خدمات مهاجرت به کانادا | برنامه‌های استانی مهاجرت

برنامه استانی آلبرتا

آلبرتا یکی از سیزده استان کشور کانادا است و با جمعیت تقریبی 4 میلیون نفره، تقریبا یک دهم جمعیت این کشور را در خود جای داده است. بدون تردید آلبرتا یکی از جذاب‌ترین استان‌های کانادا برای ایرانیان است و به همین منظور است که آگاهی از همه چیز درباره آلبرتا اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. جنوب آلبرتا مرز مشترک کشور کانادا با ایالات متحده آمریکاست و ایالت مونتانا همسایه جنوبی آلبرتا به شمار می‌رود.

بدون تردید، افرادی که قصد مهاجرت به سرزمین جدیدی را دارند، پیش از مهاجرت باید اطلاعات خود را تا حد امکان افزایش دهند.

 • شما باید گواهی صلاحیت استان آلبرتا و یا گواهی رسمی مهارت را دارا باشید.
 • دارای اجازه کار معتبر و درحال زندگی کردن در استان آلبرتا باشید.
 • شما باید طی مدتی که درخواست تان بررسی می‌شود با اجازه کار معتبر در آلبرتا حضور داشته باشید.
 • در حال کار کردن باشید و یا دارای حداقل 6 ماه تجربه کار برای کارفرما در البرتا باشید.
 • در صورتی که کار شما تحت کد شغلی C می‌باشد باید مدرک زبان ارائه دهید.
 • شما باید از یکی از موسسات آموزشی مورد تائید آلبرتا از یک برنامه حداقل تمام وقت 1 ساله فارغ التحصیل شده باشید.
 • در حال حاضر با اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی در یکی از مشاغل مورد تائید (کد شغلی 0 و A و B و C) برای کارفرما در آلبرتا مشغول به کار باشید.
 • در این برنامه داشتن پیشنهاد شغلی نیاز نیست.
 • در این برنامه باید پیشنهاد شغلی در یکی از کدهای شغلی (0 و A و B) داشته باشید.
 • سابقه کار شما و مدارک تحصیلی شما مرتبط باشد.

اگر پیشنهاد کار دائم تمام وقت برای یک شغل مورد تائید در آلبرتا داشته باشید، نیازی نیست که شما در زمان درخواست مشغول به کار در آلبرتا باشید.

 • برای شرکت در این برنامه مهاجرتی باید شما دارای موارد زیر باشید:
 • پیشنهاد شغلی در یکی از شغل های کد (C , D) در صنعت غذا، هتل داری، تولید یا راننده کامیون.
 • حداقل مدرک تحصیلی دیپلم.
 • در حال کار کردن در آلبرتا در مشاغل ذکر شده مورد تائید با اجازه کار معتبر.
 • دارا بودن حداقل 3 سال تجربه کار (راننده کامیون شامل این مورد نمی‌شود).
 • قبل از اقدام در این روش حداقل 6 ماه تمام وقت برای کارفرما در آلبرتا با اجازه کار معتبر کار کرده باشید.

اگر شما از یکی از موسسات معتبر از دوره تحصیلات تکمیلی در کانادا فارغ التحصیل شده باشید به شرط داشتن موارد زیر می‌توانید از این برنامه برای اقامت دائم خود استفاده کنید:

 • دارای اجازه کار آزاد معتبر باشید.
 • همینطور پیشنهاد کاری تمام وقت و دائم از کارفرمائی در آلبرتا دریافت کرده باشید.
 • پیشنهاد شغلی در یکی از کدهای شغلی (0 و A و B و C) باشد.
 • در حال کردن به طور تمام وقت برای کارفرما در آلبرتا باشید.
 • کار در حال حاضر با کار پیشنهاد شده در آلبرتا یکسان باشد.

این روش به شمایی که تجربه کشاورزی و سرمایه شخصی معادل 500.000 هزار دلار کانادا برای خرید و توسعه یک مزرعه (درحد 500.000 دلار کانادا) آلبرتا را دارید، اجازه اقدام برای دریافت اقامت دائم را می‌دهد. در صورتی در این برنامه مورد تائید قرار می‌گیرید که قصد زندگی در آلبرتا به منظور خرید و اداره کسب و کار کشاورزی خود را داشته باشید و سابقه کار شما و تحصیلات شما در زمینه کشاورزی بوده باشد.

