تحصیل در کانادا | بررسی شرایط، هزینه و نحوه دریافت ویزای تحصیلی کانادا

اولین قدم برای شروع تحصیل در کانادا

 

قدم اول، دریافت نامه پذیرش از مدرسه یا موسسه، کالج یا دانشگاه مورد نظر است.

در کانادا، هر استان و منطقه مسئولیت سیستم آموزشی خود را به عهده دارد. به طور مثال پذیرش در رشته MBA از یک دانشگاه در استان بریتیش کلمبیا با پذیرش همان رشته اما در استان دیگری و دانشگاه متفاوتی شرایط خاص خود را دارد. اما به طور کلی جهت دریافت پذیرش تحصیلی در کشور کانادا مدارک و موارد زیر مهم هستند:

 • مدرک تحصیلی معتبر
 • ریز نمرات (هر چه معدل بالاتر باشد شانس پذیرش شما در دانشگاه‌های برتر بیشتر خواهد بود).
 • مدرک زبان (آزمون‌های مورد تائید در دانشگاه‌ها متفاوت است اما تمامی دانشگاه‌های کانادا مدرک آیتلس آکادمیک را قبول دارند). نمره مدرک زبان هم در اخذ پذیرش و هم در اخذ ویزای تحصیلی اهمیت دارد. معمولاً دانشگاه‌ها سطح مشخصی را برای نمره زبان مشخص می‌کنند. به عنوان مثال در مقطع کارشناسی ارشد اغلب دانشگاه‌ها نمره آیلتس 6.5 را از متقاضی درخواست می‌کنند که برای پذیرش باید این نمره را کسب کنید. البته اگر نتوانید به این سطح برسید و 0.5 یا 1 نمره کمتر داشته باشید امکان گرفتن پذیرش وجود دارد اما پذیرش شما مشروط به گذراندن دوره زبان و قبولی آن در موسسه مربوطه می‌شود که پس از رسیدن به سطح مطلوب وارد دانشگاه می‌شوید.

هزینه تحصیل در کانادا

در مقایسه با بسیاری از کشورها از جمله انگلیس و استرالیا، هزینه ی تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است، به طور متوسط شما بین ۱۵ هزار دلار تا ۳۰ هزار دلار کانادا سالانه برای پرداخت شهریه کامل دانشگاه و مخارج زندگی باید در نظر بگیرید که هر چند با توجه به نوع دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و شهر محل سکونت هزینه تحصیل در دانشگاه در کانادا متغیر است.

علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه، جهت تحصیل در کانادا شما بایست هزینه‌های زندگی خود که شامل هزینه مسکن، حمل و نقل، خورد و خوراک، کتاب و لوازم التحریر را نیز تأمین کنید. 

هزینه زندگی در کانادا به طور متوسط می‌تواند بین 10.000 تا 40.000 دلار کانادا در سال باشد.

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

سالانه افراد زیادی تمایل دارند فرزندانشان را درمدارس کانادا ثبت نام کنند. کیفیت مدارس بین المللی در کشور کانادا از سطح بسیار بالایی برخوردار است و همین امر گزینه‌های زیادی برای انتخاب یک مدرسه مناسب پیش روی افراد قرار می‌دهد. 13 استان در کانادا وجود دارد که هرکدام از آنها سیستم آموزشی مستقل خود را اداره می‌کند که البته تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. دراغلب استان‌های کانادا سن ورود به مدرسه از 6 سالگی است که تا 16 سالگی ادامه می‌یابد.

تحصیل در کانادا برای کودکان و نوجوانان در مدارس دولتی و خصوصی و شبانه‌روزی امکان پذیر می‌باشد. مدارس خصوصی بین المللی زیادی هم در کانادا وجود دارد که اکثر پدر و مادرها استقبال خوبی از این مدرسه ها می‌کنند.

در صورتی که والدین دانش آموز مجوز اقامت در کانادا را داشته باشند فرزند آن‌ها می‌تواند به صورت رایگان در مدارس دولتی کانادا به تحصیل بپردازد.

اگر دانش آموزان زیر سن قانونی باشند (سن قانونی در برخی از استان‌های کانادا 18 سالگی و در برخی 19 سالگی می‌باشد). جهت تحصیل درکانادا باید والدین آنها همراهشان باشند یا سرپرستان قانونی خود را اعلام کنند.

