود. فقط سه مورد از آن ها موفق به اخذ اقامت شده و مابقی جنبه سرمایه گذاری در این کشور را دارند. 

این سه مورد شامل سرمایه گذاری 800 هزار و 210 هزار دلاری استان کبک و 100 هزار دلاری بریتیش کلمبیا است. در نتیجه، از طریق سرمایه گذاری در کشور کانادا موفق به اقامت در این کشور به همراه خانواده خود خواهید بود. 

سرمایه گذاری در کانادا و 10 نکته که باید بدانید!

 

دریافت اقامت از طریق تولد در کانادا 

فرزند آوری یا تولد در کانادا از روش های دیگر اقامت در این کشور است. تمام کشورهای جهان از لحاظ حقوق بین الملل به دو دسته تابع اصل خاک و تابع اصل خون تقسیم می شوند. کشورهای نوع اول به تمام متولدین و گاهی اوقات خانواده های آن ها اقامت داده می شود. 

در کشورهای نوع دوم، افرادی که یکی از والدین شهروند آن کشور بوده موفق به کسب اقامت خواهند شد. کشور کانادا بر اساس قانون خاک بوده و به افراد متولد شده در خاک، مرزهای دریایی و هوایی کشور خود تابعیت کانادایی می دهد. 

 

مهاجرت از طریق ازدواج 

ازدواج در کانادا از دیگر روش های قانونی مهاجرت به این کشور است. افرادی که نامزد کانادایی داشته و قصد ازدواج با وی را دارند باید واجد این شرایط باشند. اثبات علاقه به یکدیگر، خاطرات مشترک، عدم بچه دار شدن و توانایی مالی جهت تشکیل زندگی از جمله این شرایط است.

 

مهاجرت از طریق راه های خاص 

افرادی که دارای امتیازات خاص بوده و شرایط لازم مهاجرت را دارند قادر به اقدام از این طریق هستند. برای مثال افراد مربی حرفه ای ورزشی یا شناخته شده در سطح جهان از جمله آن ها می باشند. در صورت تسلط به یک ورزش و مربیگری آن حرفه راحتی مهاجرت از این روش انجام می شود. 

از دیگر روش های مهاجرت خاص، افراد هنرمند هستند. این افراد باید در زمینه های هنری تخصص داشته و در آن حرفه ای باشند. برای مثال کارگردانان، تصویر بردار یا غیره از جمله افراد هنرمند محسوب می شوند. آن ها در صورت تمایل به مهاجرت به راحتی می توانند از این روش اقدام کنند. 

 

خود اشتغالی 

خود اشتغالی از دیگر روش های مهاجرت به جای پناهندگی به کانادا است. در این روش فرد باید قادر به راه اندازی کسب کار و تامین هزینه های خانواده باشد. همچنین پس از گذشت چندسال نیروی کاری داشته و آنها را استخدام کند. در نتیجه، شیوه های متنوعی برای مهاجرت به کانادا به جای پناهندگی به این کشور قرار داده شده است. پیش از هرگونه اقدام برای پناهندگی، ابتدا روش های موجود را امتحان کنید. 

روش زیر برای پناهندگی به کانادا منسوخ گردیده است.

 

جمع بندی نهایی مبحث پناهندگی به کانادا

پناهندگی به کانادا از راه های پر خطر و دشوار در مهاجرت به این کشور می باشد. از طرفی قوانین این کشور شامل افراد خاصی برای پناهندگی شده و همه افراد را در بر نمی گیرد. جهت مهاجرت به این کشور روش های دیگری نیز وجود داشته و پناهندگی به کانادا را چاره نهایی خود بگذارید. موسسه Your special immigration به شما در تمام زمینه های خدمات مهاجرت به کانادا، اخذ ویزا و غیره مشاوره می دهد. در صورت ارتباط با کارشناسان اطلاعات کاملتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط: چگونه اقامت کانادا را در مدت زمان کوتاه به دست بیاوریم؟

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”مطالب مرتبط” font_container=”tag:h2|text_align:center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][us_carousel taxonomy_category=”%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa,%d9%be%d9%86%d8%a7%d9%87%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a8%d9%87-%da%a9%d8%a7%d9%86%d8%a7%d8%af%d8%a7″ items_layout=”blog_4″ columns=”4″ img_size=”shop_catalog” items_ratio=”1×1″ carousel_arrows=”1″ carousel_arrows_size=”3rem” carousel_arrows_pos=”inside” carousel_arrows_offset=”20px” carousel_dots=”1″ carousel_loop=”1″ carousel_autoplay=”1″ carousel_transition=”cubic-bezier(.78,.13,.15,.86)”][/vc_column][/vc_row]