 
 • برای شرکت در این برنامه باید سابقه کار و تحصیلات مرتبط تحت عنوان مهندس و یا طراح داشته باشید.
 • در حال حاضر در استان آلبرتا زندگی کنید.
 • در حال کار کردن یا طی 2 سال گذشته برای شرکت مهندسی ثبت شده در کانادا کار کرده باشید.
 • مشاغل مهندسی باید جزو لیست مشاغل مهندسی آلبرتا باشد.

برنامه‌ استانی بریتیش کلمبیا

برنامه استانی BC بریتیش کلمبیا چندین روش را برای کسب اقامت دائم این استان پیشنهاد می‌کند. هر روش شامل موارد مختلفی است که شما می‌توانید با توجه به سطح مهارت‌های حرفه‌ای خود بر اساس رتبه بندی سازمان طبقه بندی مشاغل کانادا و یا وضعیت تحصیلی خود بعد ازفارغ التحصیلی از طریق آن‌ها اقدام کنید. استان بریتیش کلمبیا از سیستم اکسپرس اینتری نیز برای جذب مهاجرین خود نیز استفاده می‌کند.

این روش (بر مبنای سیستم امتیاز دهی است) در صورتی که پیشنهاد کاری از کارفرما در این استان در یکی از مشاغل (0, A ,B) دریافت کرده باشید، مناسب است. برای واجد شرایط بودن، شما بایستی حداقل 2 سال کار مرتبط (در داخل یا خارج از کانادا) با شغل پیشنهادی خود را داشته باشید.

در این روش شما اگر دارای تجربه و پیشنهای کاری مورد تائید باشید، به عنوان پزشک، پرستار، پرستار روان درمانگر و یا مشاغل حرفه‌ای مرتبط به سلامت می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. پیشنهاد کار شما باید برای یکی از مشاغل ۱۱ گانه مرتبط به سلامت باشد و حداقل 2 سال تجربه کار مرتبط را بتوانید ارائه دهید.

چنانچه شما از یکی از موسسات آموزشی معتبر در کانادا، طی ۳ سال گذشته فارغ التحصیل شده باشید و هم اکنون پیشنهاد شغلی در یکی از مشاغل تحت کد شغلی از یک کارفرما در استان BC داشته باشید واجد شرایط برای اقدام از این روش دریافت هستید. توجه کنید دوره تحصیلی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید باید حداقل طول دوره 8 ماه تمام وقت باشد و موسسه آموزشی مورد تائید استان بریتیش کلمبیا و کانادا باشد.

اگر شما فارغ التحصیل مقطع ارشد و یا دکتری در رشته‌های از قبل معین شده از یکی از موسسات آموزشی معتبر تعیین شده استان BC در سه سال گذشته هستید، می‌توانید بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی خود، در این روش که دیگر نیازی هم به داشتن پیشنهاد کاری از کارفرمای استان BC نیست برای اقامت دائم خود اقدام کنید. جهت مشاهده لیست کامل رشته‌های مورد تایید استان BC اینجا کلیلک کنید.

 

چنانچه شما در زمینه‌های خاص غیر تخصصی و یا نیمه تخصصی شامل صنعت توریسم و هتلداری، صنایع غذایی، رانندگی کامیون سابقه کار دارید و یا تمایل به زندگی و کار در مناطق شمالی و در حال توسعه استان BC را داشته باشید، می‌توانید از این طریق برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام نمائید. داشتن 9 ماه سابقه کار تمام وقت تحت اجازه کار معتبر برای کارفرما در استان BC و حداقل تحصیلات دیپلم دبیرستان،  قبل از اقدام در این روش الزامی است.

مهم :این برنامه موقتا از 20 جولای 2021 بسته شده است.

