ویزای کاری کانادا، شرایط و روش های دریافت آن قدیمی

 1. صفحه اصلی
 2. chevron_right
 3. ویزای کاری کانادا، شرایط و روش های دریافت آن قدیمی

چگونه ویزای کار کانادا بگیریم؟

آیا می دانید می توانید بدون ویزای کاری کانادا به این کشور بروید؟ دو دسته از افراد وجود دارند که طبق استراتژی مهارت های جهانی (GSS) ممکن است برای انجام کار بدون نیاز به اخذ ویزای کاری کانادا وارد این کشور شوند:

 • محققان
 • کارگران بسیار ماهر

پژوهشگران برای واجد شرایط بودن و دریافت معافیت اجازه کار باید نشان دهند که می توانند در هر 12 ماه، 120 روز را در کانادا کار کنند. دوم اینکه تعهد دهند در یک موسسه اعطای مدرک کانادایی با بودجه عمومی یا مؤسسه تحقیقاتی وابسته به آن تحقیق خواهند کرد.

کارگران بسیار ماهر برای واجد شرایط بودن، باید تعهد دهند در موقعیتی کار می کنند که در طبقه بندی شغلی ملی (NOC) نوع مهارتشان در سطح اجرایی، مدیریتی یا سطح مهارت A (حرفه ای) در نظر گرفته شود. نکته دومی که هر کارگر بسیار ماهر باید متعهد شود این است که برای یکی از دوره های زمانی زیر در کانادا حاضر بوده و کار خواهند کرد:

 • حداکثر تا 15 روز متوالی هر 6 ماه یک بار
 • حداکثر 30 روز متوالی هر 12 ماه یک بار

کارگرانی که طبق استراتژی مهارت های جهانی به آن ها اجازه ورود داده شده باشد، باید پس از پایان معافیت، کار خود را متوقف کنند. آنها باید صبر کنند تا زمانی که واجد شرایط معافیت دیگری در این گروه شوند. در غیر این صورت می توانند درخواست جواز کار کنند.

دو نوع ویزا کار کانادا وجود دارد:

1.مجوزهای کاری که نیاز به ارزیابی اثر بازار (LMIA) دارند.

2.مجوزهای کاری که نیازی به LMIA ندارند.

چرا قبل از دریافت ویزای کاری ارزیابی LMIA انجام می شود؟

هدف از ارزیابی LMIA  این است که تلاش شود استخدام کارگر خارجی تأثیر منفی بر نیروی کار داخل کانادا نداشته باشد. دپارتمان فدرال اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا می خواهد سعی کند با ارزیابی LMIA اطمینان حاصل نماید که هیچ کدام از استخدام های نیروی کار خارجی باعث آوارگی و بیکاری کارکنان کانادایی نشده و جذب نیروی کار خارجی کمترین فشاری بر کارکنان کانادایی ایجاد نکند.

چه مشاغلی از ارزیابی LMIA معاف می شوند؟

در قوانین کانادا تعدادی قوانین معافیت از ارزیابی LMIA نیز پیش بینی شده است که مربوط به توافق نامه های کانادا با کشورهای مختلف است. توافق نامه های تجارت آزاد برای کارگران خارجی امتیاز خوبی است و آن ها را قادر می سازد بدون نیاز به کارفرما برای دریافت LMIA و مجوز کار مستقیماً درخواست کنند. یک فرصت کاری دیگر برای کارگران خارجی، مشاغلی است که هیچ درخواست کننده کانادایی ندارد. علاوه بر مجوزهای کار با جاب آفر تعدادی از گزینه های اجازه کار هستند که در دسترس نیروی کار خارجی است. گزینه هایی برای افرادی که هنوز نتوانسته اند پیشنهاد کاری دریافت کنند، از جمله کار در تعطیلات، اجازه کار برای فارغ التحصیلان و اجازه کار برای همسران غیر کانادایی که همسر کانادایی دارند.

اگر در مراحل مهاجرت به کانادا یا حتی به فکر مهاجرت هستید، می توانید در کشور خودتان درصد موفقیت یافتن شغل و امتیازتان برای ورود به کانادا را امتحان کنید.

مطالب دیگر: هر آنچه که قبل از پناهندگی به کانادا باید بدانید.