سرپرست قانونی به شخص بزرگسالی که شهروندی کانادا یا اقامت دائم کانادا را دارد تعلق می‌گیرد و بایستی مسئولیت دانش آموز را برعهده گیرد. داشتن سرپرست برای افراد زیر 17 سال و بالاتر، اختیاری است، اما افیسر پرونده می‌تواند بسته به پرونده شخص این مورد را الزامی سازد. دانش آموزان باید پیش از ورود به کانادا برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهند.

تحصیل در مدارس کانادا این امر را برای یکی از والدین دانش آموز فراهم می‌کند که می‌تواند به عنوان همراه، ویزای توریستی کانادا را دریافت کند و فرزند خود را در زمان تحصیل در کانادا همراهی نماید. البته لازم به ذکر است که همراه دانش آموز اجازه کار در کانادا را ندارد و ویزای همراه برای والدین آثاراقامت دائم را به دنبال ندارد.

پذیرش بدون مدرک زبان

برخی از دانشجویان می‌توانند بدون داشتن شرط زبان نیز پذیرش بگیرند و پیش از آغاز دوره‌ تحصیلی، دوره‌ زبان را بگذرانند و به ادامه تحصیل بپردازند که در کل این امر برای کشور کانادا کاملا صحیح است ولی به دلیل این که ایرانی‌ها نیاز به گرفتن ویزا دارند درصورتی که مدرک زبان به سفارت ارائه نکنند احتمال قبولی ویزا بسیار پایین خواهد آمد

تحصیل در مقطع کارشناسی

جهت تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی شما بایستی مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشید. رشته‌های بسیار متنوعی در این مقطع در دانشگاه‌های مختلف کانادا ارائه می‌گردد. انتخاب رشته و دانشگاه یکی از چالش‌های همیشگی متقضایان تحصیل در کانادا بوده است. تیم متخصص ما درپذیرش تحصیلی از مهارت بسیار بالایی برخودار بوده و در این امر شما را یاری خواهند نمود. پس از اینکه دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب نمودید بایستی مدارک مورد نیاز جهت پذیرش را از سایت رسمی دانشگاه مورد نظر دریافت و تمامی آن‌ها را آماده سازید و در انتها آن‌ها را به ادرس ایمیل مربوطه یا در پورتال اختصاصی درخواست پذیرش آپلود کنید. جهت بررسی مدارک تحصیلی در کانادا باید هزینه مربوطه را به هر دانشگاه پرداخت کنید که این هزینه از 50 دلار در کانادا تا 300 دلار متغیر است. در صورتی که پذیرش شما قبول یا ریجکت شود از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

کارشناسان سازمان مهاجرتی Your Special Immigration مهمترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا را به شرح زیر اعلام نموده‌اند:

 • پاسپورت معتبر
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه
 • ریز نمرات مربوط به 3 سال آخر تحصیل دبیرستان
 • مدرک زبان انگلیسی (آیلتس آکادمیک) یا فرانسه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و POST BACCAULAREATE

(معادل این مقطع در ایران وجود ندارد)

متقاضیان دارنده مدرک لیسانس می‌توانند برای تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس یا دوره‌های POST BACCAULAREATE DIPLOMA اقدام نمایند. معمولا تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا بین یک تا دو سال به طول می‌انجامد. پذیرش تحصیلی در رشته تحصیلی در این مقطع می‌تواند مشابه رشته تحصیلی لیسانس شما باشد یا مشابه سابقه کار شما باشد هر چند در برخی از رشته‌ها همچون رشته پرستاری این امر امکان پذیر نیست و شما باستی حتما مقطع لیسانس خود را در این رشته به پایان رسانده باشید تا بتوانید ارشد بگیرید.

مدارک مهم جهت اخذ پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد و POST BACCAULAREATE

 • ریز نمرات: کسب نمرات خوب در مقطع تحصیلی قبلی (بیشتر از 3 درس افتاده اگر داشته باشید تقریبا شانس گرفتن پذیرش تحصیل از دانشگاههای خوب را از دست خواهید داد).
 • مدرک تحصیلی قبلی
 • رزومه کامل و آپدیت شده
 • مدرک زبان: آیلتس آکادمیک یا تافل یا فرانسه
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • نامه هدف از تحصیل
 • توصیه نامه از اساتید قبلی
 • انتخاب سوپر وایزر (برای برخی از رشته ها اجباری است)
 • نامه سابقه کار: در صورتی که شخص بیش از 25 سال سن داشته باشد و بیش از دو سال از فارغ التحصیلی وی گذشته باشد، احتمالا باید مدارکی در خصوص سابقه کار خود نیز ارائه دهد.