شما برای اقدام از این روش بایستی تمامی شرایط زیر را دارا باشید:

 1. دارایی حداقل 600.000 هزار دلار کانادا
 2. سرمایه گذاری حداقل 200.000 دلار کانادا در استان BC
 3. داشتن مدرک تحصیلی حداقل فوق دیپلم یا سابقه مدیریت فعال بیزنس خود با دارا بودن 100% سهام به مدت 3 سال در 5 سال گذشته
 4. دارا بودن حداقل 3 سال سابقه مدیریت بیزنس خود یا حداقل 4 سال سابقه مدیر ارشد و یا 1 سال سال سابقه مدیریت بیزنس خود همراه با 2 سال سابقه مدیر ارشد
 5. بیزنس پلن
 6. راه اندازی کسب و کار جدید یا خرید بیزنس قدیمی و ارتقا آن
 7. ایجاد شغل برای حداقل یک شهروند کانادائی در حداقل 1 سال بعد از ورود به کانادا

برنامه استانی انتاریو​

استان انتاریو محبوب‌ترین مقصد مهاجران سراسر دنیا به کانادا است و بزرگترین شهر این کشور و تورنتو بزرگ ترین شهر این استان محسوب می‌شود. برنامه مهاجرت استانی انتاریو، OINP نام دارد و افرادی که سابقه کار و مهارت مورد نیاز این استان را دارند می‌توانند از طریق این برنامه، انتخاب استانی انتاریو را دریافت کنند تا بتوانند در مقایسه با سایر روش‌های مهاجرتی سریع‌تر به اقامت دائم کانادا برسند.

 • این برنامه دارای زیر شاخه‌های مختلفی است. از میان این زیر شاخه‌ها، سه زیر شاخه، قابلیت اقدام از طریق اکسپرس اینتری را نیز دارند (روش نامزدی استانی پیشرفته). در روش‌های زیر  نیازی به دارا بودن پیشنهاد شغلی نمی‌باشد. این سه زیر شاخه عبارتند از:
 • برنامه اکسپرس اینتری انتاریو (Ontario Express Entry Stream)

 • نیروهای فنی حرفه‌ای (Skilled Trades Stream) 

این برنامه که زیر مجموعه نیروی فنی حرفه‌ای فدرال (FSTC) است افرادی را انتخاب می‌کند که نیروهای فنی با سابقه کار مداوم یا قبلی در انتاریو هستند.

 • نیروهای متخصص فرانسوی زبان (French-Speaking Skilled Worker Stream)

این جریان مناسب متقاضیانی خواهد بود که علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی، مهارت بالایی نیز در زبان فرانسوی دارند و علت ایجاد این جریان مرسوم بودن زبان فرانسوی در استان انتاریو است. این برنامه به این استان کمک می‌کند تا بتواند افرادی که در بانک اطلاعاتی اکسپرس اینتری حضور دارند و دارای تحصیلات، سابقه کار، مهارت زبان و سایر ویژگی‌های مد نظر استان را دارند انتخاب کند.

 • اولویت‌های سرمایه انسانی (Human Capital Priorities Stream)

این برنامه با سیستم اکسپرس انتری دولت فدرال هم راستا است و افرادی میتوانند از این روش استفاده کنند که یک پروفایل فعال در سیستم اکسپرس اینتری داشته باشند و دعوت نامه ای از طرف این استان برای ارسال مدارک جهت انتخاب شدن دریافت کنند.

 • نیروهای متخصص دارای پیشنهاد کار در یکی از مشاغل مورد تقاضا
  (Employer Job Offer In-Demand Skills Stream)

این برنامه مخصوص متخصصانی است که پیشنهاد کاری خاصی در حوزه‌های مورد نیاز استان انتاریو دارند.

 • نیروهای متخصص دارای پیشنهاد کار (Foreign Workers with a Job Offer Stream)

این برنامه مخصوص متخصصان خارجی است که پیشنهاد کاری از کارفرمایی در انتاریو دارند.

 • دانشجویان بین المللی دارای پیشنهاد کار
  (International Students with a Job Offer Stream)

این برنامه مخصوص فارغ التحصیلان خارجی دارای پیشنهاد کاری از یک کارفرما در انتاریو است.