مزایای اخذ ویزای کاری کانادا

اخذ ویزای کاری کانادا مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارت اند از:

 • امتیازات اضافی سکونت تحت گروه مهاجرت کار داری فدرال حرفه ای کانادا. اگر بتوانید تحت گروه مهاجرت کار داری فدرال در کانادا اقامت کنید، زندگی در کانادا برای شما راحت‌تر و درآمد و آینده ای مرفه و بهتر خواهید داشت. مطمئن باشید که مزایای کانادایی کاملاً قابل اتکا، ملموس و ارزشمند هستند.
 • داشتن ویزای کار یک عنصر اساسی برای احراز درخواست شما تحت برنامه نامزدی استانی است.
 • در صورت مطالبه ویزا کار در کانادا درخواست شما با اولویت رسیدگی می شود.
 • مهم‌تر از همه این‌که یک شغل کانادایی غذا، امکانات، خانه ای مناسب، تحصیل و بیمه آینده برای شما و خانواده به ارمغان می آورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های خود برای ویزا کار در کانادا  با تیم  your special immigration تماس بگیرید.

می توانید کاملاً رایگان آگهی های استخدام فعلی و اطلاعات تماس با  کارفرمایان را از ما جویا شوید. موتورهای جستجوی دولت کانادا مشاغل بخش خصوصی را جمع آوری کرده و مرتباً مطالب به روز می شوند. نتایج جستجو واقعی بوده و مربوط به همان لحظه هستند. یعنی می توانید از درستی آگهی های کار و در دسترس بودنشان اطمینان داشته باشید.

مشتریان ما می توانند درخواست کنند که ما با کارفرمایان بالقوه مورد نظر یا مشاغل مورد علاقه آن ها ارتباط برقرار کنیم تا روند یافتن شغل را ساده تر نماییم.

ویزای کار در کانادا برای کارگران ماهر

یکی از اهداف اصلی خدمات مهاجرت به کانادا استقبال از کسانی است که می خواهند برای کار به این کشور بیایند. تازه واردان ماهر و باتجربه می توانند به رشد اقتصادی کانادا کمک کنند. کانادا به این دلیل نیروی کار را با آغوش باز پذیرفته و به آن‌ها در ازای چند سال کار، اقامت دائم اعطا می کند. نیروهای متخصص و ماهری که تصمیم بگیرند زندگی در کانادا را برای تمام عمر خود انتخاب کنند، برای این کشور سرمایه ارزشمندی هستند.

کانادا دومین کشور وسیع جهان است ولی فقط 35 میلیون نفر جمعیت دارد. جمعیت آن پیر هستند و تعداد کانادایی هایی که می توانند در چرخه فعال کار قرار بگیرند، زیاد نیست. از این رو کانادا یک برنامه منظم و بلند مدت برای جذب همه ساله مهاجرین خارجی تنظیم کرده است. به نیروی کار متخصص و تحصیل کرده و تمام کسانی که می توانند مشاغل مورد نیاز کانادا را تامین کنند skilled workers یا کارگران ماهر گفته می شود. این گروه شامل همه نیروهای تحصیل کرده، متخصص، باتجربه و نخبه خارجی می شود.

ویزای کاری کانادا از طریق انطباق کارفرما

انطباق کارفرما (Employer Compliance) یکی از راه های دریافت اقامت و ویزای کانادا است. استخدام کارگران از دیگر کشورها، از طریق برنامه موقت کارگران خارجی (TFWP) یا از طریق برنامه تحرک بین الملل (IMP) ممکن است. اگر کارفرمایان کانادایی واجد شرایط باشند، می توانند نیروی کار خارجی را به کانادا دعوت کنند. برنامه موقت کارگران خارجی به کارفرمایان کانادایی اجازه می دهد تا اتباع خارجی را برای جبران کمبود نیروی کار در شرکت خود استخدام کنند. در این برنامه کارفرمایان باید قبل از درخواست اتباع خارجی برای اجازه کار تقاضا کنند و ارزیابی اثر بازار کار را به دست آورند. هنگام درخواست LMIA کارفرمایان باید متعهد به رعایت برخی شرایط مانند میزان حقوق و دستمزد یا شرایط کار شوند. کارفرمایان موظف به ادامه این شرایط، در کل مدت اشتغال اتباع خارجی در شرکت هستند.

برنامه تحرک بین المللی به کارفرمایان اجازه می دهد بدون نیاز به LMIA اتباع خارجی را استخدام کنند. مجوزهای کار در این برنامه مشابه با مجوزهای کار NAFTA و مجوزهای کار انتقال درون شرکتی است.

این روش در حال حاضر برای دریافت ویزای کاری کانادا منسوخ گردیده است.