تمامی مدارک شما  باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شود و کپی برابر با اصل آن نیز ضمیمه گردد.

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

تحصیل در مقطع دکتری معمولا بین 3 تا 6 سال به طول می‌انجامد .تحصیل در مقطع دکتری این امکان را به دانشجویان می‌دهد که با متخصصین کار کنند و از امکانات پیشرفته تحصیلی و تحقیقاتی برخوردار شوند. زبان تحصیل در این مقطع می‌تواند انگلیسی یا فرانسوی باشد. تحصیل دکتری در کانادا بیشتر بر پایه تحقیقات صورت می‌پذیرد و دانشجویان وقت کمتری را صرف شرکت در کلاس‌های درس می‌نمایند. دانشجویان باید در این مقطع استاد راهنما یا سوپروایزر داشته باشند و تحقیقات خود را با نظارت آنها انجام دهند. جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کانادا، داشتن مدرک فوق لیسانس الزامی می‌باشد. پذیرش در این مقطع بسیار رقابتی می‌باشد و اساتید براساس رزومه، دانشجویان را انتخاب می‌کنند.

مدارک مهم جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری

 • مدرک تحصیلی قبلی
 • ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی که معدل نباید زیر 16 باشد(ترجیحا 17 به بالا).
 • مدرک زبان (نمره آیلتس بالای 7 باشد یا نمره تافل باید بالای 105 باشد)
 • رزومه
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • توصیه نامه
 • معمولاً مدرک GRE و GMAT از متقاضیان درخواست می‌شود. نمره آزمون GRE باید بالا باشد تا رزومه قوی‌تری ارائه شود.
 • شرکت در مصاحبه (در برخی از رشته‌ها اجباری است)
 • حداقل چاپ 2 مقاله با رتبه بالا
 • مقاله ژورنالی علمی (ژورنال باید ISI چاپ شود) از نظر رنکینگ باید Q1 و Q2 باشد.
 

تحصیل دکتری در کانادا معمولا به همراه بورسیه یا فاند می‌باشد و دانشجویانی که موفق به دریافت فول فاند می‌شود، می‌توانند تمامی هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در کانادا را از این طریق تامین نمایند.

بورس تحصیلی کانادا جهت ادامه تحصیل

بورس‌های تحصیلی در مقاطع مختلف برای دانشجویان بین المللی که به تحصیل در کانادا می‌پردازند وجود دارد.

اغلب بورسیه‌های تحصیلی در کانادا مانند بسیاری دیگر از کشور‌ها، معمولا در مقطع دکتری اعطا می‌شود و در مقاطع دیگر به ندرت و در شرایط استثنایی امکان اخذ بورسیه وجود دارد.

بورس‌های تحصیلی که در مقطع دکتری به دانشجویان تعلق می‌گیرد، به شرح زیر می‌باشد.

 • کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در پروژه‌های PhD منتخب در دانشگاه‌های کانادا
 • کمک هزینه تحصیلی جوایز الماس ملکه الیزابت دوم
 • جوایز دکتری پژوهشی IDRC
 • بورس تحصیلی دکتری ترودو
 • بورس تحصیلی وینج کانادا
 • بورس تحصیلی از دانشگاه

ویزای تحصیلی در کانادا

بعد از اخذ نامه پذیرش تحصیلی نوبت درخواست ویزای تحصیلی از اداره مهاجرت کانادا است. اکثر دانشجویان و دانش آموزان خارجی نیاز به اخذ ویزای تحصیل در کانادا را دارند. به متقاضیان توصیه می‌شود 4 تا 6 ماه پیش از شروع ترم خود برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام نمایند. درخواست ویزای تحصیل در کانادا، به صورت آنلاین صورت می‌پذیرد. توصیه می‌گردد برای درخواست ویزای تحصیلی تمامی فاکتورهای مهم را در نظر گرفته تا بتوانید موفق به اخذ این ویزا شوید. در زیر به مهمترین موارد درخواست ویزای تحصیلی کانادا اشاره می‌گردد.

گپ تحصیلی: سن شما یکی از عوامل مهم در دریافت ویزای تحصیلی است، هر چه از تاریخ کسب آخرین مدرک تحصیلی شما مدت زمان کمتری گذشته باشد، یا اصطلاحاً گپ تحصیلی کمتری داشته باشید، شانس بالاتری برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا دارید. البته چنانچه گپ تحصیلی شما با مواردی مثل سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی قبلی یا رشته تحصیلی که در آن پذیرش گرفته‌اید تکمیل گردد، موضوع گپ تحصیلی چندان نگران کننده نخواهد بود.