 • برنامه آزمایشی منطقه‌ای انتاریو (Regional Immigration Pilot)

این برنامه آزمایشی دوساله است و از اوایل سال 2020 شروع به کار کرده است و مخصوص کسانی است که دارای پیشنهاد کار از کارفرماهای انتاریو در مناطق مشخص شده این برنامه آزمایشی است.

  • کارآفرینان (Entrepreneur Stream)

  افرادی که قصد پیاده سازی ابتکارات کسب و کاری جدید یا خرید یکی از کسب و کارهای موجود انتاریو را دارند در این گروه جای می‌گیرند. متقاضیان موفق یک مجوز کار موقت مبتنی بر توافق عملکردی دریافت خواهند کرد تا بتوانند کسب و کار جدیدی را در انتاریو راه اندازی نمایند. اگر سرمایه‌گذاری و اگر به توافقنامه کاری مطرح شده در توافق عملکردی پایبند بوده باشند، کارآفرینان فرصت اخذ اقامت دائم کانادا را پیدا خواهند کرد.

  • گروه سرمایه‌گذاران (Investors Stream)
   از 29 اکتبر 2015، این برنامه بسته شده است و دیگر درخواستی پذیرش نمی‌کند.

   

  • گروه شرکت‌ها (Corporate Steam)

  این برنامه هدف پشتیبانی از شرکت‌های بین المللی تاسیس شده که خواستار گسترش به انتاریو یا خرید یکی از کسب و کارهای موجود را دارد. پس از راه اندازی بیزینس، کارکنان کلیدی می‌توانند جهت اخذ گواهی انتخاب استانی اپلای نمایند.

برنامه استانی ساسکاچوان

این استان سرسبز کانادا که اقتصادی بر پایه کشاورزی و منابع طبیعی مانند ماهیگیری دارد دارای سرعت رشد بالایی در اقتصاد و جمعیت است زیرا مهاجران زیادی از کشورهای مختلف جهان وارد این استان می‌شوند.

برنامه استانی ساسکاچوان SNIP است. با دریافت گواهی انتخابی استانی (NOMINATION)، افراد غیرکانادایی که تجربه و مهارت‌های لازم جهت اقدام از طریق برنامه این استان را دارند می‌توانند در زمان کمتری در مقایسه با سایر روش‌های مهاجرتی، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. به طور کلی برنامه مهاجرتی این استان (SINP-Saskatchewan Immigrant Nominee Program) طبق دسته‌بندی زیر است که هر گروه زیرمجموعه‌های خود را دارد. با مطالعه هر کدام از روش‌ها افراد می‌توانند شرایط خود برای هر SNIP را بررسی کنند.

به طور کلی افراد متخصصی که می‌خواهند در این استان زندگی کنند این برنامه را انتخاب می‌کنند. در این سیستم افراد بر اساس یک سیستم امتیازدهی ارزیابی می‌شوند که شامل گروه‌های زیر است:

 1. متخصصان دارای پیشنهاد کار (International Skilled Worker – Employment Offer)
  افراد این زیرگروه متخصصانی هستند که دارای پیشنهاد کاری یا JOB OFFER از یکی از کارفرمایان ساسکاچوان هستند.
 2. متخصصان بین المللی برای مشاغل مورد تقاضا
  (International skilled worker- occupations in demand)
  این گروه افراد بسیار متخصص هستند که سابقه کار در یکی از مشاغل مورد نیاز این استان را دارند اما هنوز موفق نشده‌اند پیشنهاد کاری دریافت کنند.
 3. متخصصان بین المللی- اکسپرس اینتری ساسکاچوان
  (International Skilled Worker – Express Entry)
  در این سیستم دولت استانی می‌تواند از میان متقاضیان مهاجرت به این استان که قبلا با ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری در استخر کاندیدا که اصطلاحا Pool of Candidate  خوانده می‌شود هستند، افرادی که سابقه کار در مشاغل مورد نیاز استان دارند را انتخاب کند.

متخصصانی که در ساسکاچوان کار و زندگی می‌کنند شامل این گروه می‌شوند و به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:
1- افراد دارای مجوز کار (Existing Work Permit)
 افرادی هستند که حداقل 6 ماه با مجوز کار معتبر در این استان کار کرده‌اند.