ویزای کار پل باز (BOWP) در کانادا

آیا با ویزای کار پل باز (BOWP) آشنایی دارید؟ اگر مهاجری در کانادا مشغول به کار بوده اما درخواست وی برای اقامت دائم هنوز در حال پردازش است، می تواند درخواست اجازه کار پل باز (BOWP) بدهد. متقاضیان داخل این کشور که درخواست اقامت و ویزای کانادا را دارند، اگر مجوز کار فعلی آن ها ظرف چهار ماه به پایان برسد، ممکن است برای مجوز پل باز در نظر گرفته شوند.

به این ترتیب یک کارگر خارجی که به طور قانونی در کانادا کار می کند و تحت یکی از برنامه های مهاجرتی، درخواست اقامت دائم ارائه داده است، می تواند تا زمان تصمیم گیری در مورد درخواستش برای اقامت دائم به کار خود ادامه دهد.

این قانون برای دولت فدرال، جوامع کانادایی، کارفرمایان و همچنین متقاضیان و خانواده هایشان مفید است. زیرا در غیر این صورت متقاضیان و افراد تحت تکفل آن ها مجبورند، موقتاً کانادا را ترک کنند و در وضعیت بازگشت بمانند یا مجبورند کارفرمایی که مایل است مراحل درخواست ارزیابی از بازار کار LMIA را طی کند، پیدا کنند.

اجازه کار آزاد به حامل آن اجازه می دهد تا برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند. چرا که قبلاً برای اقامت در کانادا یک بار واجد شرایط شناخته شده اند، دولت، انعطاف بیشتری برای اخذ ویزای کاری کانادا آن ها لحاظ می کند.

شرایط اخذ ویزای کار کانادا

به ویزای کاری کانادا اجازه کار هم گفته می شود. شرایط ویزای کاری کانادا به نحوی است که بیشتر متقاضیان بتوانند این شرایط را برآورده کنند و در نهایت پذیرفته شوند. به عنوان مثال شما تحت یک برنامه، مجوز کار درخواست می دهید که به LMIA نیاز دارد. متقاضی باید اسناد زیر را به عنوان بخشی از درخواست اجازه کار خود به IRCC ارائه دهد:

 • نامه پیشنهاد کار
 • قرارداد استخدام
 • یک کپی از LMIA
 • شماره LMIA

به طور کلی همه متقاضیان باید نشان دهند که با پایان یافتن اجازه کار خود، کانادا را ترک می کنند. متقاضیان باید پول کافی برای تأمین مخارج خود در کانادا را داشته باشند.

هر متقاضی باید تعهد بدهد که خطری برای سلامت و ایمنی عمومی نداشته و برای کارفرمایان غیر واجد شرایط یا کارهای غیر واجد شرایط، کار نمی کند.

برای دریافت اجازه کار کانادا هیچوقت دیر نیست. کانادا به طور منظم و در هر شرایطی درخواست های اجازه کار را می پذیرد. شرایط اخذ ویزای کار کانادا برای هر فردی بسته به مهارت شغلی و تخصص متفاوت است.

دو بخش فدرال کانادا مسئول اجازه کار هستند. در صورت نیاز به ارزیابی تأثیر بازار کار، اداره اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا درخواست LMIA را بررسی کرده و در مورد تأیید و یا عدم تصویب ویزا، تصمیم می گیرد.

مراحل اخذ مجوز کار توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) انجام می شود. پس از تأیید LMIA شما یک درخواست اجازه کار به IRCC ارائه می دهید. در صورت عدم نیاز به LMIA برای دریافت مجوز و ویزای کاری کانادا نیز به IRCC مراجعه می کنید. دریافت این ویزای کاری، اختیار قانونی برای کار در کانادا را برای مدت زمان موقت فراهم می کند.

بهترین مشاغل برای دریافت ویزای کاری کانادا

بهترین مشاغل در کانادا جهت اخذ ویزای کاری، شامل موارد مختلفی می‌شود. هریک از این مشاغل درآمدهای مربوط به خود را داشته و به نیروی متخصص احتیاج دارند. 