تمکن مالی: عامل مهم دیگری است که شما باید نشان دهید که می توانید هزینه یک سال زندگی خود (و همراهتان را) و تحصیل در کانادا را تامین کنید. هزینه تحصیل بسته به دانشگاهی که پذیرش گرفته اید، متفاوت است اما عموماً بین 15 تا 30 هزار دلار در سال می‌باشد، هزینه‌های زندگی در کانادا نیز به طور میانگین 10 تا 12 هزار دلار کانادا است.

مدارک عمومی جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر می‌باشد:

 • نامه پذیرش از مؤسسه آموزشی
 • پاسپورت معتبر
 • اثبات تمکن مالی برای حمایت از خود و خانواده در زمان اقامت در کانادا
 • نامه هدف از تحصیل
 • مدرک زبان انگلیسی
 • اظهارنامه سرپرست (برای دانش آموزان زیر سن قانونی)

پس از ثبت درخواست نیاز به ثبت اطلاعات بایومتریک شامل اثر انگشت و عکس نیز می‌باشد. از آنجا که در ایران مرکز درخواست ویزا برای کانادا موجود نمی‌باشد، باید به کشورهای دیگر سفر کرد و مشخصات بایومتریک را ثبت نمود. بسته به پرونده شخص ممکن است نیاز به مصاحبه نیز باشد.

تحصیل در کانادا و کار دانشجویی

یکی از مواردی که کانادا را به مقصد مناسبی برای دانشجویان تبدیل کرده است امکان اجازه کار در حین تحصیل  به دانشجویان است. البته این اجازه کار به صورت کار پاره وقت می‌باشد و درآمد دانشجو در کانادا می‌تواند بخشی از هزینه‌های دانشجویان را پوشش دهد. دانشجویان در طول ترم تحصیلی می‌توانند تا حدود 20 ساعت در هفته کار کنند. این کار می‌تواند در محوطه دانشگاه باشد یا خارج از آن و در طول تعطیلات بین دو ترم یا تعطیلات بهار و زمستان، کار به صورت تمام وقت 40 ساعت در هفته امکان پذیر می‌باشد.

تحصیل در کانادا به همراه خانواده

از مزایای بزرگ تحصیل در کانادا، امکان همراهی خانواده (همسر و فرزندان زیر 22 سال) با دانشجو می‌باشد. همچین فرزندان می‌توانند به صورت رایگان در مدارس دولتی کانادا به تحصیل بپردازند. همچنین همسر متقاضی مجوز کار در کانادا را دارد و می‌تواند به صورت تمام وقت یا پاره وقت برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند. در صورتی که متقاضی پس از پایان تحصیل، مجوز کار پس از تحصیل در کانادا را اخذ نماید، مجوز کار همسر نیز به همان میزان تمدید خواهد شد.

ویزای کار بعد تحصیل و شرایط اخذ اقامت دائم بعد از فارغ التحصیلی

چنانچه رشته و دانشگاه مورد نظر خود را به‌ درستی انتخاب کرده باشید می‌توانید پس از پایان تحصیلات خود درخواست ویزای کار نموده و در صورت واجد شرایط بودن بسته به طول دوره تحصیل خود موفق به اخذ ویزای کار از یک تا سه سال شوید. این مجوز کار تنها یک بار اعطا می‌شود و قابل تمدید نمی‌باشد. متقاضی تا 180 روز پس از فارغ التحصیلی اجازه دارد برای اخذ مجوز کار پس از تحصیل اقدام نماید و در صورتی که ویزای تحصیلی آن ها هنوز معتبر باشد، درخواست خود را باید در خاک کانادا ارائه دهند. پس از اتمام درس و قبل از درخواست ویزای کار، متقاضی اجازه کار نخواهد داشت اما بعد از ارسال درخواست خود، می‌تواند تا زمان تأیید آن به صورت تمام وقت به کار در کانادا بپردازند.

مجوز کار پس از تحصیل در کانادا این امکان را به شما می‌دهد که به صورت تمام وقت، پاره وقت یا خوداشتغال به کار بپردازید. تجربه کاری به دست آمده در این دوره می‌تواند برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس اینتری امتیازاتی به همراه داشته باشد. همچنین با کسب تجربه کاری کانادایی می‌توانید از برنامه‌های استانی کانادا واجد شرایط خود نیز استفاده کنید و اقامت موقت خود را تبدیل به اقامت دائم کنید.