2- متخصصان حوزه سلامت (Health Professionals)
پزشکان، پرستاران یا افراد شاغل در یکی از حوزه های سلامت و بهداشت هستند که حداقل 6 ماه در این استان سابقه کار دارند.
3- شاغلان بخش هتلداری (Hospitality Workers)
افرادی که دارای 6 ماه تجربه کاری به عنوان خدمتکار و یا کارکنان بخش خدمات، سرو کننده غذا و نوشیدنی، کمک سرآشپز و خدمه بخش غذاخوری هستند در این گروه جای می‌گیرند .
4- رانندگان کامیون برای مسیرهای طولانی (Long Haul Truck Driver)
این گروه مربوط به افرادی است که دارای تجربه کاری حداقل 6 ماه در یکی از شرکت‌های حمل و نقل این استان هستند.
5- فارغ التحصیلان  (Graduates)
این گروه شامل فارغ التحصیلان یکی از مراکز آموزش عالی کانادا است که حداقل 2 سال قبل از اپلای سابقه کار 6 ماهه در این استان دارند.

افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار و یا کار در حوزه کشاورزی را دارند در این گروه جای دارند:
1- کارآفرینان (Entrepreneurs)
افرادی که با سرمایه گذاری قصد راه اندازی کسب کار جدید و یا همکاری با بیزینس‌های این استان را دارند شامل این گروه می‌شوند و باید مدنظر قرار دهند که الزامی است که نقش مدیریتی در این کسب و کار داشته باشند.

2- مدیران و مالکان مزارع (Owners and Operators)
افراد با تجربه در زمینه مزرعه داری و سرمایه دار که قصد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی دارند، جزو این گروه محسوب می‌شوند.

افرادی که از یکی از مراکز آموزش عالی استان ساسکاچوان فارغ التحصیل شده‌اند و قصد راه اندازی کسب و کار را دارند جزو این گروه محسوب می‌شوند. این افراد باید حداقل 12 ماه مدیریت کسب و کار را به عهده داشته باشند تا شانس پذیرش داشته باشند.

ناک های مورد نیاز این استان:

NOCنام شغل
0124مدیران تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومی
0423مدیران خدمات اجتماعی مراکز بهزیستی وبازپروری
1112تحلیلگران مالی و سرمایه گذاری
1122مدیران مشاغل حرفه‌ای مشاور مدیریت کسب و کار
1123کارشناسان تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومی
2211کارشناسان و تکنسین‌های شیمی
2121کارشناسان بیولوژی
2123نمایندگان، مشاوران و متخصصان کشاورزی
22 25متخصصان فضای سبز و باغبانی
2231کارشناسان و تکنسین‌های مهندسی عمران
2241کارشناسان و تکنسین‌های برق و الکترونیک
2242کارشناسان خدمات وسایل الکترونیک-وسایل برقی و خانگی
2243تکنسین‌ها و مکانیک‌های ادوات صنعتی
2253کارشناسان و تکنسین‌های نقشه کشی
0714مدیران تعمیر و نگهداری تاسیسات و ابنیه
0811مدیران بهره برداری منابع طبیعی و شیلات
0821مدیران کشاورزی و زراعت
0911مدیران کارخانه
0912مدیران امور زیربنایی امور برق رسانی، آب و فاضلاب، گاز

 

برنامه استانی مانیتوبا

استان منیتوبا بین استان‌های ساسکاچوان و انتاریو واقع شده و می‌توان آن را دروازه‌ای به غرب کانادا حساب کرد که بازار کار پایدار و طبیعتی بکر دارد. اقتصاد این استان تا حد زیادی وابسته به منابع طبیعی و کشاورزی است. برنامه مهاجرتی استان منیتوبا MPNP نام دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

این جریان از طریق سیستم EOI مدیریت می‌شود و به این صورت است که متقاضیان با پاسخگویی به یک سری سوالات به صورت آنلاین رزومه‌ای از سوابق کاری، تحصیلی و … را تشکیل می‌دهند که این رزومه‌ها در بستری که به اصطلاح Pool نام دارد در کنار رزومه سایر متقاضیان قرار می‌گیرد و امتیاز بندی می‌شوند و به متقاضیانی که نمره بالایی کسب کنند دعوت نامه‌ای برای اقامت دائم کانادا صادر می‌کند. این سیستم هیچ گونه محدویتی از نظر مدت زمان شروع و پایان یا تکمیل ظرفیت نخواهد داشت.