نماینده بخش فروش 

نماینده فروش قوی و متخصص در کانادا، قادر به دستیابی یک درآمد قوی خواهد بود. این شغل در کانادا، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. در این شغل نقش‌های ارتباطی، ارتباط کسب‌وکار با مشتری (B2C) و بیزینس با بیزینس (B2B) مطرح است. حقوق مربوط به این شغل معمولا همراه با کمیسیون و تشویقی‌های خاص به فرد تعلق می‌گیرد

حسابداری 

از بهترین مشاغل برای دریافت ویزای کاری کانادا حسابداری است. کسب‌وکارهای بزرگ‌تر، اهمیت بالایی به حسابداری قائل می‌شوند. به‌ همین دلیل حسابداری را جز بهترین مشاغل در کانادا می‌شناسند. از مهم‌ترین بخش‌های حسابداری، مشاوره مخصوص تعهد مالی به مشتریان است. اما این شغل معمولا در کمک به کسب‌وکار و افراد خاص در مدیریت امورمالی خواهد بود. 

مدیر پروژه مهندسی 

مدیر پروژه مهندسی، از دیگر مشاغل با حقوق و مزایای مناسب است. هنگام پیگیری و ساخت یک پروژه، بدون شک پای یک مدیر پروژه مهندسی درمیان خواهد بود. این جایگاه شغلی، متقاضیان بسیاری در کانادا دارد. بازار روبه‌رشد مسکن، برنامه‌های خاص دولت فدرال و طرح‌های بزرگ از جمله دلایل جذب مدیر پروژه مهندسی است.

تحلیل‌گر کسب‌وکار 

یکی از بهترین مشاغل برای دریافت ویزای کاری کانادا، تحلیل‌گر کسب‌وکار است. تحلیل‌گران کسب‌وکار همواره به دنبال راهی جهت افزایش درآمد و بهینه‌سازی شغل خود هستند. این جایگاه شغلی نیازمند مهارت‌های حوزه فناوری و مشوق مالی است. تمام شرکت‌های بزرگ و پروژه‌های زیرساختی چند تحلیل‌گر برای حوزه‌های مختلف شرکت استخدام می‌کنند. 

مدیر پروژه فناوری اطلاعات (IT)

بدون شک مهارت فعالان در حوزه آی‌تی بسیار بالا است. علاوه بر این موضوع، توانایی‌های دیگری در این پست مطرح هستند. پروژه‌های فناوری در حوزه مدیریت زمان، کارکنان و بودجه آن از جمله موارد موردنیاز در این حوزه است. مشاغل دیگری در کانادا از جمله بهترین‌های جایگاه خود محسوب می شوند. مدیر حساب، مهندس نرم‌افزار، مسئول حوزه استخدام کارمند و خوداشتغالی از جمله آن‌ها است.

دریافت ویزای کار کانادا برای متخصصان فناوری اطلاعات

در ادامه گزینه های دریافت ویزای کاری کانادا برای متخصصان فناوری اطلاعات را به شما معرفی می کنیم:

 1.جریان جهانی استعداد

انواع ویزای کاری کانادا برای کارگران فن آوری اطلاعات وجود دارد. ویزاهای بخش فناوری اطلاعات سریع تر از دیگر ویزاها پیگیری می شوند. تحت برنامه جریان جهانی استعداد، کارفرمایان کانادایی که به دنبال استخدام برخی متخصصان فناوری اطلاعات هستند ممکن است واجد شرایط ارزیابی سریع و آسان اثر بازار کار (LMIA) باشند. نمونه هایی از مشاغل واجد شرایط مهندسین و طراحان نرم افزار، برنامه نویسان و توسعه دهندگان رسانه های تعاملی، تحلیلگران و مشاوران سیستم های اطلاعاتی و مدیران سیستم های رایانه ای و اطلاعاتی هستند.

هنگام درخواست از طریق سامانه Global Talent Stream کارفرمایان واجد شرایط در مدت فقط دو هفته درخواست LMIA آن ها پردازش می شود. پس از تأیید LMIA کارگران خارجی نیز مجاز به پردازش درخواست اجازه کار خود در 2 هفته هستند و تمام امور مربوط به این مشاغل به سرعت ساماندهی می شود.

  2. حرفه ای های NAFTA

نفتا (NAFTA) یک توافقنامه تجاری-کاری بین کشورهای آمریکا، کانادا و مکزیک است که طبق آن ورود شهروندان این سه کشور به یکدیگر برای تجارت و مبادله کالا و خدمات و سرمایه گذاری را ساده میکند. طبق این توافقنامه شهروندان میتوانند برای انجام تجارت با ورود موقت Temporary Entry آزادانه در این کشورها مسافرت کنند. نفتا شامل افراد دارای PR کانادا یا گرین کارت امریکا نمیشود و فرد باید سیتیزن یکی از این سه کشور باشد.

