سوپر ویزا

سوپر ویزا نوعی ویزای توریستی که تسهیلات بیشتری دارد و مختص والدین و پدربزرگ و مادر بزرگ‌هایی است که قصد دید و بازدید از فرزندان و نوه های خود در کانادا را دارند و دلیل این نامگذاری ارج نهادن به والدین افرادی است که دارای اقامت دائم یا پاسپورت کشور کانادا هستند. می توان این ویزا را ویزای والدین کانادا یا ویزای پدر و مادر کانادا هم نامید.  دارندگان این ویزا می توانند برای پنج  سال متوالی پس از ورود اولیه، بدون نیاز به تمدید وضعیت، به عنوان بازدید کننده در کانادا بمانند. همچنین می‌توانند طی یک دوره ۱۰ ساله چندین بار به کانادا سفر کنند.

قانون صدور ویزای پدر و مادر را در سال 2011 تصویب شد  و  با استقبال چشمگیری مواجه شد. صدور این ویزا از نظر اقتصادی و نیز اجتماعی به نفع کشور کانادا است. حضور والدین در کنار شهروندان کانادایی باعث می‌شود آنها در نگهداری فرزند به مهاجرین کمک کنند و این افراد نیروی کاری مفیدی برای کشور کانادا باشند.

مزایای سوپر ویزا

مهم‌ترین مزایای سوپر ویزای کانادا را می‌توان مدت اعتبار و مالتیپل بودن آن دانست.  اعتبار این ویزا در قانون ده سال تعیین شده است اما در زمان صدور، اعتبار گذرنامه متقاضی، اعتبار این ویزا را تعیین می کند . در مورد گذرنامه‌های ایرانی که پنج سال اعتبار دارند، مدت اعتبار سوپر ویزای کانادا نیز حداکثر پنج سال خواهد بود. در مورد کشورهای دیگر این زمان متفاوت خواهد بود. این نکته باید مد نظر باشد که یک ماه قبل از پایان اعتبار گذرنامه، اعتبار سوپر ویزا نیز باطل می‌شود. داشتن سوپر ویزای 10 ساله کانادا به معنای این نیست که متقاضی می‌تواند 10 سال در این کشور اقامت داشته باشد. بلکه به این معنا است که به مدت 10 سال و هر بار 6 ماه اجازه حضور در کشور کانادا را خواهد داشت

شهروندان یا افراد دارای کارت اقامت دائم کانادا می توانند با ارسال یک دعوتنامه رسمی و بیمه کردن پدر، مادر و یا پدربزرگ مادر برزگ خود درخواست سوپر ویزا دهند. متقاضی به عنوان یک مهاجر نباید منع ورود به کانادا داشته باشد. همچنین توجه به این نکته مهم است که متقاضی سوپر ویزای کانادا نمی‌تواند همراه یا دیپندنت داشته باشد چرا که خودش از طریق دعوتنامه یک فرد دیگر وارد کشور کانادا خواهد شد.

از سال 2019 با تغییراتی که دولت جدید در مورد این ویزا ها اعمال کرد، فرصت درخواست ویزا برای همه یکسان و شرایط هم کاملا توضیح داده شده است. متقاضیان می‌توانند با آگاهی کامل از اینکه آیا واجد شرایط اخذ سوپر ویزای کانادا هستند یا خیر، برای اخذ آن اقدام کنند. این کار باعث حذف مراجعه های حضوری و یا منتتظر ماندن در صف متقاضیان این ویزا شد

دعوت کنندگان این ویزا چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

شرط اول این است که فردی که قصد ارسال دعوتنامه دارد سیتیزن و یا دارای اقامت دائم کانادا باشد.
همچنین داشتن تمکن مالی کافی از دیگر شروط می باشد. علاوه بر موارد ذکر شده، دعوت کننده باید بتواند فرد دعوت شده را حداقل  به ارزش 100 هزار دلار بیمه خدمات درمانی کند.

همانطور که اعلام شد فرد دعوت کننده باید استطاعت مالی و یا حداقل حقوق سالانه که هر ساله توسط دولت کانادا ارائه می‌شود و در اصطلاح به آن LICO گفته می‌شود را داشته باشند..جهت اثبات تمکن مالی باید مدارک زیر توسط دعوت کننده ارائه شود:

 • کارت اقامت کانادا
 • آخرین سال برگه مالیاتی T1 و T4 
 • مدارک به اشتغال به کار و درآمد (شامل نامه اشتغال و تاریخ استخدام) 
 • مدارک بیمه اشتغال 
 • مدارک درآمدی و فیش‌های حقوقی

بر اساس آخرین آپدیت سفارت کانادا، فرد دعوت کننده مقیم کانادا می بایست حداقل درآمد سالانه‌ای معادل ۲۴۰۰۰ دلار کانادا داشته باشد و همچنین والدین وی گواهی سلامت عمومی از پزشکان معتمد سفارت کانادا را داشته باشند.

افرادی که  از طریق ویزای خود اشتغالی اقامت کانادا را اخذ کرده‌اند، باید از طریق یک حسابدار معتمد تاییدیه درآمد سالانه خود را دریافت کنند همچنین باید گواهی تمکن مالی از بانک و مدارک دیگری مانند سرمایه گذاری و غیره، که نشان دهنده منبع درآمد دعوت کننده است هم ارائه شود

دعوتنامه ها باید دارای شرایط زیر باشند:

 • تضمین کننده نیاز های مالی دعوت شونده در طول مدت اقامت باشد
 • حاوی فهرست و تعداد افرادی که در خانه محل اقامت دعوت کننده سکونت دارند باشند
 • شامل کپی کارت شهروندی و یا اقامت دائم دعوت کننده به صورت ضمیمه باشند.