برنامه تجربه کاری منیتوبا Manitoba Work Experience Pathway

این برنامه مخصوص افراد دارای اجازه کار موقت در منیتوبا، کارکنان موقت و فارغ التحصیلان مؤسسات آموزش عالی که ویزای کار پس از فارغ التحصیلی دارند می‌شود.

برنامه استخدام مستقیم کارفرما منیتوبا Employer Direct Recruitment Pathway

همانطور که از نامش پیداست مناسب متقاضیانی خواهد بود که خارج از کاناد، از طرف یک کارفرمای مانیتوبایی پیشنهاد کاری دریافت کرده باشند.

در این روش برای ارزیابی داوطلبین در خارج از کانادا، از یک سیستم امتیازدهی استفاده می‌شود. در این جریان دو فاکتور حائز اهمیت می‌باشد، یک این که متقاضی بتواند در 5 زمینه، سن، تسلط به زبان، تجربه کاری، میزان تحصیلات و تطبیق با محیط کانادایی حداقل امتیاز 60 از 100 را بدست آورد. دوم اینکه متقاضی یک ارتباط قوی با استان مانیتوبا داشته باشد، این ارتباط عمدتا از 3 طریق تحصیل، داشتن اقوام و آشنایان و سابقه کاری در مانیتوبا تشکیل می‌شود و شامل دو زیر برنامه زیر است

 • برنامه اکسپرس اینتری منیتوبا Manitoba Express Entry Pathway
  اکسپرس اینتری مانیتوبا از طریق برنامه اکسپرس اینتری فدرال مدیریت می‌شود. متقاضیان این زیرگروه باید یک پروفایل در اکسپرس اینتری فدرال داشته باشند. همچنین متقاضیانی که از طریق این زیرگروه خواهان اقامت دائم مانیتوبا هستند باید در یکی از مشاغل مورد تقاضا استان مانیتوبا واجد شرایط باشند.
 • برنامه سرمایه ی انسانی منیتوبا از لیست مشاغل مورد تقاضا Manitoba Human Capital Pathway

این برنامه مخصوص متخصصین خارجی است که در یکی از مشاغل مورد نیاز منیتوبا تجربه داشته باشند  و بتوانند توانایی بالقوه خود را در برقراری ارتباط با بازار کار منیتوبا نشان دهند.

متقاضیانی که تمایل به کسب و کار در استان منیتوبا را دارند می‌توانند از طریق جریان سرمایه گذار تجاری منیتوبا به این استان مهاجرت کنند. وضعیت متقاضیان از طریق سیسیتم EOI بررسی خواهد شد و به آن‌هایی که بیشترین امتیاز را به دست آورده باشند دعوت‌نامه‌ای ارسال خواهد شد. این جریان نیز به دو زیرگروه سرمایه گذار زراعتی و کارآفرینان تقسیم می‌شود.

متقاضیان این روش می‌توانند کسب و کار خود را تشکیل دهند و یا یک کسب و کار فعال در منیتوبا را خریداری کنند. در ابتدای کار متقاضیان این گروه قادر هستند تا از طریق یک ویزای موقت 2 ساله وارد کانادا شوند و پس از آن به اقامت دائم منیتوبا دست یابند.

در این روش به متقاضیانی که تجربه کاری در زمینه‌های مربوط به کشاورزی، دامپروری و سایر مشاغل مربوطه را دارند اجازه اقامت دائم منیتوبا داده می‌شود و از مهم‌ترین شرایط احراز این روش، داشتن حداقل دارایی 500.000 دلار کانادا می‌باشد.

برنامه سرمایه‌گذاری تجاری (MPNP)

در جنوب منیتوبا شهر بزرگی به نام موردن واقع شده است که جهت پیشبرد اهداف اقتصادی و برطرف کردن کمبود نیرو در مشاغل مورد تقاضا خود، اقدام به جذب نیروهای خارجی می‌کند. در حال حاظر متقاضیان این دوره از طریق سیستم EOI برگزیده می‌شوند.