 

افرادی که بر طبق نفتا میتوانند عبور و مرور کنند:

 • بیزینس – ویزیتور ها
 • متخصصین کاری
 • ترانسفر های بین شرکت ها
 • تجار و سرمایه گذاران

طبق موافقت نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) لیستی تقریباً از 60 شغل وجود دارد که واجد شرایط مجوز کار تسهیل شده به نام اجازه کار حرفه ای NAFTA هستند. در لیست مشاغل، دو شغل محبوب در حوزه IT وجود دارد: تحلیلگر سیستم های رایانه ای و طراح گرافیک جزو مشاغل این دسته هستند. این اجازه کار از جایی تسهیل می شود که کارفرمای کانادایی ملزم به دریافت LMIA قبل از درخواست شهروند آمریکایی یا مکزیکی برای اجازه کار خود نیست. با توجه به عدم نیاز به LMIA کارفرما می تواند در زمان کمتری کارگر خارجی را به کانادا بیاورد.

 3.واگذاری های درون شرکتی

انتقال درون شرکتی (ICT) یکی دیگر از گزینه های اخذ ویزای کاری کانادا است که به همان روش اجازه کار حرفه ای NAFTA تسهیل می شود و نیازی به LMIA نیست. برای واجد شرایط بودن دریافت مجوز کار ICT کارگر باید حداقل یک سال در شرکتی خارج از کشور اشتغال داشته و بین دو شرکت رابطه صحیح (شرکت تابعه، شرکت وابسته، شرکت مادر یا شعبه) باشد.

برخلاف نفتا و جریان جهانی استعداد، برای واگذاری های درون شرکتی فهرست جامعی از مشاغل واجد شرایط وجود ندارد. بلکه سه دسته مختلف هستند که طبق آن کارگر می تواند شرایط را کسب کند. دو مورد اول موقعیت های نوع مدیریتی هستند که معمولاً در زمینه فناوری اطلاعات اعمال نمی شوند. با این حال دسته دوم برای کارگرانی است که دانش تخصصی و انحصاری از شرکت یا محصولات آن را دارند و معمولاً نحوه استفاده کارگران IT از مجوز کار ICT است.

شرکت ها دائماً در حال نوآوری و آزمایش تکنیک های جدید برای ارائه طیف وسیعی از محصولات هستند. کارمندان می توانند به روشی خاص و در حوزه های کاملاً حرفه ای آموزش ببینند و تجربه کسب کنند. گاهی حتی واجد شرایط ترین متخصصین IT کانادایی نیز توانایی انجام کارها را ندارند و در چنین مواردی انتقال شخصی از خارج کشور که با سیستم ها و محصولات جدید شرکت ها آشنا باشد، ضروری است. این کارها می تواند شامل برنامه نویسان و توسعه دهندگان باشد که محصولات نرم افزاری یک شرکت را طراحی کرده اند یا مهندسین رایانه ای که برنامه های خاصی را برای استفاده داخلی شرکت آماده می کنند.

شرایط اخذ مجوز کار آزاد در کانادا (Open Work Permit)

مسیرهای زیادی برای دریافت ویزای کاری کانادا وجود دارد که یکی از آن‌ها دریافت مجوز کار آزاد است. تقریباً در همه موارد افرادی که از کارفرمای کانادایی پیشنهاد کار دارند، می توانند به راحتی مجوز کار موقت دریافت کنند. عواملی که در دریافت مجوز کار موثرند نوع و سطح مهارت، محل کار در کانادا، مشخصات حرفه ای و شخصی شما هستند.

چه افرادی مجاز به دریافت مجوز کار آزاد برای زندگی در کانادا هستند؟

کارگران خارجی موقت، دانشجویان خارجی و همسر فارغ التحصیلانی که از یک مؤسسه تحصیلات تکمیلی در کانادا فارغ التحصیل شده اند.

اجازه کار آزاد نه محدود به کارفرمای خاصی و نه مختص شغل خاصی است. بنابراین به دارنده اجازه می دهد تقریباً برای هر کارفرمای کانادایی که پیشنهاد کار دارد بدون اینکه نیازی به تاییدیه Lmia داشته باشد، کار کند. همسران یا شرکای قانونی، دانشجویان و فارغ التحصیلان یا کارگران ماهری که دارای مجوز کار معتبر برای مدت حداقل 6 ماه هستند، در مشاغل مربوط به مهارت سطح A یا B طبقه بندی ملی شغلی (NOC) استخدام می شوند.