بیمه خدمات درمانی نیز باید:

 • حداقل به مدت یکسال از تاریخ ورود اعتبار داشته باشد
 • حداقل ۱۰۰ هزار دلار را پوشش دهد

برای صدور این نوع ویزا مدارک کافی جهت اثبات این موضوع که متقاضی ویزای والدین کانادا، اقامتی موقت در این کشور خواهد داشت و برای بازدید از فرزندان خود اقدام به سفر کرده‌است و بعد از پایان مدت اعتبار ویزای خود، کانادا را ترک خواهد کرد باید وجود داشته باشد. مدارکی مانند پیوستگی خانوادگی در کشور مبدا

 ،دلیل سفر، شرایط خانوادگی و مالی، ثبات کلی سیاسی و اقتصادی کشور مبدا در صدور این ویزا تاثیر خواهند داشت.

مقدار درآمد دعوت کننده سوپر ویزای کانادا بسته به شرایط وی فرق دارد.
جدول زیر حداقل درآمد دعوت کننده سوپر ویزای کانادا به ازای تعداد نفرات خانواده نشان می‌دهد.

تعداد اعضای خانواده 

حداقل درآمد سالانه

یک نفر

25921 دلار

دو نفر

32270 دلار

سه نفر

39672 دلار

چهار نفر

48166 دلار

پنج نفر

54630 دلار 

شش نفر

61612 دلار

هفت نفر

68598 دلار

چنانچه تعداد اعضای خانواده دعوت کننده بیشتر از 7 نفر باشد، به ازای هر نفر 6985 دلار به آخرین مبلغ اشاره شده در جدول اضافه می‌شود. توجه داشته باشید که اگر درآمد کافی نباشد، می‌توان مدارک درآمد همسر را هم ارائه و آن را به صورت اشتراکی مطرح کرد.

مدت زمان صدور سوپر ویزای کانادا

طبق سایت اداره مهاجرت کانادا، صدور سوپر ویزای کانادا 190 روز طول خواهد کشید که بدون محاسبه زمان انگشت نگاری است اما می توان گفت مدارک طی 8 هفته بررسی خواهد شد. اگر مدارک ارائه شده ناقص باشند، درخواست ریجکت می‌شود  که همین امر باعث طولانی‌تر شدن مدت زمان صدور خواهد شد. در صورت پذیرفته شدن ویزا، گذرنامه مهر می شود اما در صورت ریجکتی، دلایل اعلام خواهد شد.

مدارک مورد نیاز دعوت شونده (متقاضی سوپر ویزا)

 • پاسپورت
 • عکس پرسنلی با شرایط ذکر شده برای درج در پرونده
 • ترجمه کارت ملی و شناسنامه
 • اسنادی که وجود رابطه با فرزندان را تایید نماید از قبیل گواهی تولد و شناسنامه‌ها

مدارک مورد نیاز دعوت کننده:

 • دعوتنامه سفر
 • وضعیت مهاجرتی در کشور کانادا
 • مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی
 • مدارکی دال بر وضعیت شغلی از قبیل رزومه، نامه از طرف کارفرما یا فیش حقوقی
 • صورت حساب بانکی برای اثبات تمکن مالی
 • بیمه نامه سلامت برای تمامی ایام اقامت موقت در خاک کانادا. بیمه نامه با کف تامین مخارج ۱۰۰.۰۰۰ دلاری را داشته باشد.
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی آزمون تست سلامت

مدارک دولتی لازم جهت درخواست

 • تکمیل فرم درخواست سوپر ویزا
 • فیش‌های پرداخت شده هزینه‌های ویزا
 • ارائه برنامه سفر (Cover letter) حاوی علت سفر، محل اقامت، زمان رفت و برگشت، برنامه‌های حین سفر و غیره
 • ارائه برنامه زمانی سفر، فاکتور رزرو تور، هتل، بلیط ‎های خریداری شده رفت و برگشت و غیره
 • ارائه نامه‌ای از طرف متقاضی به سازمان مهاجرت کانادا که بیان کننده علت درخواست این ویزا باشد
 • ارائه اسنادی دال بر داشتن تعلق متقاضی به کشور خود برای بازگشت پس از سفر از قبیل وجود املاک یا تعلقات مالی و غیره

برای درخواست این نوع ویزا می توان به دو روش اقدام  و در هر دو روش ابتدا باید باید مدارک مورد گفته شده  آماده باشد.

روش اول:
باید یک اکانت در سایت دولتی این کشور که برای ارسال مدارک به صورت الکترونیکی فراهم شده است، باز شود. سپس مدارک مورد نیاز آپلود شده و هزینه ها پرداخت شوند که شامل هزینه انگشت نگاری هم می باشد. در مرحله بعدی باید منتظر دریافت ایمیلی مبنی بر حضور در دفاتر بیومتریک بود. پس از انجام انگشت نگاری، روند بررسی پرونده شروع می‌شود.

روش دوم:
متقاضی باید صورت حضوری به سفارت کانادا مراجعه می‌کند  و یا از طریق موسسات مهاجرتی اقدام کند. به دلیل تعطیل بودن سفارت کانادا در ایران، متقاضیان ایرانی باید به یکی از کشورهای دارای سفارتخانه کانادا مراجعه کنند و آفیسر را قانع کنند که تنها قصد بازدید از فرزند یا نوه خود را دارند و پس از پایان اعتبار ویزا به کشور خود باز خواهند گشت.