جریان آموزش بین المللی اختصارا با عنوان IES شناخته می‌شود و برای متقاضیانی که از یک دانشگاه منیتوبایی فارغ التحصیل شده‌اند ایجاد شده است تا نیازهای صنعتی این استان را برطرف سازند. در حال حاضر این جریان در سه گروه زیر صورت می‌گیرد.

 • برنامه اشتغال حرفه‌ای
 • برنامه کارآموزی کارشناسی ارشد
 • برنامه کارآفرینی دانشجویی

داوطلبین واجد شرایط با کامل کردن اظهارنامه علاقمندی بر اساس 6 معیار رتبه بندی می‌شوند. داوطلبینی که بالاترین امتیاز را در بانک اطلاعاتی دریافت کرده‌اند، به صورت منظم برای ارائه درخواست کامل خود به MPNP دعوت می‌شوند.

معیارهای مدنظر شامل: مهارت زبان، سن، سابقه کار، آموزش، سازگاری و ارزیابی می‌باشد.

فاکتور 1: مهارت زبان امتیازات
زبان اول (انگلیسی یا فرانسوی) تا سقف 125 امتیاز
CLB 8 یا بالاتر/ بومیان 25 امتیاز در هر بخش
CLB 7 22 امتیاز در هر بخش
CLB 6 20 امتیاز در هر بخش
CLB 5 17 امتیاز در هر بخش
CLB 4 12 امتیاز در هر بخش
CLB 3 یا پایینتر 0
زبان دوم (انگلیسی یا فرانسوی)
CLB 5 یا بالاتر کلا 25 امتیاز

فاکتور 2: سن تا سقف 75 امتیاز
18 20
19 30
20 40
21 تا 45 75
46 40
47 30
48 20
49 10
50 یا بالاتر از آن 0

 

فاکتور 3: سابقه کار (در 5 سال گذشته) تا سقف 175 امتیاز
کمتر از 1 سال 0
1 سال 40
2 سال 50
3 سال 60
4 سال یا بیشتر 75
پاداش: تایید کامل توسط هیئت ارائه مجوز در استان 100

 

فاکتور 4: تحصیلات تا سقف 125 امتیاز
مقطع ارشد یا دکترا 125
2 دوره آموزشی بعد از متوسطه حداقل 2 ساله 115
1 دوره بعد از متوسطه حداقل 3 ساله 110
1 دوره 2 ساله بعد از متوسطه 100
1 دوره یک ساله بعد از متوسطه 70
گواهینامه‌های فنی و حرفه‌ای 70
بدون تحصیلات عالی 0

 

فاکتور 5: سازگاری تا سقف 500 امتیاز
اقوام نزدیک در منیتوبا 200
سابقه کار قبلی در منیتوبا (حداقل 6 ماه) 100
گذراندن حداقل یک دوره آموزشی دو ساله در منیتوبا 100
گذراندن حداقل یک دوره آموزشی یک ساله در منیتوبا 50
دوستان یا اقوام دور ساکن در منیتوبا 50
استخدام مستمر در منیتوبا برای حداقل 6 ماه با پیشنهاد کار بلند مدت از همان کارفرما 500
دعوت به اپلای تحت برنامه ابتکارات استراتژیک 500
مقصد مهاجرت در منیتوبا خارج از وینی پگ باشد 50

 

فاکتور 6:  ارزیابی ریسک تا سقف 200 امتیاز
اقوام نزدیک در استان دیگر و نداشتن اقوام نزدیک در منیتوبا 0
سابقه ی کار در سایر استان‌های کانادا 100-
تحصیلات قبلی در سایر استان‌ها 100-
درخواست مهاجرت قبلی در سایر استان‌ها 0

متقاضیان باید در نظر داشته باشند که فاکتور 6 (ارزیابی ریسک) تاثیر منفی بر درخواست دارد. ممکن است به هر یک از 4 دلیل بالا از داوطلب امتیاز کسر شود.