دانشجوی بین المللی باید مجوز تحصیل معتبر داشته باشد و در یکی از این مدارس، دانشجوی تمام وقت باشد:

 • یک دانشگاه و یا کالج دولتی بعد از متوسطه مانند کالج یا دانشگاه یا CEGEP در کبک.
 • یک دانشگاه و یا کالج دولتی خصوصی در سطح کالج کبک.
 • یک دانشگاه و یا کالج دولتی خصوصی کانادایی که طبق قانون استانی می تواند به طور قانونی درجه بدهد (به عنوان مثال لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا).
 • اگر دانشجوی خارجی فارغ التحصیل شده باشد و دارنده مجوز کار معتبر پس از فارغ التحصیلی خود باشد.
 • برای واجد شرایط بودن مجوز کار آزاد دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل باید شرایط مندرج در برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی را داشته باشند.
 • برای همسران و شریک قانون زندگی مجوزهای کار آزاد معمولاً با یک تاریخ اعتبار صادر می شود که مصادف با مدت زمانیست که همسر آن ها مجاز به کار یا تحصیل در کانادا است.

درخواست ویزای کاری از خارج کانادا

 

هر کسی می تواند برای دریافت ویزا کار از خارج کانادا و پیش از ورود به این کشور اقدام کند که البته بسته به کشور محل اقامت شرایط دریافت ویزای کار کانادا متفاوت است. در مواردی، شما باید از طریق دفاتر ویزا در خارج از کانادا اقدام کنید. معمولا شما برای ورود به کانادا نیاز به ویزا و معاینات پزشکی دارید. 

 

درخواست ویزای کاری  Work Permit از داخل کانادا:‌

شما تنها در صورتی می توانید از داخل کانادا برای Work Permit درخواست بدهید که:‌

 • در کانادا باشید و خودتان یا همسرتان اجازه تحصیل یا کار معتبر داشته باشد. 
 • از برنامه آموزشی از یک موسسه آموزشی کانادایی مجاز فارغ التحصیل شده باشید. 
 • اجازه اقامت موقت که حداقل برای ۶ ماه اعتبار داشته باشد را داشته باشید. 
 • برای درخواست اقامت دائم کانادا از داخل کانادا اقدام کرده باشید (‌در این مورد باید مراحل مشخصی را گذرانده باشید تا برای ویزای کار مجاز شناخته شوید).
 • برای پناهندگی در کشور کانادا درخواست داده باشید و منتظر تصمیم دایره حمایت از پناهندگان باشید. 
 • بعنوان پناهنده از سوی دایره حمایت از پناهندگان به عنوان پناهنده یا شخص مورد حمایت شناسایی شده باشید. 
 • درخواست پناهندگی شما از سوی دایره حمایت از پناهندگان رد شده باشد ولی شما نتوانید به دلایل خارج از کنترل خودتان از کشور اخراج شوید
 • به شما اجازه کار در شغل مشخصی داده شده باشد ولی برای کار در شغل متفاوت نیاز به ویزای کاری کانادا داشته باشید. 

پاسخ به یک سوال متداول برای متقاضیان کار و ویزای کانادا: بهترین شهر کانادا برای زندگی کدام است؟

 

اجازه کار بدون محدودیت (open work permit)

با این نوع مجوز کار شما ویزای کار کردن  برای هر کارفرمایی را در کانادا دارید، بجز کارفرمایی که در لیست کارفرمایانی هستند که شرایط لازم را از نظر دولت کانادا ندارند. شما تنها در شرایط خاصی می توانید جواز کار آزاد دریافت کنید.این نوع جواز همچنین به معنی این است که شما می توانید با کارفرما قرارداد داشته باشید، بدون نیاز به آنکه کارفرما اقدام به دریافت LMIA نماید. در کل، امکان دریافت این نوع ویزا برای همسر دانشجو در کانادا، یا همسر کسی که دارای ویزای کار محدود است، وجود دارد.

 

ویزای کار برای کارفرمای مشخص:

 

ویزای کاری کانادا برای یک کارفرمای مشخص به شما اجازه می دهد تا بر اساس شرایط ویزای مذکور در کانادا نزد آن کارفرما مشغول به کار شوید. این شرایط شامل: نام کارفرمایی که شما میتوانید نزد او کار کنید،  مدت زمانی که اجازه کار دارید و محلی که جواز و سکونت در آن را دارید می شود. معمولا در این نوع ویزای کاری کارفرما بایستی واجد برخی شرایط  باشد. یکی از این شرایط داشتن مدرک LMIA هست که به کارفرما اجازه میدهد پیشنهاد کاری خود را به افرادی به غیر از شهروندان و افراد مقیم کانادا ارائه کند.  

تمدید ویزای کاری کانادا: 

اگر تمایل دارید که مدت اقامت در کانادا را از طریق ویزای کاری خود تمدید کنید، ما می توانیم درخواست شما را برای تغییر شرایط و یا تمدید زمان آن در صورتی که حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای ویزای کار کنونی، اقدام کنید. 

تحت هر یک از شرایط زیر شما باید مدت ویزای کار خود را تمدید کنید :

 • کار شما به زمان بیشتری جهت انجام نیاز دارد. 
 • شما پیشنهاد کاری دیگری در کانادا دریافت کرده اید. (‌بدون ویزای جدید، به کار جدید مشغول نشوید!) 
 • شما قصد زندگی و کار دائم در کانادا را دارید. با توجه به اینکه ویزای کاری تنها به شما اجازه کار به صورت موقت در کانادا را میدهد، اگر قصد اقامت دائم در کانادا را دارید، شما باید تحت یکی از عناوین اقامت دائم واجد شرایط شناخته شوید. در مورد اقامت دائم بیشتر بدانید. 

 

 Post Graduate Work Permit ویزای کاری بعد از تحصیل در کانادا

ویزای کار بر اساس تحصیلات تکمیلی به دانشجویانی که از موسسات آموزشی مورد تایید کانادا فارغ التحصیل شده اند اجازه کسب تجربه با ارزش کار در کانادا را میدهد. ویزای بعد از تحصیلات تکمیلی نوعی از اجازه کار آزاد ( بدون محدودیت) است. این به این معنی است که شما می توانید در هر شغلی در هر جای کانادا مشغول به کار شوید و کار خود را هر زمان که خواستید تغییر دهید. 

نکته مهم اینجاست که تجربه کاری که از طریق ویزای کاری بعد از فارغ التحصیلی  بدست می آورید ، ممکن است به درخواست اخذ اقامت دائم شما در کانادا کمک کند. 

این نوع ویزا ممکن است بین ۸ ماه تا ۳ سال اعتبار داشته باشد، بسته به طول مدت تحصیلاتی که شما در کانادا به اتمام رسانده اید.  ویزایی که بر اساس تحصیلات تکمیلی می گیرید، ممکن نیست که اعتباری بیشتر از طول مدت تحصیلات تکمیلی شما در کانادا داشته باشد. به عنوان نمونه:‌

اگر شما از دوره آموزشی ۸ ماهه ای فارغ التحصیل شده اید، امکان این وجود دارد که به شما ویزای کار به مدت ۸ ماه در کانادا نیز داده شود. 

اگر شما مدرک تحصیلی ای را بعد از ۴ سال تحصیل در کانادا به دست آورده اید، امکان اینکه به شما جواز کار با اعتبار ۳ سال داده شود وجود دارد،‌ منوط به اینکه شرایط آن را احراز کرده باشید.

این نوع ویزا کار در صورتی قابل دریافت است که: 

 • شما دانشجوی تمام وقت یکی از موسسات مورد تایید دولت کانادا در تحصیلات تکمیلی یا برنامه های فنی و حرفه ای بوده باشید. 
 • از دوره آموزشی خود با موفقیت فارغ التحصیل شده باشید. 
 • از حد ساعات مجاز کاری خود عبور نکرده باشید.

دلایل محبوبیت تحصیلات تکمیلی در کانادا چیست؟ چرا دانشجویان از اقصی نقاط جهان به کانادا می روند؟ تحصیل در کانادا را قبلا از هر نظر بررسی کرده ایم!

ویزای شغلی کانادا برای بازدید کنندگان تجاری

هر موقعیت شغلی منحصر به فرد است و بسیاری از گزینه های اجازه کار نشان دهنده این واقعیت هستند. طیف کاملی از خدمات اجازه کار را در برنامه های مهاجرت کانادا می یابید که می توانید از آن‌ها بهره بگیرید. خدماتی از قبیل:

 • مشاغل جزو ارزیابی تأثیر بازار کار LMIA
 • مشاغل معاف از LMIA
 • مشاغل افراد منتقل شده درون شرکتی
 • مشاغل بدون نیاز به اجازه کار (Business Visitors)
 • مجوز کار پذیرش کبک (CAQ)
 • راه اندازی مشاغل خارجی
 • مجوزهای کار NAFTA
 • مشاغل توانبخشی

اگر به دنبال ویزای شغلی کانادا هستید، بهتر است بدانید که بازدیدکنندگان تجاری (Business Visitors) نیازی به طی مراحل ویزای شغلی کانادا ندارند. یک بیزینس ویزیتور به تبعه خارجی گفته می شود که برای شرکت در فعالیت های تجاری بین المللی به کانادا می آیند اما به صورت دائمی وارد بازار کار کانادا نمی شوند.

کانادا یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است که سالانه هزاران بازدید کننده تجاری کوتاه مدت را به خود جلب می کند. کانادا با داشتن اقتصاد بین الملل گرا و به عنوان عضوی از سازمان همکاری اقتصادی (OECD) و گروه (G7) و همچنین امضا کننده توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) تلاش می کند اطمینان حاصل کند که تاجران خارجی بتوانند در سفرهای کاری راحت به کانادا بیایند.

در موارد خاص افرادی که می خواهند  برای سرگرمی وارد کانادا شوند، می توانند به عنوان بیزنس ویزیتور شناخته شوند. اشاره این قانون به دسته ای از اتباع خارجی است که قصد دریافت ویزای کاری کانادا را دارند اما به دلیل ماهیت یا مدت زمان کاری، نیازی به اخذ مجوز کار ندارد. از آنجا که ارزیابی اثر بازار کار LMIA) ) فقط به عنوان پیش شرط درخواست مجوز کار ضروری است و این افراد نیاز به دریافت مجوز ندارند، افراد واجد شرایط نیز از LMIA معاف هستند.

بازدید کنندگان تجاری صنعت سرگرمی چه کسانی هستند؟

به طور معمول سه دسته از افراد در صنعت سرگرمی مشغول به کار هستند که می توانند به عنوان بازدید کننده تجاری مورد توجه قرار گیرند:

 • تهیه کنندگان فیلم هایی که برای کار در یک فیلم، نمایش تلویزیونی یا مستند وارد کانادا می شوند که باید تولید خارجی باشد.

(همکاری بین شرکت های تولید کننده خارجی و نهادهای کانادایی مشمول دریافت چنین مجوز کاری نمی شوند. این مجوز فقط مخصوص تولیدات مستقل و غیر کانادایی است.)

 • پرسنل ضروری که برای کار در یک کار تجاری با سرمایه خارجی وارد کانادا شوند.

(این کارگران باید برای مدت زمان کوتاه و معمولاً بیش از دو هفته وارد کانادا شوند. توجه کنید به اینکه پرسنل اساسی به صورت مورد به مورد ساخته می شود و بستگی زیادی به شواهد ارائه شده توسط شرکت تولید دارد.)

 • هنرمندان مجری که در یک نمایش، کنسرت یا جشنواره اجرا دارند. یا ممکن است در یک لوکیشن تلویزیونی یا فیلم که در کانادا فیلمبرداری می شود، شرکت داشته باشند.

آیا Business Visitors ها نیاز به دریافت ویزای کاری کانادا دارند؟

محل برگزاری می تواند هر کجای کانادا باشد. به این شرط که دلیل ورود آنها به کانادا همان اجرا باشد. آن ها می توانند به عنوان بیزنس ویزیتور ویزا دریافت کنند. اگر اجراهای هنرمندان منظم و مکرر، سالانه، ماهانه و در کل طولانی باشد، نیاز به تهیه ویزای کاری کانادا را دارند. مشکل این دسته از بازدید کنندگان هنرمند و سایر کارهای مشابه که روادید برای آن ها تسهیل شده این است که در هنگام ورود به کانادا افسر مهاجرت، اختیار رد کردن این نوع ویزا را دارد.

اگر یک افسر مهاجرت با شرایط کار استثنایی و معیارهای صلاحیت بازدید کننده تجاری (Business Visitors) موافق نباشد، ممکن است ورود این گروه از افراد را به کانادا رد کند. برای جلوگیری از امتناع و سختگیری افسرهای مهاجرت کانادا بهتر است مدارک، جزئیات امور هنری و کنسرت ها کاملاً روشن و کامل باشد. همچنین مشاوره با وکیل مهاجرت در موسسه مهاجرت ویژه شما می تواند مشکلات احتمالی دریافت ویزای کاری کانادا را برای شما از میان بردارد.

فهرست